ÖTV VE KDV İNDİRİLDİ BEYAZ EŞYA SEKTÖRÜ COŞKUYLA KARŞILADI

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yılsonuna kadar 6 başlıkta konuttan beyaz eşyaya, mobilyadan otomotive Katma Değer Vergisi ve Özel Tüketim Vergisi indirim açıklamasını beyaz eşya sektörü coşkuyla karşıladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, geçtiğimiz günlerde Bakanlık konferans salonunda düzenlenen Vergi Denetim Kurulu (VDK) Strateji Değerlendirme Toplantısı'nda açıklamalarda bulunmuş ve gerek enflasyonla mücadeleye destek vermek, gerekse kurdaki etkiyle daralan bazı sektörleri canlandırmak için bazı düzenlemeleri hayata geçireceklerini söylemişti. Albayrak, yılsonuna kadar 6 başlıkta KDV ve ÖTV indirimlerini devreye alacaklarını açıklayarak, şöyle konuşmuştu: “Bunlardan birincisi, konut satışlarında KDV oranlarında yüzde 18'den 8'e indirim uygulamasını devam ettiriyoruz. Bu uygulama 31 Ekim'de bitiyordu, yıl sonuna kadar devam edecek. İkinci olarak, tapu harçlarının yüzde 4'ten 3'e indirilmesi uygulamasını da yıl sonuna kadar devam ettiriyoruz. Üçüncü başlık da mobilya sektörü. Bu alanda KDV oranını yüzde 18'den 8'e indiriyoruz. Dördüncü başlığımız beyaz eşya sektörü. Bu alanda uygulanan ÖTV oranlarını yıl sonuna kadar sıfıra indiriyoruz. Beşinci başlığımız 1600 cc altı motorlu araçlarda var olan ÖTV uygulamasında 15'er puanlık indirime gidiyoruz. Son olarak da ticari araçlarda KDV oranlarını yüzde 18'den yüzde 1'e indiriyoruz." Saydığı 6 başlıktaki uygulamanın, ekonominin hızlı şekilde hareketlenmesi, piyasanın canlanması için uygulanacağını bildiren Berat Albayrak, indirimlerle hem enflasyonla mücadele hem de istihdam noktasındaki güçlü duruşun devam etmesinin sağlanmasını amaçladıklarını dile getirdi. Albayrak, "Özellikle belirtmek isterim ki uygulanan bu vergi indirimlerinin sağlayacağı maliyet düşüşlerinin, nihai satış fiyatına yansımasını birebir takip edeceğim." dedi.

"VDK'YI MALİYE POLİTİKALARI AÇISINDAN ÇOK ÖNEMSİYORUZ"
Albayrak, VDK'yı yeni dönem maliye politikaları açısından çok önemsediklerini söyledi. Yeni dönemde maliye alanında ortaya koydukları hedeflere ulaşmak ve Yeni Ekonomi Programı'nda (YEP) taahhüt ettikleri reformları hayata geçirmek için VDK'yı yeniden kurgulayacaklarını dile getiren Albayrak, gerçekleştirdikleri toplantıyla yeni bir yol haritası oluşturacaklarını bildirdi. Albayrak, daha çok mükellef odaklı, etkin, hızlı ve daha adaletli denetim süreçlerini temin etmeyi hedeflediklerini kaydederek, "Mükellef bir müşteriyse ve özel sektör mantığıyla sonuç müşteri memnuniyetiyse inşallah bu çerçeveyi bu anlayış üzerine inşa edeceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

"FİYATLARDAKİ KÖPÜK EKİMDE KIRILACAK"
Albayrak, ağustos ayında başlayan spekülatif ataklara karşı devreye aldıkları aksiyon planlarının etkisiyle birçok ekonomik göstergede pozitif gelişmeler yaşandığını belirterek, "Kurdaki spekülatif dalgalanma sonucu fiyatlarda oluşan köpük olarak tabir edebileceğimiz seviyenin de inşallah ekim ayı enflasyonuyla birlikte kırılmaya başladığını görmeye başlayacağız." ifadesini kullandı. Fiyatlarda normalleşmeyi sağlamak için Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı'nı hayata geçirdiklerini hatırlatan Albayrak, "Bugün itibarıyla programa destek veren STK ve firma sayımız 2 bin 500'ü aştı. Bu, hakikaten çok müthiş bir rakam. Tamamen gönüllülük temeline dayanan bu süreç çok ciddi bir başarı ortaya koydu. Destek veren firmalarımıza, STK'larımıza, kuruluşlarımıza tek tek teşekkür ediyorum." dedi. Albayrak, vatandaşlara enflasyonla mücadele logosunun bulunduğu dükkanları tercih etmeleri çağrısında bulunarak, "Süreçte pozitif gelişmeler yaşandıkça, kurlar ve faizlerdeki trend aşağı yönlü oldukça indirim oranlarının yüzde 10'un üzerine çıktığını görmekten çok büyük bir memnuniyet duyuyorum. Bu kapsamda bu seferberliğin her geçen gün güçlenerek daha da artacağına tüm kalbimle inanıyorum." görüşünü dile getirdi.

"FAİZ ORANLARI İNMEYE BAŞLADI"
Piyasada yaşanan olumlu havaya katkı olacak şekilde indirim oranlarında yeni bir hareketin çok daha güçlü biçimde ilerlediğine işaret eden Albayrak, ekonomide son dönemdeki pozitif gelişmelerin etkisiyle kredi faizlerinde son bir aylık süreçte çok ciddi pozitif gelişmelerin yakalandığına dikkati çekti. Albayrak, şunları kaydetti: "Kredi faizlerinde yüzde 40'lar, yüzde 50'lerin konuşulduğu süreci, gün gün takip ediyoruz. Bugün itibarıyla geldiği nokta, ortalama günlük oranlar yüzde 30'ların altına inmeye başladı. Mevduat faizleri de yüzde 20'lerin altına inmeye başladı. Bu çok güzel bir gelişme ancak yeterli mi, değil. Bu sürecin, bu dalganın artık terse doğru dönmeye başladığı, bu trendin aşağı doğru inmeye başladığını gösteren çok güzel gelişmelerden bir tanesi. Çünkü reel ekonomi açısından baktığımızda finansmana erişim maliyeti çok önemli. Bankalarla yakalanan koordinasyon ve iletişimin piyasaya olumlu yansımaya başladığını gün gün zaten takip ediyoruz." Vatandaşlar ve firmaların kredi süreçlerinde sorun yaşamamalarını kişisel olarak takip ettiğine işaret eden Albayrak, "Bu kapsamda bankalarla ilgili sorun yaşayan, sorunu çözemeyen vatandaşlarımız için kurulan '0 850 222 23 35' numaralı çağrı merkezini çok önemli görüyoruz. Buraya gelen şikayetleri bizzat bakanlığımız ve ben takip ediyoruz. Bu süreçte hem bankalar hem reel sektörümüzün hem de vatandaşlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz." dedi. Albayrak, maliye politikalarında başlatılan bu güçlü duruşun çok daha güçlenerek devam edeceğini vurguladı. Açıkladıkları aksiyon politikaları, yol haritası ve ekonomi programının şu ana kadar başarılı olduğunu anlatan Albayrak, Türkiye için çok daha olumlu bir sürecin başladığına dikkati çekti. Albayrak, "Daha yolun başındayız, gevşemek yok. Bizim kitabımızda hiç yok. Bizim 7/24 çalışma tempomuz var. Dünya bu kadar problemli bir süreçten geçerken Türkiye olarak bir saniye gevşemiyoruz. Motivasyon ve kararlılığımızı koruyarak aynı şekilde güven artırcı adımları hayata geçirmeye devam edeceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

"GÜÇLÜ ADIMLARIMIZI ATMAYA DEVAM EDECEĞİZ"
KDV ve ÖTV indirimlerine ilişkin de konuşan Albayrak, hem maliyetler hem fiyatlar hem de piyasa canlanması anlamında tüm paydaşların koordineli hareket edeceğini belirterek, bunun bahsi geçen tüm sektörler için çok büyük bir müjde olduğunu söyledi. Albayrak, bu indirimlerin ekonominin tamamına çok büyük bir pozitif etkisi olacağına dikkati çekerek, eylül enflasyonu için "en kötüsünü geride bıraktıklarını" ifade ettiklerini hatırlattı. Açıkladıkları adımlarla normalleşme ve adım adım iyileşmeyi sağlayarak bu trendin güçlenerek devam edeceğini dile getiren Albayrak, şöyle konuştu: "Birileri Türkiye için kriz çığırtkanlığı yapsa da Türkiye'yi 'kur-enflasyon-faiz sarmalına girdi' diye yaygara kopararak bu noktaya taşımaya çalışsa da ekim ayı enflasyonu ile birlikte, güçlü, pozitif yaşanan gelişmelerle birlikte düşüş ve olumlu gelişmeleri tekrar tekrar görmeye devam edeceğiz. Güçlü adımlarımızı atmaya vatandaşlarımızın huzuru ve refahı için çok daha fazla çalışmaya devam edeceğiz. Bu kapsamda da özellikle vergi anlamında eksiklerimizi gözden geçiriyoruz. Performanslarımızı masaya yatırıyoruz. Kayıt dışının kayıt içine alınması, vergi tabanının genişlemesi, vergi mevzuatının sadeleşmesi ve vergi süreçlerinde daha etkin metotların izlenmesi için atacağımız tüm bu adımları hızlı bir şekilde hayata geçirmek için çalışacağız. İnşallah kısa sürede maliye politikalarında çok daha etkin, çağın gereklerine ayak uyduran ve hedeflerimize ulaşmak için büyük itici güç olacak tüm bu düzenlemeleri hayata geçireceğiz."

Tüm bu gelişmelerin ardından ise Kahramanmaraş’ta beyaz eşya sektöründe faaliyet gösteren firma temsilcileri konuyu Manşet Gazetesi’ne değerlendirdi.

ARTIŞI AYNI ŞEKİLDE 2018 YILINDA DA GÖRMEYİ HEDEFLİYORUZ”
Aygün Avm Pazarlama Müdürü Mustafa Güzelöz, şunları kaydetti: “Beyaz eşyada sektörsüzümüzün uzun süredir beklediği ÖTV indirimi gerçekleştirilmiştir. Beyaz eşyada (Klima, Buzdolabı, Derin Dondurucu, Çamaşır Makinesi, Bulaşık Makinesi, Elektrikli Süpürgelerde) alınan ÖTV oranı yüzde 6,7 Buda ciddi oranda fiyatlarda indirim sağlayacaktır. Devletimizin yapmış olduğu ÖTV indiriminin yanı sıra Enflasyonla Topyekûn mücadele diyerek fiyatlarımıza yansıtmaktayız. 2017 Yılında ÖTV Sıfırlandığı zaman satışlarımız yüzde 20 artış göstermişti. Bu artışı aynı şekilde 2018 yılında da görmeyi hedefliyoruz.”

ÖTV İNDİRİMİ KAÇIRILMAMASI GEREKEN BİR FIRSATTIR”
Çalkaya Ticaret Vestel Mağaza Sorumlusu Hüseyin Çalkaya, şunları söyledi: “Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan vergi indirimleri beyaz eşya satışlarını artıracaktır. Buna göre beyaz eşyada yüzde 6.7 olarak uygulanan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranı yıl sonuna kadar sıfırlanacak. Geçen yıl yapılan beyaz eşyadaki ÖTV indirimi, sektördeki satışları yüzde 15 ile yüzde 20 arasında artırmıştı. Bu düzenlemenin sektörde 2018’de yaşanan daralmanın boyutunu azaltacağını ve satışlarına olumlu yansımasını bekliyoruz. Beyaz eşya almayı düşünen halkımızın bu fırsatı değerlendirmeleri için ellerini çabuk tutmaları gerekiyor. Hem enflasyonla mücadele kapsamında yapılan yüzde 10 indirim hem de ÖTV indirimi kaçırılmaması gereken bir fırsattır.”

Haber: Emre Akkış


 

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2018, 12:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER