Bin derece sıcaklıkta zorlu ‘Ramazan’ mesaisi

Kahramanmaraş’ta mübarek Ramazan ayının içerisinde olduğumuz ve hava sıcaklıklarının 30 dereceyi bulduğu şu günlerde bin derecede çekiç sallayan demirci esnafları, zorlu şartlara aldırmadan hem oruç tutuyor hem de geçimlerini sağlıyor.

Bin derece sıcaklıkta zorlu ‘Ramazan’ mesaisi

Geçmişten günümüze kentin en önemli ticaret alanlarından biri olan ve içinden onlarca, yüzlerce, hatta binlerce usta çıkaran Kahramanmaraş’ın Tarihi Demirciler Çarşısı’nda şu sıralar zorlu bir mesai süreci yaşanıyor. Çarşının içinde demir ocağının başında zaten bin ila bin 600 derece sıcaklıkta gücünün yettiğince çekiç sallayan yarım asırlık demirci ustaları, sıcak havanın da etkisini günden güne arttırmasıyla zor saatler geçiriyor. Özellikle araya Ramazan ayının da girmesiyle birlikte zorlukları 2 katına çıkan demirci ustaları, bir yandan oruç tutarken bir yandan da zorlu şartlara aldırış etmeden çekiç sallıyor. Kahramanmaraş’ta 40  yıldır demirci esnaflığı yapan Mehmet Çetindağlı, bu örneklerden sadece biri.

“SABAHTAN AKŞAMA KADAR SICAĞIN ALTINDA ÇEKİÇ SALLIYORUZ”
Gazetemize konuşan Çetindağlı, şunları söyledi: “Şu an havalar sıcak ve yaklaşık bin, bin 200 derece sıcağın altında çalışıyoruz. Bu gerçekten çok zor oluyor. Sabah saat 07.00 itibariyle işimize başlıyoruz. Çok fazla emek harcıyoruz, terliyoruz ama yine de çok şükür biraz da olsa kazanıyoruz. Allah bize yardım ediyor. Sabahtan akşama kadar sıcağın altında çekiç sallıyoruz. Tabii araya mübarek Ramazan ayı girince çalışmak daha da zor oluyor. Oruçluyken yaklaşık bin derece sıcaklığın içinde çalışıyoruz ve bu da bizi haliyle yoruyor. Ama yapacak bir şey yok. Çünkü biz bu orucu tutmak ve aynı zamanda çalışmak zorundayız. Biz bu işin artık son emektarlarıyız. Bizden başka alttan çırak yetişmiyor. Bizde elimizden geldiği kadar babadan deden kalan bu mesleğimizi sürdürüyoruz.

“EKMEK PARAMIZ İÇİN MECBURUZ”
Demirciliğe çok küçük yaşta başladım. O zamanlar durumlar çok farklıydı. Herkes okul okuyamazdı. Bende demirciliğe başladım. O günden beri de elimdeki çekici hiçbir zaman bırakmadım. Mesleği devam ettirecek hiç kimse kalmadı. Bu sıcakta çalışması gerçekten hiç kolay olmuyor ama ekmek paramız için mecburuz. Bunu bir antrenman olarak düşünüyorum ve her gün gelip burada antrenman yapıyorum. İlk başladığım zamanlarla şimdikinin arasında çok fark var. O zamanlar bizim yaptığımız işte rekabet çoktu. Herkes tercih ederek alıyordu. Şimdi teknoloji ilerleyince el emeği deyim yerindeyse rafa kalktı. Haliyle Ramazan ayında çalışması zor oluyor ama Allah bize bunun sabrını veriyor” şeklinde konuştu.  

Haber: Emre AKKIŞ

Kübra Şimşir

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER