Çörekler misafirler için hazırlanmıyor

Ramazan aylarında iftar sofralarının vazgeçilmezi Kahramanmaraş’ın tescilli ürünü Maraş Çöreği, bu yıl da koronavirüs sebebiyle misafirler için hazırlanmıyor.

Çörekler misafirler için hazırlanmıyor

Kahramanmaraş’ın geleneksel lezzetlerinden olan ‘Maraş Çöreği’ özellikle ramazan sofralarının vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Osmanlı döneminden beri üretilen geleneksel Maraş Çöreği, daha önceleri sadece hane halkının tüketimi için bireysel olarak hazırlanırken, şimdilerde ise daha büyük fırın ve pastanelerde satılıyor. Kahramanmaraş’ta son 30 yıldan bu yana ticari olarak işletmelerde üretilip kent halkının tüketimine sunulan Maraş Çöreği, taş fırında pişmesinin yanı sıra yivli gürgen merdane ile hamur bezelerinin açılarak yapılmasıyla yöresel bir lezzet halini alıyor. Özel karışımla hamur haline getirilen ve daha sonra taş fırınlarda pişirilen Maraş çöreği, tok tutma ve hazmı kolaylaştırmasıyla dikkat çekiyor. Maraş Çöreği geçmişte olduğu gibi bugün de Ramazan aylarında iftar sofralarının vazgeçilmezi olurken, özellikle Ramazan Bayramı kentte Çörek Bayramı olarak kutlanıyordu. Hoşaf eşliğinde misafirlere ikram edilen çörekler, koronavirüs tedbirleri nedeniyle bu yıl da misafirler için hazırlanmıyor.


 

“ÖNCEDEN KAFAMIZI KALDIRAMAZDIK”

Tatsam Çörek’ten Yılmaz Akçöp’den, geçmişte Ramazan ayının Kahramanmaraş’ta çörek ayı olarak bilindiğini fakat virüs sebebiyle eski yoğunluğun olmadığını söyledi. Koronavirüs sebebiye insanların heyecanının bittiğini anlatan Akçöp, “1982 yılından bu yana Kahramanmaraş’ımızın Tarihi Kapalı Çarşısı’nda bulunan Tatsam Çörek ile halkımızın çörek ve benzeri ihtiyaçlarını çocuklarımla birlikte karşılıyoruz. Günlük olarak çörekler yapıyoruz. Bu yıl da koronavirüs sebebiyle hiç heyecan yok. 2 yıl önceyi örnek vererek konuşalım, biz kafamızı kaldıramazdık, siparişler alırdık, insanlar burada sıraya girerdi. Ama virüs sebebiyle yoğun talep yok. Bu süreçte Allah herkese yardım etsin, kolay bir şey değil. Önceden insanlara yetiştirelim diye sabahlardık ama şimdi çörek bittikçe yapıyoruz. Stok yapma, doldurma gibi bir olay yok. Eskiden bir ay önceden başlardı hazırlıklar, herkes örneğin evde hamurunu yapar bize getirirdi” dedi. 

Haber: Abdulsamet İspir

Kübra Şimşir

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER