‘Vatandaşın alım gücü düştü altın satışı azaldı’

Son günlerde artan altın fiyatlarını değerlendiren Kuyumcu Sezai Çevirici, “İlerleyen günlerde çok aşırı olmayacak şekilde bir yükseliş bekliyoruz” dedi. Ayrıca halkın eskisi kadar altına talep göstermediğini söyleyen Çevirici, bunun nedeninin ise insanların alım gücünün azalmasından kaynaklandığını ifade etti.

‘Vatandaşın alım gücü düştü altın satışı azaldı’

Dünya kuruldu kurulalı altın her zaman en değerli maden olarak geçerliliğini koruyan ve insanların en güvenli yatırım araçlarından biri olan altının fiyatı son günlerde yeniden artmaya başladı. Yaşanan bu artışla birlikte Kahramanmaraş’ta Tarihi Kuyumcular Çarşısı’ndan çeyrek altının satış fiyatı 808 lira, yarım altın bin 616, tam altın 3 bin 232 altın gram fiyatı da 483 lira olurken, kuyumcu esnaflarından Sezai Çevirici, bu artışın nedenini, ilerleyen günlerde fiyatların ne olacağına ilişkin açıklamalarda bulundu. Düğün sezonunun açılmasıyla ve gurbetçi vatandaşların şehre gelmesiyle işlerinde hareketliliğin olduğunu dikkat çeken Çevirici, “Ama genel olarak halkın altını fazla talep etme durumu yok. Niye yok? Çünkü bugün insanların birçoğu asgari ücretle çalışıyor. Altın bir yatırım aracı. Eskisi kadar altına talep yok. Bunun nedeni altının değersiz olduğundan değil, insanların gelirlerinin az olmasından kaynaklanıyor” diye konuştu.

“500 - 550 TL BANDINDA DAHA SEYREDER DİYE DÜŞÜNÜYORUZ”

Altının yükselme nedeniyle ilgili konuşan Çevirici, “İnsanlar aslında çok fazla altın aldığı için altın yükselmiyor. Ülkeler ekonomilerini bu yönde değiştirdiği için altına uluslararası bir talep söz konusu. Bundan dolayı da altının fiyatları yükseliyor. Şu anda altın 5-6 liralık bir yükseliş gösterdi. Bunun nedenini de Amerika’nın Avrupa dışında bir ülkeyle yaptığı anlaşmadan kaynaklandığını düşünüyorum. Bundan sonra altın fiyatıyla ilgili konuşacak olursak: Altın uzun vadede hep güvenilir bir liman olmuştur. Uzun vadede yükseliş olacaktır. Son 3 yılda bilindiği üzere altın yaklaşık 3 kat değer kazandı. Tabii bu hızla yükselmiş olsaydı altın bugün 1 milyon olması lazımdı. Zaman zaman bu yükselişler tırmanışa geçiyor, zaman zaman stabil oluyor. Son 6 ay ila 1 yıl arasında altın fiyatları aşağı yukarı oturdu gibi. Tabii ki ilerleyen günlerde çok aşırı olmayacak şekilde yükseliş bekliyoruz. Anormal bir durum olmazsa altın bir müddet 500 - 550 TL bandında daha seyreder diye düşünüyoruz” dedi.

“FAİZ SİSTEMİ EKONOMİNİN CAN DAMARINI KESEN BİR SİSTEM”

Çevirici konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi: “Eskisi kadar altına talep yok. Bunun nedeni altının değersiz olduğundan değil, insanların gelirlerinin az olmasından kaynaklanıyor. Bunun en temel sebebi de bugün maalesef kapitalizmle ülke yönetildiği için insanlarda kredi faiz kullanımının çok çok hat safhaya çıkması. Adam ev almak istiyor, ‘Gideyim bankadan para çekeyim, niye birikim yapayım, neyi bekleyeyim 10 yıl?’ diyor. Oysa 10 yıl beklese, 10 yıl altına yatırım yapmış olsa hem o altın 4-5 kat belki daha değerli olacak, hem de peşin aldığı için o faizi ödememiş olacak. Ama bir bakıyorsun 100 bin liralık evi 15 yıl ödemekle bankadan kredi alıyor. 100 bin liralık evi kendisine 200 liraya mal ediyor. Bunun ekonomiye en büyük zararı da 15 yıl bu adam ekonomiden muaf oluyor. Yani harcama kabiliyeti kalmıyor. 15 yıl bankalara gidecek, maaşını oraya yatıracak. Ayakkabıcıya gitmeyecek, elbiseciye gitmeyecek, kuyumcuya gitmeyecek, lokantaya oturup yemek yemeyecek. Dolayısıyla faiz sistemi ekonominin can damarını kesen bir sistem.”

İNSANLAR ALTIN ALIRKEN NEYE DİKKAT ETMELERİ GEREKİYOR?

Çevirici son olarak altın alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğiyle ilgili şunları söyledi: “Altın yer yerden alınmaz, değerli olan şeylerin taklidi çok yapılır. Dolayısıyla burada halkımız güven üzerine ticaretini yapması lazım. Son zamanlarda benim tanımadığım insanlar kuyumcu dükkanı açıyor. Bakıyorsun meslekle ilgili bir geçmişi var mı? Yok. Satmış bağ, bahçe, tarlayı açmış bir kuyumcu. Vatandaşımızın mağdur olmaması için Kuyumcular Odasına kaydı olan ve kuyumculuk geçmişi olan eski köklü kuyumculardan alışveriş yapmalarını tavsiye ediyoruz.”

Haber: Abdulsamet İspir

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2021, 09:01

Ahmet Güneçıkan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER