Bağımsız bir yaşam için Yeşilay!

Bağımsız bir yaşam için Yeşilay!

Yeşilay kapsamında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesinde bir topluluk oluşturan öğrenciler insanlara bağımlılıkla ilgili bilinçlendirerek çeşitli seminerler veriyor.


Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi’nin (KSÜ) bilinçli öğrencileri de üniversitede Yeşilay topluluğu kurarak bağımlı gençleri bilgilendirme ve çeşitli örnekler göstererek onlara bağımlılığın nasıl bir hastalık olduğunu ve insan hayatını nasıl uçuruma sürüklediğini anlatıyorlar. KSÜ Yeşilay Topluluğu Başkanı Mustafa Bal Manşet Gazetesi haber ekibine konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Bal, “Türkiye Yeşilay Cemiyeti’nin ne demek olduğunu işleyişini ve okulumuzda yer alan öğrenci topluluğumuzun nasıl çalıştığını arkadaşlarımıza anlattık. Bunun dışında çeşitli seminerler düzenleyerek insanların bağımlılıkla mücadele etmesine yardımcı olduk” dedi. 


‘BAĞIMLILIK KONSUNDA İNSANLARI BİLİNÇLENDİRİYORUZ’
Hem Kahramanmaraş merkezde hem de üniversitede faaliyetlerine devam ettiklerini söyleyen Bal, bu projeyi daha da büyüterek tüm Kahramanmaraş’a yaymayı amaçladıklarını belirtti: “Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesinde topluluk olarak hareket ediyoruz. Bunun dışında Kahramanmaraş’ta Yeşilay gençlik kolları olarak hareket ediyoruz. Hem Kahramanmaraş merkezde hem de üniversite de faaliyetlerimize devam ediyoruz. Şu an ise Dulkadiroğlu Belediyesi ile beraber bir proje geliştirdik. Tabi biz bu projenin sadece Dulkadiroğlu Belediyesi ile sınırlı kalmasını istemiyoruz. Onun için bu projeyi önce büyük şehre sonra ise Kahramanmaraş valiliğine aktararak geniş kapsamlı bir proje yapmayı düşünüyoruz. Böylelikle bütün şehrimizin katıldığı bağımlılıkla mücadele çalışmalarımız olacak. Bu tür projelerin dışında Kahramanmaraş’taki okulları tek tek dolaşarak bağımlılık konusunda insanları bilinçlendirmek istiyoruz.

‘EN AKTİF ÇALIŞTIĞIMIZ YER ÜNİVERSİTE’
Genel olarak en aktif çalıştıkları mekanın üniversite olduğunu dile getiren Bal, bir çok projeye imza attıklarını ve hali hazırda ki yeni projelerine de devam ettiklerini söyledi. Bal, “Genel olarak aktif çalıştığımız yerlerden en önemlisi içinde bulunduğumuz üniversitemiz. Üniversitemizde de birçok projeye imza attık ve yeni proje planlarımız da devam ediyor. Tıpkı okullarda olduğu gibi üniversitemizde de fakülteleri dolaşarak tek tek herkese bağımlılıktan uzak durma veya bağımlılıktan kurtulma adı altında çalışmalar yapacağız. Daha çok üniversitemizde faaliyetlerimiz aktif bir şekilde devam ediyor. Öncelikle stantlar açarak okulumuza kendimizi tanıttık. Türkiye Yeşilay Cemiyeti’nin ne demek olduğunu işleyişini ve okulumuzda yer alan öğrenci topluluğumuzun nasıl çalıştığını arkadaşlarımıza anlattık. Bunun dışında çeşitli seminerler düzenleyerek insanların bağımlılıkla mücadele etmesine yardımcı olduk. Grup olarak çeşitli toplantılara davet edilerek orada da farkındalık yaratıyoruz.” İfadelerini kullandı.

‘BU YIL ÖNCELİKLİ PROJEMİZ “SESSİZ ÇIĞLIK” ’
Dumansız hava sahasının içerisinde olarak “sessiz çığlık” projesini çok önemsediklerini belirten Bal, bu yılki öncelikli hedeflerinin bu proje olduğunu söyledi. Bal, konuşmalarına son olarak şunları ekledi: “Geçen yıl uyguladığımız ve bu sene de uygulamayı planladığımız “Sessiz Çığlık” projemiz var. Dumansız hava sahası içerisinde olacak bir çalışma. Bu yıl önceliğimiz bu proje olacak. Şu an üniversitemizde Yeşilay öğrenci topluluğunun 26 kişilik bir yönetim kurulu var. Bunun dışında bin 200 kişilik üye sayımız var. Bize katılmak isteyen arkadaş gerek üniversite içinden gerekse de sosyal medyadan KSÜ Yeşilay topluluğu adı altında bize ulaşabilirler. Biz bu işte gönüllü olan herkesi topluluğumuza bekliyoruz.

Haber: Emre Akkış

Fotoğraf: Serkan Ardıç

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER