“GAYRİMENKULDE İNDİRİMLER DEVAM ETMELİ”

Konut satışlarında uygulanan katma değer vergisi (KDV) ve tapu harcı indiriminden yararlanılması için son bir haftalık döneme girildi. Sektör temsilcileri, 31 Ekim'de dolacak indirimlerin kalıcı olarak devamını talep ediyor.

“GAYRİMENKULDE İNDİRİMLER DEVAM ETMELİ”

Konut stokunun eritilmesi ve gayrimenkul sektörünün canlandırılması amacıyla mayıs ayında yapılan düzenlemeyle konut teslimlerinde uygulanan yüzde 18'lik KDV oranı, 31 Ekim'e kadar yüzde 8'e, tapu harcı oranı da yüzde 4'ten 3'e düşürüldü. Kapsama daha sonra iş yeri satışları da eklendi. Gayrimenkul alım satımındaki indirimin bitmesine günler kala, sektör temsilcileri uygulamanın devamını istiyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Doğrufiyat.net Müdürü Ali Osman Arslantürk, “Dövizdeki dalgalanma ve maliyetlerdeki artışlardan dolayı yüzde 33 bir daralma yaşayan sektöre hayat veren kanalların desteklenmesi gerekmektedir. Sektör zaten maliyetlerden dolayı zor günler yaşamaktadır. Gayrimenkul sektörü 250 alt sektörü etkilemektedir. Gayrimenkul kredi faizlerinin yıllık yüzde 30'lardaki bir durumda, birde KDV ve tapu harcı indirimlerinin 31 Ekim 2018 de sona erecek olmasının sektörümüzü olumsuz etkileyeceği kanaatindeyim. Zaten Zor ve sıkıntılı günler yaşayan sektörümüze destek, tüm sektörlerde olduğu gibi bu sektöre de verilmeli ve devam ettirilmelidir. Ülkemizde Gayrimenkul büyüklüğü hacmi: toplamda 35 milyar TL'yi bulmuştur. TÜİK tarafından açıklanan verilere göre, ilk çeyrekte yüzde 3,4 büyüyen gayrimenkul sektörü, ikinci çeyrekte yüzde 0.2'ye geriledi. Gayrimenkul sektörü faaliyetlerinin büyüklüğü ise 35 milyar liraya ulaştı” dedi.

“KENETLENİRSEK BU SIKINTILI SÜRECİN ÜSTESİNDEN GELİRİZ”
Arslantürk, konuşmasının devamında şunları kaydetti: “İnşaat sektörünün lokomotifi konumundaki konut satışları, Ocak-Temmuz döneminde 769,910 adet ile geçen yıla paralel gerçekleşirken;  İpotekli satışlar ise yüzde 18,2 düşüşle 232,210 adede geriledi. Uzun süre banka ve katılım bankalarından kredi kullanılamayacağı aşikâr olup. Yeni projelere başlama konusunda firmalar daha ihtiyatlı yaklaşmakla beraber devam eden projelerin kısmen de olsa durmaması gerekmektedir. Nüfus çoğunluğumuz çoğu genç (25-35 yaşında)olup, dinamik ve konut alımı yapacak durumdadır. Her inişin bir çıkışı olduğu gibi; Tüm bu zor günler de geçecek olup. Devletimizin uygulayacağı destek programları ile birbirimize kenetlenirsek bu sıkıntılı sürecin de üstesinden de gelineceği kanaatindeyim. Bunun sonucunda da Türkiye’miz kazanacaktır.”

Haber: Emre Akkış

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER