''İsraf'' etmeyelim, ''İnsaf'' edelim

''İsraf'' etmeyelim, ''İnsaf'' edelim

Kişi başı yıllık 200 kilo ekmek tüketimiyle dünyada en çok ekmek tüketen ülke olarak Guinness Rekorlar Kitabı'na giren ve halen bu rekoru elinde bulunduran Türkiye'de israf edilen bir yıllık ekmek parasıyla yapılabilecek olanlar dudak uçuklatıyor.


Kahramanmaraş Fırıncılar Odası Başkanı Erol Güneş, 16 Ekim Dünya Ekmek Günü dolayısıyla gazetemize açıklamalarda bulundu. Güneş, israf edilen ekmek bedelinin 1,4 milyar lira olduğunu belirtti. Türkiye’de olduğu gibi Kahramanmaraş’ta da insanların günlük enerjisinin ortalama yüzde 44’ünü ekmekten aldığına değinen Güneş, “Türkiye , rekor ekmek tüketimiyle dünyada dikkat çeken ülkelerin başında geliyor. Türk halkı günlük enerjisinin neredeyse yarısını ekmekten alıyor. Bu noktada ekmeğin kaliteli, besleyici, hijyenik olması ve değerinin bilinmesi çok önemli” dedi.


HERKES HASSAS OLMALI
Dünya Ekmek günü dolayısıyla vatandaşları ekmek konusunda hassas olmaya davet eden Güneş, ürünün hem üretim safhasında hem satış sürecinde de hijyen koşullarının sağlanmasının önemine değindi. 16 Ekim Dünya Ekmek Günü ile aynı tarihte olan Dünya Gıda Günü dolayısıyla dünyadaki açlık sorununa da dikkat çeken Güneş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kahramanmaraş’ta üretilen günlük 250 bin civarında ki ekmeğin en az yüzde 2 oranında, günlük 5 bin ekmek, yıllık bin 800 ekmek israf ediliyor. Vatandaşların ihtiyacından fazla ekmek alması ve toplu tüketim yerlerinde ekmeğin gereğinden fazla sunulması gözlenmektedir. Araştırmalarımıza göre vatandaşlarımızın devamlı sıcak ekmeği talep etmelerinden kaynaklanıyor.”

VATANDAŞ EKMEK TÜKETİMİNDE BİLİNÇLİ OLMALI 
Kahramanmaraş’ın fırın siyasetine de değinen Güneş, kentte fırıncılığın çok iyi yerlerde olduğunu belirtti. Güneş, fırın siyasetinin hijyen, kalite olarak diğer illerden iyi seviyede olduğuna işaret ederek şöyle konuştu:

“Ekmek, unun bize geldiği andan itibaren en güzel şekilde yapılıp tüketime hazır hale getiriliyor. İnsanlar bu konuyla ilgili bilinçlendiler. Birçok firma makineleşti. Makineleşmeden ziyade bizim esas sorunumuz ekmek israfıdır. Ekmek israfının önüne geçebilmek için tüketiciden başlamak gerekir. Tüketicilerin ihtiyaçlarından fazla ekmek almaması lazım. İnsanlarımız ekmeği bekledikten sonra tüketmek istemiyor. Dolabında olduğu halde yenisini alıyor. Market ve bakkallar da sabah gönderdiğimiz ekmeği öğleye satmıyor. Sürekli yenisini istiyor. Kalan ekmekleri de satmıyorlar. Vatandaşlardan da bizim tek isteğimiz, gereğinden fazla ekmek almasınlar. Marketlerde ekmekleri bitene kadar ekmek almasın.”

SICAK EKMEK ZARARLI
Kahramanmaraş halkının sürekli sıcak ekmeği tercih ettiğini belirten Güneş, sıcak ekmeğin her zaman için zararlı olduğuna değinerek konuşmasını şöyle sürdürdü: Sıcak ekmeğin içerisi hamurdur. Soğuk ve dinlenmiş ekmek her zaman için daha vitaminlidir. Sıcak bir ekmek fırından çıktığı zaman vatandaş bunu tek başına yiyip bitiriyor. Biraz dinlenmiş ekmeği çok zorlasa da ancak yarısını yiyebilir.

Ekmek israfı fırıncıdan değil tüketiciden kaynaklanıyor. Ekmekler bizzat fırınlardan değil de market ve büfelerden satışa sunulduğu için israfı engellemek için bir şey yapamıyorlar. 200 tane ekmek satan bir yere akşam baktığınız zaman mutlaka 5 tane bayat ekmeği bulunur. Bu konuyla ilgili çeşitli çalışmalarda yaptık. Marketlere bir gün önce ki satışa göre ekmek istemeleri gerektiği uyarısında bulunduk” şeklinde konuştu.

VATANDAŞLAR DUYARLI OLMALI
Belediyelerin başlattığı ekmek toplama kutusu projesiyle ekmeklerin çöpe atılmasının biraz da olsa önüne geçildiğine işaret eden Güneş, ekmek toplama kutularının isabetli karar olduğunu ancak vatandaşların da bu konuda biraz daha duyarlı olması gerektiğini belirterek şöyle konuştu: “Kahramanmaraş Belediyeleri’nin başlattığı ekmek toplama kutusu projesiyle ekmeklerimiz çöpe atılmaktan kurtuldu. Projenin ekmek israfını önlemesi konusunda birçok faydaları oldu. Vatandaşlarda bu ekmek toplama kutusunun çöp kutusu olarak görmekten vazgeçmeli. Bazı vatandaş bilerek atıyor. Bazı vatandaş ise orayı çöp zannediyor. Bu konuda daha duyarlı olmalıyız. 16 Dünya Ekmek Günü dolayısıyla halkın ekmek israfına karşı daha duyarlı olmaya davet ediyorum. İnsan gıdasının yüzde 44’ü ekmektir. Ekmek olmazsa olmaz besinlerimiz arasında yer alıyor. Bugün için binlerce insan yıllarca et yemese bir şey olmaz, fakat bir gün ekmek yemeden yapamaz. Ekmeğin kıymetini bilelim bizim ülkemizde ucuz olan hiçbir şeyin değeri yoktur. Ekmeğimiz kıymetini bilelim insaf edelim. Her gün alalım taze alalım ihtiyacımız kadar alalım. Geçmiş yıllarda ise bayat ekmekler çöpe atılmazdı değerlendirilirdi, tekrar un haline getirilip tatlı ve patsa yapılırdı. Sektörde en büyük hizmet ekmektedir. Gıda sektöründe insanın kapısına gelen tek gıda ekmek” şeklinde konuştu.


YUFKA EKMEK TÜKETİMİ AZALTIYOR
Kahramanmaraş’ın ekmek israfında Türkiye ortalamasının altında olduğunu belirten Güneş, “Çünkü Kahramanmaraş’ta diğer illere oranla daha yaygın olan evde yufka ekmek yapıyorlar. Kahramanmaraş ekmek üretimi de tüketimi de diğer illere göre az. Kahramanmaraş’ın bir diğer özelliğe tarhanasıdır. Özellikle tarhana zamanında insanlar firikle, tarhanayla karınlarını doyuruyor ve ekmeğe ihtiyaçları kalmıyor. Normal günlerde 250 bin civarında üretilen ekmek tarhana zamanında daha az üretiliyor. Ekmeği hor görmeyelim ekmeğe ve üreticisine saygı duyalım. Ekmek en büyük nimetimiz olmazsa olmazımızdır. Ekmek israfını önleyelim. Bugün itibariyle Kahramanmaraş’ta 250 bin ekmek çıkıyor bunun içerisinden 3 bin tanesi geri dönüşüme gidiyor” diye konuştu. 

Haber: Mücahit Dalkara

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER