2015-2016 futbol sezonunda hedefini BAL Ligi olarak belirleyen Kahramanmaraş 1. Amatör Küme takımlarından Fidanspor, Kulüp binasına kavuştu.

Yeni sezon öncesi yaptığı flaş transferlerle hedefini Bölgesel Amatör Lig (BAL) olarak belirleyen Kahramanmaraş 1. Amatör Küme takımlarından Fidanspor, hazırlıklarını sıkı bir şekilde sürdürüyor.

Geçmişi başarılarla dolu olan ve yetiştirdiği futbolcularla Kahramanmaraşlı futbolseverlerin ayrı bir haz duyduğu Fidanspor, Başkanlığına getirilen işadamı Volkan Yalçın Çanakçı, takıma ilk olarak bir Kulüp binası kazandırdı. Uzun zamandır Fidanspor Başkanlığını yapan Sinan Yakar’ın görevi bırakması ile Başkanlığa getirilen Çanakçı, işe hızlı koyularak, takım için ne gerekiyorsa yapıyor. Kasım ayında başlayacak olan 1. Amatör Küme Büyükler Ligi’nde takımı Bölgesel Amatör Lig (BAL)’a çıkartmayı planlayan Başkan Çanakçı, takım için hiçbir fedakârlıktan kaçınmıyor. Çanakçı, ilk olarak takımın başına bir zamanlar Süper Lig takımlarında top koşturan ve daha sonra Antrenörlük görevine soyunan başarılı Antrenör Bülent Okyaz’ı getirdi. Fidanspor’da, şu ana kadarda 24 futbolcu transferi gerçekleşti.

‘FUTBOL BİR GÖNÜL İŞİDİR’
Fidanspor’un başarısı için neler yaptığını ve önümüzdeki yıllarda neler yapacağını gazetemize değerlendiren Fidanspor Başkanı Volkan Yalçın Çanakçı, Kahramanmaraş’ın futboluna üzüldüğü için bu camianın içine gerdiğini ifade etti. Şehrimizde 2 profesyonel takım olduğunu ve bu takımların sayılarının çoğalması gerektiğinin altını çizen Çanakçı, “Ben Kahramanmaraş için bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Futbol bir gönül işidir. Şehrimizde profesyonel takımlarımızın sayısı ne kadar çoğalırsa şehrimize de o kadar maddi olarak girdi olacaktır. Bugün bir Belediyespor ve Kahramanmaraşspor örnekleri var. Bu iki takımımız yıllardır hep yerlerinde sayıyorlar bir atım öteye gidemiyorlar. Çok para harcamakla futbol yürümez, gerektiği yerde ve gerektiği zamanda para harcayacaksın. Uzun vadede bu işi nasıl götürebilirim bunun hesabını yapacaksın. Bizde bu doğrultuda gelecek yılların planlamasını yaparak, bu işin içine girdik” dedi.

‘TEK HEDEFİMİZ BAL LİGİ’NE YÜKSELMEK’
Başkan Çanakçı, tek hedeflerinin bu sezonda Bölgesel Amatör Lig (BAL)’layükselmek olduğunu ifade etti. Yeni sezon hazırlıklarına yaklaşık 1 ay önce başladıklarını ve şu anda da büyük bir mesafe kat ettiklerini aktaran Başkan Çanakçı şöyle konuştu: “Biz takımı geçen yıl almıştık. Bazı futbolcu arkadaşlarımızla anlaştık ve bu sezonda onları takıma davet ettik ve çalışmalara başladık. Antrenörümüz olan Bülen Okyaz’da geçmişte Süper Lig takımlarında forma giymiş başarılı bir oyuncudur. Hocalık olarak ta kendini ispat etmiş bir antrenördür. Takımımız genç bir kadroya sahip ve kendilerini başka takımlarda ispat etmiş, birçoğu da 3. Lig ve BAL takımlarında forma giymiş sporculardır. Biz önce 2015-2016 futbol sezonunda Kahramanmaraş 1. Amatör Lig’de şampiyon olup BAL Ligi’ne yükselmeyi amaçlıyoruz. Çalışmalarımızı da bu yönde sürdürüyoruz.”

‘KAHRAMANMARAŞ FUTBOL TARİHİNDE BİR İLKİ GERÇEKLEŞTİRDİK’
Kahramanmaraş futbol tarihinde bir ilki gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını aktaran Çanakçı Fidanspor’u kurumsal bir yapıya kavuşturacakların söyledi. Çanakçı, “Takım için öncelikle 2 tane futbolcuları taşıyacak servis aldık. Bu servis sayılarını önümüzdeki günlerde çoğaltacağız. Saçaklızade mahallesi içerisine bir 2 kattan oluşan ve toplam alanı 2 bin metre kare olan bir kulüp binası yaptık. Burada futbolcularımızın soyunma odaları ve kalacakları odalar bulunuyor. Her odamızda 4 futbolcu arkadaşımız kalıyor. Her türlü burada barınma ihtiyaçlarını gideriyorlar. Önümüzdeki günlerde de buraya bir fıtnıs solonu açacağız. Kulüp binamızın hemen yanı başına bir alışveriş mağazası açarak, buranın gelirini Fidanspor’a sağlayacağız. Bir nevi takıma gelir getirici kalıcı bir çalışmanın içindeyiz. 2 tane suni çim saha yapmayı planlıyoruz. Takımız kendi sahasında çalışmalarını sürdürsün. Biz Fidanspor’u kurumsal bir yapıya kavuşturma peşindeyiz” dedi.

‘SAĞLAM BİR ALT YAPI OLUŞTURMAYI AMAÇLIYORUZ’
Başkan Çanakçı sözlerine şöyle devam etti: “Alp yapıyı güçlendirip sağlam temeller üzerine oturtmayı planlıyoruz. Önümüzdeki günlerde alt yapıdaki sporcuların velileriyle bir araya gelip onlara nasıl bir yol izleyeceğimizi anlatacağız. Hedefimiz futbol okulu olmak. Yaklaşık 1500 genç sporcuyu bünyemizde yetiştirip adeta bir futbolcu fabrikası olmalıyız. Bunun içinde alt yapıya Antrenör takviyeleri yapacağız. Öğrencilere din dersi vereceğiz. Üniversitelerimizden hocalar gelerek, minik sporculara kişilik dersleri verecekler. Biz sporcuları aileden alıp, aileye teslim edeceğiz.”

‘MAHÇİÇEK BU MEMLEKET İÇİN BÜYÜK BİR KAYIP’
Onikişubat Belediye Başkanlığını yürüten Hanefi Mahçiçek’in bir spor aşığı olduğunu ve geçmiş yıllarda hem Belediye Başkanlığı hem de Kahramanmaraşspor’un Kulüp Başkanlığı yaptığını dile getiren Çanakçı, “Hanefi Mahçiçek, Kahramanmaraş Belediye Başkanlığı ve Kulüp Başkanlığı yaptığı dönemde Kahramanmaraş’a güzel bir tesis kazandırdı. Kahramanmaraş Belediyespor ve Kahramanmaraşspor, şimdi o tesisleri kullanıyor. Amatör takımlarda bu tesislerden yararlanıyor. O yıllarda gereken destek verilip, Mahçiçek spordan uzaklaşmasıydı, bugün Kahramanmaraşspor belki de Süper Ligde oynayacaktı. Onun için Hanefi Mahçiçek bu memleket için büyük bir kayıptır. Kendisi geçtiğimiz günlerde kulüp binamıza gelerek incelemelerde bulundu. Kendisine buradan teşekkür ediyorum. Başkan Mahçiçek bu ziyareti ile Fidanspor’un yanında olduğunu bir kez daha göstermiştir” ifadelerini kullandı.
Haber: Mahmut Beyaz