Çinili Çarşı yeniden canlanmayı bekliyor

Çinili Çarşı yeniden  canlanmayı bekliyor

20 yıldır hizmet veren Kahramanmaraş Çinili Çarşı görenleri hayrete düşürüyor. Çarşıda faaliyet gösteren esnaflar çarşının bakımsız olduğunu adeta bir harabeyi andırdığını söyledi.

Çarşılarıyla ününü tüm Türkiye’ye duyuran Kahramanmaraş birçok tarihi çarşıyı içinde barındırıyor. Her geçen gün büyüyen ve turist sayısını artıran kent, Belediyelerin de gayretiyle tarihi güzellikleri koruyarak daha güzel bir görünüme sahip oluyor. Geçtiğimiz yıllarda Tarihi Kapalı Çarşı’nın restorasyonu gerçekleşti ve yarım asırlık geçmişi bulunan çarşı yeni yüzüyle esnafların ve vatandaşın hizmetinde devam ediyor. Öte yandan 20 yıldır Kahramanmaraş Dulkadiroğlu İlçesi’nde hizmet veren Çinili Çarşı görenleri hayrete düşürerek “adeta harabeyi andırıyor” dedirtiyor. Hizmete açıldığı günden beri birçok dükkan içinde barındıran çarşı ilgi bekliyor. Çarşı esnafları da çarşının bakımsız olduğunu dile getirerek yetkililerden bir an önce bu konuya el atmaları gerektiğini söyledi. Manşet Gazetesi’ne açıklamalarda bulunan Çinili Çarşı esnafları, çarşının ilk açıldığı zaman çok güzel izlenim bıraktığını ve üretilen ürünleri yurt dışına ihraç edildiğini şu anki durumunun ise ilk zamanlardaki yoğunluktan ve işlerden eser kalmadığını söyledi. Esnaflar, işlerin yoğun olması için çarşının yeniden canlanması gerektiğini, eski ticari iş yerlerine dönülmesini ümit ediyor.

ÇİNİLİ ÇARRŞI ESKİ GÜNLERİNİ ARATIYOR
Açıldığı ilk zamanlarda önemli işler yapan çarşı şu an ise eski günlerini aratıyor. İçerisinde Kuyumcu, halıcı, terzi, berber, gümüşçü gibi birçok esnafı barındıran çarşı şimdilerde birkaç esnafın dışında başka esnaf yok. Çarşı esnafı da bu durumdan şikâyetçi. İsmini vermek istemeyen çarşı esnafı, “Çarşının ilk açıldığı günlerde burası çok iyi bir yapıya sahipti. Şu anki gibi birkaç esnafımız değil birçok esnafımız vardı ve burası gerçekten hareketli bir yerdi. Ama artık o canlılığını kaybetti. Çünkü esnafların çoğu burayı terk etti. Bu çarşının bakıma ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz. Eski bir harabe yapı gibi bir görünümü var ve neredeyse her taraf toz, pislik içerisinde inşallah en kısa zamanda gereken bakım yapılır ve çarşımız güzel bir görünüme sahip olarak yeniden canlanır” dedi.
Haber: Emre Akkış

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER