‘Altın’ arttı, ‘gramaj’ düştü!

Türkiye’de son dönemde altının gramaj fiyatının hızla yükselmesinin hem kuyumcu esnafını hem de vatandaşı zorladığını belirten Kuyumcu esnafı Onur Dayıoğlu, vatandaşların beğendikleri altın ürününü bütçelerine uyacak şekilde gramajını düşürüp, bu şekilde sattıklarını söyledi.

‘Altın’ arttı, ‘gramaj’ düştü!

Dolar ve Euro'dan sonra altın fiyatları da rekor kırmaya başladı. Fiyatların yükselmesiyle, alım gücü azalan vatandaşlar gram altına daha sonra yarım gram altına yöneldi. Çeyrek altın da giderek küçülerek yerini gram altına bırakmaya başladı. Altının en yüksek düzeylerde olması nedeniyle 1 gram, yarım gram ve çeyrek gram altın satışları büyük altınlara göre oldukça fazla artış gösterirken, yaşanan bu artışla birlikte Kahramanmaraş’ta Tarihi Kuyumcular Çarşısı’ndan çeyrek altının satış fiyatı 870 lira, yarım altın bin 740, tam altın 3 bin 480 altın gram fiyatı da 528 lira oldu. Kuyumcu esnafı Onur Dayıoğlu, yükselen altın fiyatlarından dolayı vatandaşların istedikleri altının gramajını düşürüp, bütçelerine uygun bir şekilde verdiklerini kaydetti.

“ALTIN GÖRDÜĞÜ RAKAMI BİR DAHA GÖRÜR”
Dayıoğlu, konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi: “Öncelikle 2021 yılına gelmeden önce 2020 yılını değerlendirmek lazım. 2020 yılının şubat ayındaki bu Elazığ, Malatya depremleri, ardından Covid-19'un ülkemize ve dünyaya verdiği zararlar çok büyük oldu. Bu olaylardan dolayı bütün sektörler gibi bizim kuyumculuk sektörü de zarar etti. Bunun yanında Covid-19'dan ötürü altın fiyatlarında bir yükseliş oldu. 2019 yılında 291 lira olan has altın fiyatı 2020 yılını 456 lira fiyatıyla kapattı. Şu anda bu rakamın çok üstünde. Ben her zaman şunu söylemiştim; altın gördüğü rakamı bir daha görür. Dolayısıyla ben altının çokta uzun olmayan bir süre içerisinde 600 lirayı göreceğini düşünüyorum.

“VATANDAŞLARIMIZA KOLAYLIK SAĞLIYORUZ”
Bu yaz esnaf iş yaptı. Hem kısıtlamaların kaldırılması hem gurbetçilerin gelmesi hem de düğün sezonunun açılmasıyla birlikte oldukça hareketli günler geçirdik. Ama şu anda piyasa tekrar durdu. Piyasanın durulmasında tabii en büyük etken altının gramajının yükselmesi. Kuyumcu esnafları olarak altının gramajının yükselmesi ve halkın alım gücünün düşmesiyle bizde vatandaşlarımıza bir takım kolaylıklar sağlamak için harekete geçtik.

“HEM BİZ HEM VATANDAŞIMIZ ZORLANIYOR”
Örneğin bir vatandaşımız bir altın beğendi ama beğendiği altının gramajı çok olduğu için haliyle fiyatı da yüksek oluyor. Bizde vatandaşımızın beğendiği altının gramajını yine vatandaşımızın bütçesine uygun hale getirecek şekilde gramajını düşüyoruz. Yani daha hafif ürünler çıkartıp vatandaşımıza hizmet veriyoruz. Bunu yükselen fiyatlarla mücadele edebilmek adına yapıyoruz. Bu hem bizim hem de vatandaşımız için kolaylık oluyor.”

Haber: Emre Akkış

Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2021, 17:59

Ahmet Güneçıkan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER