Mahçiçek: Expo 2023 Kahramanmaraş’ın Marka Değerini Artıracak

Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, “EXPO 2023 projesi  Kahramanmaraş’ın marka değerini artıracak. Bu projeyi şehrimizin tanınırlığı ve bilinirliği artsın, marka değeri kazansın diye yapıyoruz” dedi.

Mahçiçek: Expo 2023 Kahramanmaraş’ın Marka Değerini Artıracak

İlçesinde bulunan bütün okullara giderek EXPO 2023 projesini anlatan Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, bu kez Kahramanmaraş Güzel Sanatlar Lisesi, Kahramanmaraş Spor Lisesi ve Kahramanmaraş İklime Hatun Kız İmam Hatip Lisesi’nde öğrenciler ile buluştu. Bu okullarda öğrencilere hitap eden Başkan Mahçiçek, Kahramanmaraş’ın en büyük eksiğinin tanıtım olduğunu ve bu tarz projelerle tanıtımının sağlanacağını vurguladı. EXPO 2023 projesinin Kahramanmaraş’ın marka değerini olumlu şekilde artıracağını belirten Başkan Mahçiçek, 2023 yılındaki 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’ndaki çocuk şenliklerinin EXPO 2023 proje alanında yapılması için çalışacaklarını kaydetti.

ULUSLARARASI PROJELERİ KAHRAMANMARAŞ’A TAŞIMAMIZ LAZIM

Mahçiçek, öğrencilere hitabını şu şekilde sürdürdü: “Kahramanmaraş bir sanayi kenti, 500’ün üzerinde fabrikası var. Kahramanmaraş, Türkiye’nin iplik üretiminin 3’te birini kendi başına karşılar. Kahramanmaraş, çelik eşya sektörünün yüzde 64’ünü üretir. Kahramanmaraş, Türkiye’de dokumanın ise yüzde 17’sini yine kendi başına üretir. Enerjinin yüzde 12’sini, çimentonun yüzde 10’unu üretir ama Kahramanmaraş hangi bölgede, nerede derseniz Türkiye’deki insanlarımızın yüzde 99’u bilmez. Şunu anlatmak istiyorum; her şeyimiz var ama bilinmiyor ve tanınmıyoruz. Öyleyse Kahramanmaraş’ımızın tanınması, bilinirliliğinin artması için ne yapmamız lazım? İşte bu şekilde uluslararası projeleri Kahramanmaraş’ımıza taşımamız lazım. Hem Türkiye’nin her tarafından hem de dünyanın dört bir yanından misafir almalıyız. Dünyada böyle uluslararası projeler var ama daha yaygın olanları hep sportif amaçlı olanlardı. Dünya Kupası, Avrupa Futbol Şampiyonası ya da olimpiyatlar gibi. EXPO gibi uluslararası organizasyon o ülkelerin değerlerini ortaya çıkarmak için yapılmıştır.

TRT’NİN 23 NİSAN ULUSLARARASI ÇOCUK ŞENLİKLERİNİ KAHRAMANMARAŞ’A TAŞIYABİLİRSEK DAHA ANLAMLI OLUR

Bunu almak kolay değildi tabi ki ve almak için en az 1,5 yıl lobi çalışmaları yaptık, ülke ülke dolaştık. 2018 yılında talip olduk ve İtalya’da 62 ülkenin katıldığı toplantıda karşı oy olmaksızın bu hayal gibi proje olan EXPO Fuarı’nı 2023 yılı için Kahramanmaraş’ımıza kazandırdık. 2023’ün güzel de bir tevafuku var biliyorsunuz, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100’üncü yıl dönümü. Yakın bir zamanda TRT Genel Müdürümüz ile görüşeceğiz ve TRT’nin 23 Nisan Uluslararası Çocuk Şenlikleri programını da fuarımızın açılışı olan 2023 yılında Kahramanmaraş’a taşıyabilirsek çok daha anlamlı olacak.

PROJEMİZİN SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİ VAR

Böyle bir proje hiç kolay bir proje değil. Türkiye’de daha önce Antalya’da yapılmış, 2,5 milyar TL gibi devasa bir para harcanmış. Antalya zaten bir turizm kenti, çok fazla anlamı ve kazanımı da olmamış doğrusu. Antalya’da eksik olan şu; sistem kendi kendini sürdürememiş, yani geliri yok. Gelir olmayınca bakım giderlerini karşılayacak düzen yok. Hiçbir bakanlık da sahip çıkmamış. Buranın aksine bizim projemizin sürdürülebilirliği var. Tanıtım filminde izlediniz, içerisinde Uğur Böceği ve Kelebek Müzesi var. 70 bin metrekare büyüklüğünde devasa bir havuz var, üzerinde küçük kayıklarla gezebilme imkânımız olacak. MADO çok güzel bir restoran ve cafe yapıyor, yakında tamamlanacak. Kahramanmaraş’ın özel ürünlerinin satıldığı ve tanıtıldığı Arasta adında bir çarşımız var. Ticaret ve Sanayi Odamız bir kongre merkezi yapacak. Çok güzel bir camimiz var ama camiye yakın bir noktaya Mevlevihane de yapacağız çünkü buranın manevi anlamda da bir merkez olmasını istiyoruz. Daha sayamadığım birçok projeyle beraber belediyemiz bir yılda 15-16 milyon TL civarında bir gelir elde edecek. Bu alanın gideri ise 7-8 milyon TL civarında olacak. Yani kurduğumuz sistem kendi kendini sürdürecek, kimseye ihtiyaç duymayacak. Bizim öngörümüze göre şehrimize 40 tane devlet başkanı katılacak. EXPO’muza 6 aylık süreçte ise 2 milyon insan gelecek. Bundan sonra da her yıl için en az 1 milyon kişi gelecek. Böylelikle de maddi anlamda en küçük esnafımızdan en büyük esnafımıza kadar herkes kazanç sağlayacak.

KAHRAMANMARAŞ’A YILDA EN AZ BİR MİLYON İNSAN GELECEK

Şanlıurfa’da Göbeklitepe, Gaziantep’te Zeugma, bizde Germanicia ile EXPO alanı, buradan da Nevşehir’deki Kapadokya. Bu turizm koridorunu da oluşturduğumuzda Kahramanmaraş’a yılda en az bir milyon insan gelecek. Kahramanmaraş’ı hem ulusal düzeyde hem de uluslararası düzeyde çok daha iyi noktalara taşıyabilmek için çaba gösteriyoruz. Kahramanmaraş’ın marka değerini daha yükseklere çıkartabilmek için böyle bir organizasyona ihtiyacımız vardı ve bunu da tamamlamaya çok yaklaştık.

‘DENİZ PROJESİ’ KAHRAMANMARAŞ EKONOMİSİNE CANSUYU OLACAK

Bizim vizyon projelerimizden bir tanesi de EXPO alanımızın güneyinde hayata geçireceğimiz ve Kahramanmaraş’ın deniz hasretine son verecek olan Baraj İçi Su Tutucu Sedde Aksı Projesi. Bilindiği üzere Ceyhan Köprüsü’nün altında kışın sular dolar deniz olur, yazın da sular çekildiği zaman pislik haline gelir. Bu alanda bir çevre felaketi yaşanır, sinekler dolar. Bu çevre felaketini önleyelim Kahramanmaraş’a bir değer katalım istedik. EXPO alanımızın güneyindeki kanalın en dar yerine Baraj İçi Su Tutucu Sedde Aksı yapacağız. Bu Baraj İçi Su Tutucu Sedde Aksı ile 4 mevsim su sabit kalacak ve burayı deniz haline getirecek. Bu seddeyi yaptıktan sonra burası 4 milyon metrekarelik bir deniz olacak. Böylelikle insanlarımız denize gitmek için binlerce kilometredeki uzak şehirlere gitmek zorunda kalmayacak. Üstelik komşu illerimizden de büyük oranda bu alana misafir gelmesini sağlayacak. İşte bu da şehrimizin ekonomisine adeta bir can suyu olacak. Bunların hepsini şehrimizin tanınırlığı ve bilinirliği artsın, marka değeri kazansın diye yapıyoruz.”

Haber: Burak Alkaya

Furkan Karayılan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER