Kahramanmaraş’ta devlet desteği ile birlikte son zamanlarda yaygınlaşan ev hanımlarının açtığı yemek dükkânları vatandaşlar tarafından yoğun ilgi görüyor.

Son zamanlarda yaygınlaşan ev yemekleri satan dükkânlara bayanların ilgisi gün geçtikçe daha da artıyor. Birçok kadının hayalidir yaptıkları yemekleri kendilerinin açtığı dükkânda vatandaşların lezzetine sunmak. Ama artık kadınların bu hayali devlet desteğiyle birlikte gerçekleşiyor. Birçok ev hanımı günümüzde kendi dükkânlarını açıp kendi yemeklerini satıyorlar. Bu kadınlardan birisi olan ve Kahramanmaraş’ta bir mantı evi dükkânı olan Ülkü Gök, konuyla ilgili Manşet Gazetesi haber ekibine açıklamalarda bulundu. Gök, Önceden belli bir mantıcı açma hayalim vardı. Ama çeşitli sebeplerden dolayı imkânlarım el vermiyordu. Belli bir süre sonrasında devletin yardımını alarak bu işe başlamaya karar verdim” dedi.

‘ÖNCEDEN BERİ HAYALİMDİ’
Önceden beri dükkân açıp kendi yemeklerini satmak istediğini ama maddi imkânsızlıklardan dolayı açamadığını söyleyen Gök, ancak devlet desteği sayesinde bu dükkânı açabildiğini belirtti. Gök, “Bu işe başlamadan önce mantılarımı evde yapıp hazır olarak satıyordum. Önceden belli bir mantıcı açma hayalim vardı. Ama çeşitli sebeplerden dolayı imkânlarım el vermiyordu. Belli bir süre sonrasında devletin yardımını alarak bu işe başlamaya karar verdim. Öncelikle iş yeri için gerekli belgelerimi tamamladım. Sonrasında hayalimdeki mantıcıyı açtım” şeklinde konuştu.

‘İLK ZAMANLAR ZORLUKLARLA KARŞILAŞTIM’
Dükkânı ilk açtığı zaman çeşitli zorluklarla karşılaştığını söyleyen Gök, belli bir süre geçtikten sonra bu zorlukları aştığını ve müşterilerin yoğun ilgisinden dolayı rahatladıklarını belirtti. Gök, “Ben yaklaşık olarak altı senedir mantı yapıyorum ilk olarak kendi evimde yapıp satıyordum. İlk açtığım zamanlar üstesinden gelemeyeceğim zorlularla karşılaşmadım. İş başı yaptığımızdan bu yana müşterilerimizden her zaman bizleri yemeklerimizi ve iş ahlakımızı övüyorlar. Yaptığımız mantıları müşterilerimiz kendi evde yapılan mantılar gibi görüyorlar ve her zaman buraya mantı yemeye geliyorlar. Yemek menümüz sadece mantı ile kısıtlı değil bunun yanında birçok ev yemeğimiz bulunmaktadır. Artık toplumumuz döner gibi çarşıda yedikleri et gıdalarından tiksindikleri için ev yapı yemeklere daha çok ilgi duyuyorlar. Buda bizim işimizi daha kolaylaştırıyor. Yemeklerimiz genellikle üniversite öğrenicileri ve öğretmenlerin ilgisini çekiyor” ifadelerini kullandı.

‘EV HANIMLARI İŞ HAYATINA ATILMALILAR’
Ev hanımlarının sadece evde yemek yapmamaları gerektiğini söyleyen Gök, kendisinin yaptığı gibi küçük işletmeler açıp iş hayatına atılmaları gerektiğini savundu. Gök, “Ev hanımlarının sadece evde yemek yapmamalılar. Benim yaptığım gibi küçük işletmeler açmaları ve bu işletmeler de yemeklerini halka sunmalıdırlar. Hatta ev hanımlarının bunu yanı sıra evde yaptıkları yemekleri böyle küçük iş yerlerine satıp para kazana bilirler. Böylelikle ev hanımları da iş hayatına atılıp gelecekte büyük işler yapa bilirler” dedi.
Haber: Emre Akkış