Balık pazarı esnafı çatılarının onarılmasını istiyor

Kahramanmaraş Şazibey Balık Pazarı esnafları, yağmura karşı dayanıksız olan pazar çatısının kış gelmeden bir an önce tamir edilmesini yetkililerden talep ediyor. Yağmurlu günlerde insanların üzerine su aktığını ve bu yüzden müşterilerin pazar içerisinde rahatça gezemediğini söyleyen pazar esnafları, kira ve vergi verdikleri Büyükşehir Belediyesi’nin duruma acilen el atmasını istiyor.

Uzun süredir Kahramanmaraş halkına hizmet veren Hayrullah Mahallesi Ali Sezai Efendi Caddesi üzerinde bulunan Şazibey Balık Pazarı’ndaki esnaflar, başta çatı olmak üzere balık pazarının birçok sorununu gazetemize anlattı. Yağmurların yavaş yavaş gelmeye başladığı şu günlerde su akıtan pazar çatısının onarılması gerektiğini belirten esnaflar, bu isteklerinin yıllardır Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanmadığını iddia etti. Kendi imkanlarıyla soruna engel olmaya çalıştıklarını ancak başarılı olamadıklarını dile getiren pazar esnafları, müşterilerin pazarda rahatça gezemediğine dikkat çekti. Büyükşehir Belediyesinin bu sorunu bir türlü gidermediğini dile getiren balıkçı esnaflarından Reis Çelik, “Her zaman yapacaklarını söylüyorlar ama bir türlü yapmıyorlar” dedi.  Ayrıca, hırsızlık olaylarına karşı Büyükşehir Belediyesi’nden bekçi istediklerini anlatan Çelik, “Burada 40 tane iş yeri var; herkes Allah’a emanet iş yerini kapatıp evine gidiyor” diye konuştu.

“BURAYA GELEN MÜŞTERİLERİMİZİN ÜZERİNE SU AKIYOR”

9 yıldır Şazibey Halk Pazarında esnaflık yaptığını belirten esnaf Reis Çelik, çatı sorunuyla ilgili şunları söyledi: “Kış ayına giriyoruz. Yağmurlar yavaş yavaş gelmeye başladı. Burada çatı sorununu var. Çatımız yağmur yağdığında akıyor. Buraya gelen müşterilerimizin üzerine su akıyor. Müşterilerimiz sudan geçemiyor. Bu sorunlarımızı yetkililere iletiyoruz. Fakat her zaman yapacaklarını söylüyorlar ama bir türlü yapmıyorlar. Kendi çabalarımızla çatıya bez çadır gerdik. Burada daha çok bezlerimiz vardı ama artık kirlilikten dolayı kesip atmak zorunda kaldık.”

“NEDEN BİR DE BEKÇİ PARASI VERELİM”

Büyükşehir Belediyesi’nden balık pazarına bekçi istediklerini de aktaran Çelik, “Burada 40 tane iş yeri var; herkes Allah’a emanet iş yerini kapatıp evine gidiyor. Belediye bizden her ay hem kira hem de vergi parası veriyoruz. Neden bir de bekçi parası verilim. Mantıksız bir şey. Büyükşehir Belediyesi’nden buraya bekçi talep ediyoruz. Burası belediyenin en büyük gelir kaynağından birisi. Bu gelir kaynağını kaybetmemek için buraya da bakması lazım. Bu esnaflara sahip çıkması lazım. Ama kimse sahip çıkmıyor. Gelsinler düzene soksunlar diyoruz olmuyor. Bu konuda mağduruz” dedi.

“EKİPLER ÇÖP ARABASINA BOŞALTIYOR AMA YIKAMIYOR”

Ayrıca, balık pazarında çöp sorununda olduğunu dile getiren Balıkçı Çelik, “Belediye ekipleri Balık Pazarının dışında bulunan çöp konteynırları, çöp arabasına boşaltıyor ama yıkamıyor. Bu nedenle burada çok pis bir koku yayılıyor. Buna da çare bulunmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

“BURALARA SAHİP ÇIKILMASINI İSTİYORUZ”

Balık Pazarı esnaflarından Emrah Çelik ise şunları söyledi: “Şu anda çatılarımız akıyor, hiçbir tadilat yapılmadı. Kış ayına giriyoruz yağmurlar gelmeye başladı. Müşterilerimiz su damlalarından pazar içerisinde ailesiyle birlikte gezemiyor. Ayrıca bekçimiz yok, Büyükşehir Belediyesi’nin 1 tane zabıta memuru burada bekçilik yapabilir. Büyükşehir Belediyesinden buralara sahip çıkılmasını istiyoruz. Burada herkes kirasını, vergisini ama buraya bakılmıyor. Buraya bakılmasını ve denetlenmesini istiyoruz.”

Haber: Abdulsamet İspir

Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2021, 17:59

Ahmet Güneçıkan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER