2018 Üretim yılı ÇKS başvuruları başladı

Elbistan Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Ayhan Özcan, 27 Mayıs 2014 tarih, 29012 sayılı Resmi Gazete' de yayımlanan Çiftçi Kayıt Sistemi Yönetmeliği kapsamında, 2018 üretim yılı için ÇKS başvurularının 06 Eylül tarihinde başladığını açıkladı.

2018 Üretim yılı ÇKS başvuruları başladı

Üreticilerin, Çiftçi Kayıt Sistemi başvurularını veya kayıt güncellemelerini yapabilmeleri için, istenilen belgelerle birlikte 30 Eylül 2017 tarihine kadar bağlı bulundukları İlçe Müdürlüklerine şahsen müracaat etmeleri gerektiğini belirten İlçe Müdür Ayhan Özcan, "Tarım Bilgi Sistemi kapsamında, çiftçi kayıt sistemi başvuruları önümüzdeki 10 ay süresince devam edecek. Bu süre zarfında üreticilerimizin ÇKS kayıtlarını mutlaka yaptırmaları veya güncellemeleri gerekmektedir. ÇKS başvurusu bulunmayan üreticilerimizin yıl içerisinde mazot, kimyevi gübre, toprak analizi, yem bitkileri ve prim uygulamaları gibi tarımsal faaliyetlere ilişkin desteklemelerden yararlanmaları mümkün değildir. Ayrıca herhangi bir doğal afet sonucu meydana gelen zarar doğrultusunda prim borcu erteleme veya yapılacak her türlü tarımsal desteklemeler için çiftçilerimizin mağduriyet yaşamamaları adına, ÇKS başvurularını ertelemeden mutlaka yaptırmaları gerekiyor" dedi.

6 BİN ÜRETİCİ

İlçe genelinde yaklaşık 6 bin üreticinin olduğunu ve çiftçi kayıt sistemi başvurularının da üretici sayısına oranla her yıl artığını vurgulayan Ayhan Özcan, "2014 yılında çiftçi kayıt sisteminde yapılan değişikliklerle başvuru oranlarında artış gözlenmiştir. Yapılan bu değişiklikler ülkemiz tarım politikalarının oluşturulması açısından ayrı bir öneme sahip olduğunu belirterek; Tüm üreticilerimizin “hasarsız bir yıl geçirmelerini diliyor, ürünlerinin bol, kazançlarının bereketli olmasını temenni ediyorum" şeklinde konuştu.


 

Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER