banner263

Vatandaş pahalılıktan, esnaf ise satışların azlığından yakınıyor

Meyve ve sebze fiyatlarında geçtiğimiz ay görülen yüksek rakamlar havaların ısınmasıyla yerini düşüşe bırakırken, vatandaş pahalılıktan, esnaf ise satışların azlığından yakındı.

Son günlerde akaryakıttan hammaddeye, gübreden ilaçlara gelen fiyat artışlarının ardından buna bağlı olarak pazardaki meyve ve sebze fiyatları da el yakıyor. Pazara gelen vatandaşların artan fiyatlardan şikâyetçi olmasının yanında esnaf da satışlarda düşüş yaşandığı ve yeterli ürün satamadığından dert yandı. Kahramanmaraş’ta belirli bölgelere kurulan halk pazarında vatandaşlar sebze ve meyve fiyatlarının çok yüksek olduğuna vurgu yaparken, esnaf ise geçtiğimiz aya oranla fiyatlarda düşüşler olduğunun altını çizdi.

ESKİSİ GİBİ SATIŞ YOK

Havaların ısınmasının fiyatları daha da düşüreceğini söyleyen Kahramanmaraş semt pazarı esnafı, sebze ve meyvenin tarlada, depoda, serada beklemeyeceğini artan üretimle birlikte fiyatların düşeceğini ifade etti. Ancak satışların ise eskisi kadar olmadığını söyledi. 

ÇEYREK KARPUZ DÖNEMİ

Yaz mevsiminin vazgeçilmezi olan karpuz, pazar tezgâhlarında kilosu 13 liradan yerini aldı. Fiyatının pahalı olmasının talebi azalttığını söyleyen pazar esnafı çareyi yarım ve çeyrek karpuz satışında buldu. Baharın habercisi erik tezgâhlarda kilosu 30 liradan, çağla ve çilek ise 10-20 liradan satışa sunuldu.  

FİYATLARI UCUZ BULAN DA VAR, PAHALI BULAN DA VAR

Birçok vatandaş fiyatların bir önce ki haftaya göre ucuz olduğunu ancak alım gücünün hala az olduğunu ifade ederken, bazı vatandaşlar ise fiyatların normal olduğunu kaydetti.

Furkan Karayılan

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2022, 22:49

Furkan Karayılan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER