BAKANDAN KAHRAMANMARAŞ'A MÜJDE ÜSTÜNE MÜJDE

Expo 2023'ün tanıtımı için Kahramanmaraş'a gelen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, öğleden sonra düzenlenen Tarım çalıştayı toplantısında Kahramanmaraş'a müjde üstüne müjde verdi.

BAKANDAN KAHRAMANMARAŞ'A MÜJDE ÜSTÜNE MÜJDE

İşte Bakan müjdeleri şöyle sıraladı: Kahramanmaraş'ta hayvancılığı şaha kaldıracak bir proje Elbistan ilçemizde  4 milyon  metre kare alanda besi organize sanayi bölgesini kuruyoruz. Burada 60 bin büyükbaş kapasiteli 300 adet besi işletmesi olacak, ayrıca bölgede yem fabrikası ve 10 bina da soğuk hava deposu ile hayvansal gübrelerden elektrik enerjisi üretilecektir. Kahramanmaraş'ı Doğuakdeniz kırsal dezavantajlar kalkınma projesi kapsamına aldık ve böylece küçük ölçekli çiftçilerin özellikle gençlerin ve kadınların gelir seviyelerini arttıracak piyasaya entegrasyonlarını saglayacağız.

Bu projemizinde Kahramanmaraş'ın kalkınmasına büyük bir katkımızın olacağına inanıyorum. 500 bin lira maliyetle yavşan yaylası tabiat parkını turizme kazandıracak yapı tesislerini inşa ediyoruz. Sözde değil özde Kahraman olan Kahramanmaraş'ımıza heybemizde birçok müjde ile de geldik. Orman köylerimizi unutmadık. Mandacılığı yeniden canlandırıyoruz ve 15 aileye mandacılık kredisi veriyoruz. Hatta bu kredinin yüzde 20'si de hibe ve tamamıda faizsiz olacaktır. Türüf ormanları ile vatandaşlarımıza ek gelir sağlayacağız. 44 dönüm alanda 1200 adet türüf mantarı aşılı meşe fidanı diktik. 2021 yılında türüf üretimine başlanacak ve yıllık ortalama 500-600 kilogram ürün vatandaşlarımıza ek gelir sağlayacaktır. Kahramanmaraş'a müjdelerimiz bitmiyor. Yatırım tutarı 70 milyon lira olan 90 projede 36 milyon lira da hibe destegi veriyoruz. Yapacağımız bu desteklerle de 25 adet hayvancılık tesisi 13 adet kırsal turizm tesisi 6 adet yerel gıda üretim tesisi 3 adet yenilebilir enerji tesisi 1 adette su ürünleri yetiştirici üretim tesisi inşa edilecek.

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2018, 15:21
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet AVCI
Ahmet AVCI - 3 yıl Önce

Destekti hibeydi alanlara bir bakın ya köyün en zengini yada zengin bir garibanın adıyla almış hibeyide destegide.

hasan
hasan - 3 yıl Önce

şimdi adama demezlermi ulan 4 yıldır nerdeydiniz iki sorun deyil orasıda benim memleketim ama ağzını açan göksun elbistan afşin ulan be utanmazlar bu 3 ilçeden başka ilçesi yokmu bu memeleketin ki gelen buralara yatırım yapıyor diğer ilçelerdekiler insan deyilmi ama durun siz seçimde görüşürüz inşAllah bu defa ayaklarınız havaya gelecek tabi bu üvey evlat olan ilçeler yine gaza gelmezse gelirsede betr olsunlar.

SIRADAKİ HABER