“BM artık harekete geçmeli, İsrail\'e \'dur\' diyebilmeli”

“BM artık harekete geçmeli, İsrail\'e \'dur\' diyebilmeli”

İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği Genel Sekreteri Ali Kurt, İsrail askerlerinin Mescid-i Aksa\'ya girmesiyle ilgili, \"Siyonist rejimin hudutsuzluğuna karşı Müslümanları birliğe çağırıyoruz\" dedi.

 

Kurt, yaptığı açıklamada, İsrail\'in, Mescid-i Aksa ve çevresi kutsal kılınan Kudüs\'teki tüm mekanlara hukuksuz ve pervasız şekilde saldırdığını söyledi.

İsrail\'in tutumu karşısında Müslüman devletlerin sessiz kalmayı tercih ettiğini belirten Kurt, \"İslam dünyası ihtiyaç duyduğu birliğe geç kaldıkça, zulmün ve baskının şiddeti her geçen gün artacak ve derinleşecektir. İslam dünyası, kutsal değerlerimizden Mescid-i Aksa\'nın sürekli saldırılara maruz kalması karşısında bile yekvücut olamıyor\" diye konuştu.

Kurt, \"Siyonist rejimin hudutsuzluğuna karşı Müslümanları birliğe çağırıyoruz. İslam ümmetinin her ferdini ve Müslüman sivil toplum kuruluşlarımızı bu durum karşısında kalben ve fiilen harekete geçmeye davet ediyoruz\" ifadelerini kullandı.

Müslüman devletlerden sorumluluklarını yerine getirmelerini isteyen Kurt, \"BM de artık harekete geçmeli ve Batı\'nın şımarık çocuğu İsrail\'e \'dur\' diyebilmelidir\" dedi.

Kurt, Mescid-i Aksa\'nın, İsrail askerlerinin postalları altında ezilmesine göz yummayacaklarını kaydetti.

İsrail\'in saldırılarının, Mescid-i Aksa yıkılana kadar devam edeceğini söyleyen Kurt, \"Allah\'a bu kutsal mabedini hain din düşmanları karşısında koruması için dua etmeliyiz. Kur\'an-ı Kerim\'in hükümlerinden yükselen bir eylem ruhuyla da hakiki ittihadı gerçekleştirmek için tüm yollara başvurmalıyız\" şeklinde konuştu.

Birliğin 61 ülkeden 302 sivil toplum kuruluşu üyesi bulunduğunu dile getiren Kurt, İslam dünyasındaki tüm sivil inisiyatiflerin bu saldırılar karşısında ortak duruş sergilemesi gerektiğini sözlerine ekledi. AA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER