Buğdayda rekolte yüksek fiyat düşük

Buğdayda rekolte yüksek fiyat düşük

Bu yılın oldukça yağışlı ve bereketli geçmesi ve iklim şartlarındaki uyum tarlaya yansıdı. Türkiye’nin 4. büyük ovası olan Elbistan’da yetiştirilen hububat ürünleri zahire pazarında dağlar gibi yığıldı. Bereketin birebir yansıdığı zahire pazarı esnafı ülke genelindeki yüksek rekoltenin il dışı satışlarda azalmaya neden olduğunu kaydettiler.

Geçtiğimiz yıl kuraklık dolayısıyla oldukça zor zamanlar geçiren Elbistanlı çiftçiler, bu yıl yağışların getirdiği bereketi doyasıya yaşıyor. Kamyon ve traktörlerle Elbistan Zahire Pazarı’na buğday ve arpa getiren çiftçiler unluk buğdayın tonunu 670 ile 700 TL, kunduru denilen sert (Makarnalık) buğdayı 760 ile 800 ve arpayı da 600 liradan satma imkânı buluyor.

Zahire pazarı esnafları bu yıl 200 bin ton civarında bir rekolte beklendiğini kaydederek şuana kadar yapılan hasat çalışmaları sonunda ürünün yüzde 60’ının Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından alındığını tahmin ettiklerini kendilerinin ise yüzde 40 oranında alım gerçekleştirdiklerini kaydettiler.

Zahire Pazarı Kooperatifi Başkanı İbrahim Alagöz, bu yıl ülke genelinde yaşanan yüksek rekoltenin Elbistanlı çiftçi ve esnafı da etkilediğini kaydetti.

Alagöz, “Ülke genelinde yaşanan yüksek rekolte, Elbistan Ovası’nda ürün yetiştiren çiftçimizi ve bizleri de etkiliyor. Daha önce gün içerisinde 40’a yakın kamyonla Gaziantep, Şanlıurfa ve diğer illere buğday-arpa satarken her yerde rekoltenin yüksek oluşundan dolayı gün içerisinde 5-6 kamyon çıkarılabiliyor.

Haber: Şenol Güneş

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER