Mobilya sektörü KDV indiriminden memnun!

Siemens Gimar Ev Concept sahibi İrfan Gölcü, mobilyada KDV’nin yüzde 18’den 8’e çekilmesine ilişkin, “Ürünlere devlet tarafından gelen bu indirimlerle piyasa yavaş yavaş canlanacak gibi duruyor. Atılan bu adım, sektörümüzün rekabet gücünün devamlılığı ve desteklenmesi adına çok kıymetli bir gelişmedir” dedi.

Mobilya sektörü KDV indiriminden memnun!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Bakanlık konferans salonunda düzenlenen Vergi Denetim Kurulu (VDK) Strateji Değerlendirme Toplantısı’nda açıklamalarda bulunmuş ve gerek enflasyonla mücadeleye destek vermek, gerekse kurdaki etkiyle daralan bazı sektörleri canlandırmak için bazı düzenlemeleri hayata geçireceklerini söylemişti. Yıl sonuna kadar 6 başlıkta KDV ve ÖTV indirimlerini devreye alacaklarını açıklayan Bakan Albayrak, “Bunlardan birincisi, konut satışlarında KDV oranlarında yüzde 18'den 8'e indirim uygulamasını devam ettiriyoruz. Bu uygulama 31 Ekim'de bitiyordu, yıl sonuna kadar devam edecek. İkinci olarak, tapu harçlarının yüzde 4'ten 3'e indirilmesi uygulamasını da yıl sonuna kadar devam ettiriyoruz. Üçüncü başlık da mobilya sektörü. Bu alanda KDV oranını yüzde 18'den 8'e indiriyoruz. Dördüncü başlığımız beyaz eşya sektörü. Bu alanda uygulanan ÖTV oranlarını yıl sonuna kadar sıfıra indiriyoruz. Beşinci başlığımız 1600 cc altı motorlu araçlarda var olan ÖTV uygulamasında 15’er puanlık indirime gidiyoruz. Son olarak da ticari araçlarda KDV oranlarını yüzde 18’den yüzde 1’e indiriyoruz” ifadelerini kullanmıştı. Bakan Albayrak’ın açıklamaları sonrası mobilya sektöründeki KVD indirimlerinin piyasayı ne derecede canlandırdığını Siemens Gimar Ev Concept sahibi İrfan Gölcü’ye sorduk. Gölcü, mobilyada KDV’nin yüzde 18’den 8’e çekilmesine ilişkin, “Ürünlere devlet tarafından gelen bu indirimlerle piyasa yavaş yavaş canlanacak gibi duruyor. Atılan bu adım, sektörümüzün rekabet gücünün devamlılığı ve desteklenmesi adına çok kıymetli bir gelişmedir” şeklinde konuştu.

İNDİRİMLER YENİ YENİ YANSIMAYA BAŞLADI”

ÖTV ve KDV indirimlerinin yeni yeni yansıdığını anlatan Gölcü, “Bizde hem beyaz eşya hem de mobilya var. Beyaz eşya kısmında ÖTV'de indirime gidildi, mobilya kısmında da KDV oranında indirim yapılmış oldu. Oranlar yüzde 18'den yüzde 8'e çekildi. Bu indirimin yansımaları daha yeni yeni başlıyor. Beyaz eşya bölümünde indirimin yansımaları hemen başladı ama mobilya bölümümüzde bu süreç biraz yavaş işliyor. Bizim mağaza olarak müşterilerimize bu indirimler dışında sağladığımız bir avantajımız mevcuttu zaten. Mobilya firmalarımızla genel olarak yılbaşlarında bağlantı yapıyoruz bundan dolayı zamlanan fiyatları değil de önceki fiyatları baz alarak ürünlerimizi satışa sunuyoruz bu da alıcımıza yüzde 15 ve 20 arası bir indirim avantajı sağlıyor. Ürünlere devlet tarafından gelen bu indirimlerle piyasa yavaş yavaş canlanacak gibi duruyor” ifadelerini kullandı.

YÜZÜMÜZÜ GÜLDÜRMEYE BAŞLADI”

ÖTV ve KDV indirimlerinin haricinde kendilerinin de indirim yaptıklarını anlatan Gölcü, “İndirimden önce son zamanlarda işler oldukça durgundu, dolarla işi olan da olmayan da sabah kalkar kalkmaz doların gidişatına bakar olmuştu, insanlar psikolojikmen bu durumdan etkilendi. İnsanların bu durumdan etkilenmesi de bütün sektörlerle birlikte bizim sektörümüz de olumsuz etkiledi. Şuan bu yapılan indirim hem insanların psikolojisini etkilemek için hem de indirime güvenerek rahat bir şekilde alışveriş yapmaları içindir. Üretici firmalar ürünlere yılbaşından bu yana çok fazla zam yaptılar. Düğün alışverişi ve acil ihtiyaç dışında alışveriş yapacak olanlar alacaklarını ertelemeye başlamışlardı. Şimdi ise KDV ve ÖTV indirimi ile birlikte fiyatlar biraz daha aşağı çekilmiş oldu. Bu durum da yıl sonuna kadar hem bizim hem de alıcıların yüzünü bir nebze olsun güldürmeye yardımcı olacaktır” dedi.

(Haber: Ahmet Güneçıkan)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER