Bakan Varank, Kahramanmaraş’ın gururunu paylaştı! ‘200 milyon dolar ihracat yapacak’ dedi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Kahramanmaraş’ın dünya markası Kipaş Holding’in Aydın’ın Söke İlçesinde kurduğu Avrupa’nın en büyük kâğıt fabrikasını sosyal medya hesabından paylaştı. Bakan Varank, “200 Milyon Dolar ihracat yapacak ve 800 vatandaşımıza ekmek kapısı olacak; Avrupa'nın en büyük kağıt fabrikasının Türkiye'de kurulduğunu, deneme üretimlerine başladığını biliyor muydunuz?” dedi.

Bakan Varank, Kahramanmaraş’ın gururunu paylaştı! ‘200 milyon dolar ihracat yapacak’ dedi

Türkiye’nin güçlü sanayi gruplarından biri olan Kahramanmaraş’ın gururu Kipaş Holding, ağırlıklı Kahramanmaraş merkezli yürüttükleri yatırımlarında yakın zamanda bir istisnaya yer verdi. Kipaş Holding, Avrupa’nın en büyük beyaz kaplama kağıt üretim tesisini Aydın’ın Söke İlçesi Organize Sanayi Bölgesi’nde kurdu. Tesiste Türkiye’nin dışa bağımlı olduğu beyaz kaplamalı ambalaj kağıdı üretilecek. Yatırım, pandemiyle birlikte kullanım alanı daha da artan ambalajda büyük ölçekli bir yerlileştirme imkanı yaratacak. 250 bin metrekare kapalı alan büyüklüğüne sahip tesis, deneme üretimlerine başlayarak faaliyete geçti.

BAKAN VARANK DİKKAT ÇEKTİ

Kipaş’ın haklı gururu, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın da dikkatinden kaçmadı. Bakan Varank, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla takipçilerine Kipaş Holding’in Avrupa'nın en büyük ünvanlı Aydın Söke’de kurduğu kağıt fabrikasını ‘Türkiye'de kurulduğunu biliyor muydunuz’ diye sordu. Bakan Varank paylaşımında, “200 Milyon Dolar ihracat yapacak ve 800 vatandaşımıza ekmek kapısı olacak; Avrupa'nın en büyük kağıt fabrikasının Türkiye'de kurulduğunu, deneme üretimlerine başladığını biliyor muydunuz?” ifadelerini kullandı. Paylaşım kısa sürede binlerce beğeni ve retweet alırken, TBMM İçişleri Komisyonu Başkanı ve AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Celalettin Güvenç’de Bakan Varank’ın sorusunu alıntı yaparak, “1 milyar dolarlık yatırım. 550 milyon dolar/yıl dış ticarete katkı ile sadece Maraş’ımızın değil ülkemizin gururu: Kipaş Kağıt” ifadeleriyle yanıtladı.

Kipaş Holding Söke Kağıt Fabrikası hakkında:

Proje, 250 bin metrekaresi kapalı olmak üzere 400 bin metrekare alan üzerine kuruldu. 550 milyon dolar yatırım ve Almanya menşeli makine parkıyla kurulan tesis, alanında Avrupa’nın en büyük fabrikası olacak, ilk fazında 600 bin ton, ikinci fazın devreye girmesiyle yıllık 1 milyon ton üretim yapacak. Kipaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hanefi Öksüz, yatırım kararı almalarında Türkiye’nin dışa bağımlı bir sahasına ilişkin olmasının esas rol oynadığını dile getirmişti. Kurdukları tesisle üretilecek kağıdın başta ilaç olmak üzere çok farklı sektörlerin ihtiyacını gidereceğini söyleyen Öksüz, “Bu alanda yıllık 300 milyon dolarlık bir ithalatın da önüne geçmeyi hedefliyoruz” dedi.

1986’da ilk sanayi yatırımları open-end iplik tesisi aynı zamanda Kahramanmaraş’ın da sektördeki ilk yatırımıydı. Peşinden art arda tekstil ve hazır giyimde büyüyen Kipaş Topluluğu, zaman içerisinde enerjiden, çimentoya, tarım ve hayvancılığa uzanan sanayi yolculuğunda ambalaj kağıdı alanındaki ilk tesisini 2014 yılında Kahramanmaraş’ta kurdu. Kahverengi ambalaja hizmet eden tesisin ardından Söke’de inşaatı son aşamaya gelen yeni tesisleri yılsonuna kadar açacaklarını dile getiriyor Kipaş Holding Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hanefi Öksüz. 8 bin kişiye istihdam yaratan Kipaş’ın Söke Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan fabrikada ilk fazda bin yeni istihdama imza atılacak. İkinci fazın kurulmasıyla birlikte 500 ek istihdam daha sağlanacağını kaydeden Hanefi Öksüz, “Türkiye’nin cari açığını azaltıcı yatırımlara ihtiyacı var. Bir taraftan yeni istihdam yaratırken, diğer şandan ülke ekonomisine ve cari açığına azaltıcı destek sunuyor olmamızdan dolayı mutluyuz” dedi.

Yatırımlarını yılsonuna kadar açmayı planladıklarını belirten Öksüz, “Aslında yaşadığımız pandemi ortamı inşaatı kısa süreli aksattı. Daha önce açabilirdik. Yılsonuna kadar faaliyete geçirmeyi planlıyoruz. İç pazarda çok çeşitli alanlardaki ambalaj ihtiyacına yanıt vereceğiz. İç pazardaki ihtiyacın dışında da ihracat planlıyoruz. İhracatta hedefimiz 100 milyon dolar” diye konuştu.

Yüzde 40 öz sermaye

Toplam 550 milyon dolar olarak planlanan yatırımda kaynağın yüzde 40’a yakın kısmı Kipaş Holding’in öz kaynaklarından karşılanıyor. Kalan kısmın yüzde 80’lik kısmı dış finans kaynaklarından, yüzde 20’lik bölümü de Türkiye’deki finans kuruluşlarından sağlanacak.

(Haber: Ahmet Güneçıkan)

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2021, 18:06

Ahmet Güneçıkan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER