Çantada taşıdığı yapay kalbi ile 2 yıldır nakil bekliyor

Çantada taşıdığı yapay kalbi ile 2 yıldır nakil bekliyor

50 yaşındaki Salih göçmen, nakil gerçekleşene kadar takılan yapay kalbini çantasında taşıyacak.

2 adet pille çalışan yapay kalbini gözü gibi koruyan göçmen, 2 yıldır çalan her telefona umutla baktığını belirtti.

Kahramanmaraş´ın Elbistan ilçesinde, geçirdiği kalp krizi sonucunda, yapay kalp takılı olarak yaşamını sürdüren 50 yaşındaki Salih Göçmen, 2 yıldır kalp nakli bekliyor.

Acil olarak kalp nakli yapılması gereken 50 yaşındaki Göçmen, nakil gerçekleşene kadar takılan yapay kalbini çantasında taşıyacak. 2 adet pille çalışan yapay kalbini gözü gibi koruyan Göçmen, “2 yıldır çalan her telefona umutla bakıyorum” diye konuştu.

İlçeye bağlı Kalealtı Mahallesi’nde yaşayan ve çiftçilikle geçimini sağlayan 50 yaşındaki 6 çocuk babası Salih Göçmen, 2013 yılı Ocak ayında kalp krizi geçirdi. Yakınları tarafından Elbistan Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Göçmen, daha sonra Malatya İnönü Üniversitesi Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi. Ancak, kalp krizi geçirdikten yaklaşık 4 saat sonra Malatya’ya ulaşan Göçmen’in kalbinin iflas ettiği anlaşıldı. Elbistan’dan çıkarken ‘yoldan döner’ denilen Göçmen, Malatya’daki tedavinin ardından Ankara’da bulunan Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesi’ne sevk edildi.

KALBİNİN KAPASİTESİ YÜZDE 20’YE DÜŞTÜ

Göçmen’e burada yapılan kapsamlı bir kontrollerde kalp yetmezliğinin bulunduğu tespit edildi. Yapılan tetkik ve incelemelerde 50 yaşındaki Salih Göçmen’in kalbinin çalışma kapasitesinin yüzde 20’ye kadar indiği belirlendi. Kalp-Damar Cerrahisi Servisi´nde tedavi görmeye başlayan Göçmen’in yaşaması için kalp nakli olması gerektiği belirlendi. Sağlık Bakanlığı´nın ulusal bekleme listesine kaydolan Göçmen’e kalp nakli olana kadar hayatını sürdürebilmesi için yapay bir kalp takıldı. Göçmen’in hayati fonksiyonlarını sağlayacak yapay kalp için de birbirinden bağımsız olarak çalışan iki adet pili bulunan özel çanta içerisinde korunan bir makine teslim edildi. 5 Mayıs 2013’ten beri elinde taşıdığı yapay kalbi ile yaşam süren Göçmen, “Hayatım iki kablonun ucunda. Hayatımı elimde taşıyormuşum gibi geliyor. Çantayı 24 saat gözüm gibi koruyorum” dedi.

“KALBİMİ ELİMDE TAŞIYORUM”

Kalbini çanta gibi taşımanın çok zor olduğuna işaret eden Göçmen, başından geçenleri şöyle anlattı:

“Malatya ve Ankara’daki tedavilerim sonrasında kalbimi çantaya koydular ve verdiler. 24 saat bu çantayı yanımdan ayırmıyorum. Makineyi, kabloyla kalbime bağladılar. Bu makine akciğerlerden kalbe gelen temiz kanı, kalp kası gibi çalışarak aort damarına pompalıyor. Böylece kanın vücutta dolaşmasını sağlıyor. İki tane pili var. Birinin şarjı bitince diğeri devreye giriyor. Geceleri de uyurken elektriğe bağlayıp yatıyorum. İlk başlarda çok zorlandım ama şimdi yavaş yavaş bu duruma alışıyorum. Alışmaktan başka çarem de yok. Kalp nakli olana kadar bu şekilde yaşamak zorundayım çünkü. 2 yıldır bu şekilde yaşıyorum. Çok zor bir durum. Allah kimsenin başına vermesin.”

KALBİ 200 BİN TL

Elektrik ile çalışan ve ikisi yedek olmak üzere 4 bataryası bulunan kalbiyle evinin bahçesinde gezen Salih Göçmen, hastalanana kadar çiftçilikle geçimini sağladığını hatırlattı. Yaklaşık 200 bin TL değerindeki yapay kalbin devlet imkanları ile kendisine verildiğini kaydeden Göçmen, “Kalbi takan uzmanlar bu şekilde Türkiye’de çok az sayıda kişi bulunduğunu belirttiler. Belki ben de şanslıyım. Yiyecek ekmeğimiz varmış. Elbistan’dan Malatya’ya giderken yoldan geri döner demişler. Ama ben hiç umudumu yitirmedim. Ailemin ve çocuklarımın desteğiyle yaşamaya çalışıyorum. Ailemdeki herkes bana büyük destek veriyor. Moralimi yüksek tutuyorlar. İnşallah en kısa zamanda nakil olur ve eski sağlıklı günlerime dönerim. 2 yıldır her gün bunun için dua ediyorum. Çalan her telefonu nakil için arıyorlar diye umutla cevaplıyorum. Organ bağış listesinde adım var. Uygun kalp bulununcaya kadar yapay kalple yaşayacağım” diye konuştu. İHA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER