Kalenin etrafı içler acısı!

Kahramanmaraş’ta bir çok esnaf ve vatandaş Kahramanmaraş’ı daha iyi tanıtmak ve daha estetik bir görünüm vermek adına Tarihi Maraş Kalesi çevresindeki mekanların restore edilerek kente özgü yöresel ürünlerin satılması talebinde bulundu.

Kalenin etrafı içler acısı!

Havası, suyu, eşsiz doğası ve kültürel özellikleriyle gezilip görülmesi gereken şehirlerden bir tanesi olan Kahramanmaraş, denizi olmadığı için turizm sektöründen çok fazla gelir elde edemese de özellikle kış aylarında Yedikuyular Kayak Merkezi, yaz ayında ise Başkonuş gibi Fırnız gibi doğal alanları ile  şehre gelir kaynağı oluyor. Bunun yanında Kahramanmaraş’a gelen yerli ve yabancı turistlerin ilk uğradığı yerlerden bir tanesi de şehrin düşman işgalinden kurtuluşunda “Bayrak Olayı” ve Anadolu’da milli mücadelenin fitilinin ateşlenmesiyle öne çıkan ve tarihi kültürel değerin yanında, duruşu, özellikleri ve şehri kuşatan tarifsiz panoramasıyla ziyaretçilerine ayrı bir keyif sunan Tarihi Kahramanmaraş Kalesi. Buranın önemli bir potansiyele sahip olduğunu ve bu potansiyelin daha fazla değerlendirilmesini söyleyen Kahramanmaraşlı vatandaşlar, Kale çevresinde kötü bir görüntüye sahip ev ve iş yerlerinin restore edilerek, Kahramanmaraş’ın yöresel ürünlerinin satılmasını talep etti.

“TURİSTLERİN YAKLAŞIK YÜZDE 85’İ KALEYE GELİYOR”

Kale çevresinde hem evi hem de iş yeri bulunan Ahmet Orçan konuyla ilgili yaptığı açıklamada Kahramanmaraş’a gelen turistlerin yaklaşık yüzde 85’inin Kaleye geldiğini söyledi. Kale etrafının şu anki görünümünün işler acısı olduğunu belirten Orçan, şu ifadelere yer verdi: “Buranın potansiyelinin artışı bizim için değer katar. Ben burada da otuyorum. Kale etrafımız bu şekilde olması içler acısı. Bir esnaf olarak buraya turistlerin gelmesi, gitmesi buranın güzelce tanıtılmasından memnuniyet duyarız. İsteriz ki devlet büyüklerimiz, belediyemiz bir çalışma yapsın buraları güzel bir şekilde tarihi görsellik kazandırmasını temenni ederiz."

Haber: Abdulsamet İspir

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2021, 16:03

Ahmet Güneçıkan

YORUM EKLE
YORUMLAR
k0ray
k0ray - 1 hafta Önce

O mahalleye acilen kentsel dönüşüm gelmesi lazım .

SIRADAKİ HABER