Macaristan Ticari Ateşesi Aron Sipos: Expo 2023 projesi bizi çok etkiledi

Onikişubat Belediyesi tarafından yapılan mega proje EXPO 2023’ü yerinde incelemeye gelen Macaristan Ticari Ateşesi Aron Sipos, “Kahramanmaraş’ta olmaktan ve Hanefi Mahçiçek başkanımızla tanışmaktan onur duyduk. EXPO 2023 Projesinden çok etkilendik, umarım biz de EXPO’da Macaristan olarak yer alırız” dedi.

Macaristan Ticari Ateşesi Aron Sipos: Expo 2023 projesi bizi çok etkiledi

Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek’in büyük çalışmaları sonucu Kahramanmaraş’a kazandırılan vizyon proje EXPO 2023 diğer devletlerin diplomatları ve kurumlarından ilgi görmeye devam ediyor. Açılmasına bir yıla yakın bir süre olmasına rağmen 25 ülke tarafından katılım başvurusu yapılan EXPO 2023, tarihi bağ ve kültürel yakınlığımızla bilinen dost ülke Macaristan’ın da ilgisini çekti. Kahramanmaraş’ı yakından tanımak ve EXPO 2023 projesini yerinde görmek için Kahramanmaraş’a gelen Macaristan Büyükelçiliği Ticari Ateşeleri Aron Sipos ve Peter Kövecsi Olah, ilk olarak Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek’i makamında ziyaret etti. Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, burada misafirlerine EXPO 2023 tanıtım filmini seyrettirip projeyi anlattı.

 EXPO 2023’ten çok etkilendiklerini belirten Macaristan Ticari Ateşeleri Aron Sipos ve Peter Kövecsi Olah, EXPO 2023 ile iki ülke sanayicileri ve iş insanları arasında ekonomik ve kültürel işbirliğinin artacağına inandıklarını söyledi.

UMARIM MACARİSTAN OLARAK BURADA YER ALIRIZ

Macaristan’ın tanıtımı adına etkinliklere katılmak istediklerini ifade eden Ticaret Ataşe Aron Sipos, “Kahramanmaraş’a gelmemiz için EXPO çok güzel bir vesile oldu. Macaristan Elçiliği’nde Ticari Ateşe olarak görev yapmaktayız. Macaristan’ın tanıtımı noktasında EXPO gibi bu tür etkinlikleri değerlendirmeye çalışıyoruz. Bunun yanı sıra birçok ticaret ve ekonomi başta olmak üzere faaliyetlere katılım sağlıyoruz. Tanıtım her zaman önemli ve burada ilginç bir konu var. İnsanlar bir şeyi tanımadan sevemez. Yani farklı hisleri olabilir ama sevmek mümkün değildir. Bu bağı kurmak daima önemli. Zaten Macaristan ve Türkiye arasında siyasi anlamda gayet güçlü ve kuvvetli bağlar var. Aynı zamanda tarihi geçmişe dayanan bir ortaklık var iki millet arasında. Bunlar sadece sözde veya kitaplarımız olmuyor. Kişisel bağlantıların kurulması da çok önemli. Bağlarımızı geliştirmek ve bu dokuyu daha da ileri götürmek önemli. Bu anlamda Kahramanmaraş’ta ve Onikişubat’ta olmaktan ve başkanımızla tanışmaktan onur duyduk. EXPO 2023 Projesinden çok etkilendik, umarım biz de gelecek sene Macaristan olarak burada yer alırız” dedi.

İKİ ÜLKE ARASINDA BAĞ, EXPO 2023 İLE DAHA DA GÜÇLENECEK

Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirirken, iki ülke arasındaki bağın EXPO 2023 ile daha da güçleneceğine vurgu yaptı. EXPO 2023’e Cumhurbaşkanı Erdoğan ve hükümetin de büyük destek verdiğini belirten Başkan Mahçiçek, “Türkiye’mizin çok değerli dost ülkelerinden biri olan Macaristan’ın Ticari Ateşeleri Peter Kövecsi Olah ve Aron Sipos, bugün Kahramanmaraş’ımıza teşrif ettiler ve EXPO 2023 projemiz hakkında yakından ve detaylı bilgi almak için belediyemizi ziyaret ettiler. Öncellikle kendilerine hoş geldiniz diyorum. Ülkeler ve insanlarımız arasındaki bağlar bu kabil ziyaretler sonucunda oluşacak ticari çalışmalar ve ortak yatırımlarla karşılıklı olarak çok daha değer kazanıyor. İnsanlarımızın daha da yakınlaşmasına vesile oluyor. İnanıyorum ki sizlerin bu ziyareti hem Kahramanmaraş’ımız için hem de ülkemiz için faydalı sonuçlara vesile olacaktır. Kahramanmaraş Onikişubat Belediyesi olarak çok ciddi bir uluslararası projeyi yürütmeye gayret ediyoruz. Türkiye’de üçüncü kez uluslararası bir projenin realize edilmesi söz konusu. EXPO’yu da Onikişubat Belediyesi olarak yürütüyoruz. Arkamızda Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve ülkemizin yönetimi var. Onların da çok ciddi destekleriyle Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100’üncü yıl dönümü olması açısından güzel bir tevafuk olan 2023 yılında açılışımızı yapacağız” şeklinde konuştu.

KAHRAMANMARAŞ’IN TANITIMINA ÇOK CİDDİ KATKI SAĞLAYACAK

Kültürel ve işbirliğinin kalıcı olmasının Kahramanmaraş’ın tanıtımına büyük katkı sağlayacağını da aktaran Başkan Mahçiçek, sözlerine şu şekilde devam etti, “Kahramanmaraş’ımızın her şeyi var, eksiği ise tanıtım. Gerçekten de EXPO vesilesiyle hem ulusal hem de uluslararası düzeyde etkinliklerimize katılacak ülkelerimizle birlikte Kahramanmaraş’ın tanıtımına çok ciddi katkı sağlayacak. Bu bağlamda yurt dışından sizlerin ve başka ülkelerden gelen müteşebbisler, Kahramanmaraşlı yatırımcılarla buluşacak, onlarla beraber ortak ticaret yapacaklar. EXPO 2023, sizlerle bizleri, halklarımızı daha da yakınlaştıracak, bir taraftan da ticari ilişkilerimizin daha üst düzeye taşınmasına vesile olacak. Bu amaçların ve hedeflerin tümünün karşılıklı olarak gerçekleşmesini temenni ediyorum. Bir kez daha ziyaretiniz için teşekkür ediyor, hoş geldiniz diyorum.”

Ziyaretin ardından Macaristanlı Ataşeler, Onikişubat Belediye Başkan Yardımcısı Ali Ünsal rehberliğinde EXPO 2023 Rekreasyon Alanı’nı gezdi. EXPO 2023 rekreasyon alanının gezisinin ardından Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası(KMTSO)’nı ziyaret eden Ateşeler, burada KMTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Serdar Zabun ve Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Beşen ile görüşme gerçekleştirdi. KMTSO ziyaretinin ardından yine Onikişubat Belediye Başkan Yardımcısı Ali Ünsal rehberliğinde Germanicia Antik Kenti’ni ziyaret eden Ateşeler, Germanicia Antik Kenti’ne hayran kalırken, dönemin şartlarıyla mozaiklerin nasıl yapıldığı konusunda hayrete düştüler.

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2022, 18:12

Furkan Karayılan

YORUM EKLE
YORUMLAR
ali
ali - 6 gün Önce

nolacak bu kadar büyük uçaş gaziantepemi inecek niye haber yok niye

SIRADAKİ HABER