Çağımızın hastalığı VARİS!

Çağımızın hastalığı VARİS!

Çağımızın en büyük hastalıklarından biri olan varis hastalığı insanları zorlamaya devam ediyor. Varis hastalığının en çok görüldüğü meslek gruplarından bir tanesi de berberler. Kahramanmaraş’ta berber olan Mehmet Yardımcı’nın varis hastalığıyla ilgili görüşlerini aldık.

Çağımızın en büyük sorunlarından biri olan varis hastalığını kısaca açıklayacak olursak: Uzun saatler boyunca ayakta hareketsiz beklemek, genetik özellikler ve fazla kilolardır. Varis hastalığı bulunanlar bacaklarında ağrı ve acıma hissini sıklıkla yaşar. Bacaklarını yukarı doğru uzatarak dinlenme ihtiyacı hissederler. Erken teşhisle fark edilen varisleri engellemek için varis çorabı kullanılır. Ancak bundan yeterli fayda sağlanmaz ve sorun artar ise özel varis tedavi merkezlerine başvurulabilir. Genelde ayakta çok duran meslek gruplarında görülen varis hastalığı (Polis,Asker,Berber) ile ilgili bu meslek gruplarından biri olan berberlerin konuyla ilgili görüşlerini aldık. Kahramanmaraş’ta 10 yıldır berber esnaflığı yapan Mehmet Yardımcı varis hastalığıyla ilgili Manşet Gazetesi haber ekibine değerlendirmelerde bulundu.

‘VARİS HASTALIĞINA YAKALANMAMAK İÇİN SPOR YAPIYORUM’
Berberlerin genel sorunu ayakta fazla durmak olduğunu söyleyen Yardımcı, buna bağlı olarak berberlerin çok çabuk varis hastalığına yakalandığı belirtti. Yardımcı, “Berberlerin genel sorunu ayakta durmaktır. Sabah saat 08.00’de mesaiye başladıktan sonra akşam en erken 21.00’de iş bitiyor. Biz berberler müşteri yoğunluğu oldukça gerçekten ayakta durmakta zorlanıyoruz. Berber koltuğunun etrafında en fazla 4 adım atabiliyorsun bu da insanın bacağına ister istemez zarar veriyor. Ayaklarda belli bir süre şişme oluyor. Bu da varis hastalığına yol açıyor. Varis hastalığına yakalanmamak için spor yapıyorum. Varis hastalığı insanda birçok etkileri var örneğin ben inanın yolda yürümek bile istemiyorum çünkü biraz yürüdüğüm takdirde hemen ağrı yapıyor ve bu da beni zorluyor” şeklinde konuştu.

‘ALINACAK EN ÖNEMLİ TEDBİR SODA VE TUZLA AYAKLARI YIKAMAK’
Çoğu vatandaşın bayram tıraşlarını son güne bırakmasından dolayı berberler olarak zorlandıklarını belirten Yardımcı, son olarak sözlerine şunları ekledi: “Bayram günleri daha da fazla zorlanıyoruz. Çünkü çoğu vatandaş tıraşlarını son güne bırakıyorlar ve bu açıdan çok fazla yoğunluk oluyor ve bizde zorlanıyoruz. Varis hastalığında alınacak en önemli tedbir soda ve tuzla ayakları yıkamaktır. Doktora hiç gitmedim neden diye soracak olursanız çünkü varis hastalığının çaresi yok.”

Haber: Emre Akkış

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER