Altın yükselişi sonrası o sektör hareketlendi! Alım oranı tam yüzde 200 arttı!

Altın fiyatlarının yükselmesi sonrası Kahramanmaraş’ta vatandaşlar rotasını gümüşe çevirirken, gümüşçü esnafı Ali Bilal, “Gümüşe olan rağbet son 5 yıla göre yüzde 200 oranında arttı. Biraz daha popüler oldu. İnsanlar gümüşe daha çok ilgi göstermeye başladılar” dedi.

Altın yükselişi sonrası o sektör hareketlendi! Alım oranı tam yüzde 200 arttı!

Altın fiyatlarında şu sıralar her ne kadar düşüş olsa da geniş pencereden bakıldığında son dönemde dikkat çekici bir yükseliş yaşanırken, gümüşte de 1 yıl içerisinde hatırı sayılır bir artış meydana geldi. Aksesuar olarak artı bir değer gören gümüş, ons bazında da yükselişe geçti. Konuyla ilgili konuşan gümüşçü esnafı Ali Bilal, altındaki fiyat artışının gümüş fiyatlarına yansıdığını belirterek, “Dünya ons bazında gümüş değer kazanmaya başladı. Altın ve gümüş çok fazla yükseldi. Eğer bizim tahminimiz beklentimiz bu şekilde devam edecek olursa, altın ve gümüş değer kazanacak. Beklentimizde para birimi olarak gümüşün daha da yükselmesi” şeklinde konuştu.

GÜMÜŞE AKSESUAR OLARAK İLGİ VAR”
Bilal, konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi: “Kahramanmaraş genelinde gümüş piyasasıyla Türkiye genelindeki gümüş piyasası biraz farklı.  Gümüş Türkiye’de çok daha geniş bir ağa sahip. Türkiye’nin birçok kentinde gümüşü yatırım değil de aksesuar olarak düşündükleri için daha iyi. Ancak Kahramanmaraş’ta da gümüşe aksesuar olarak ilginin arttığını söyleyebilirim. Tabii bu kültürle alakalı bir durum. Şu anda 1 kilogram altın 75 kilogram gümüşe denk geliyor. Gümüş daha önce ons olarak 50-55 dolarları gördü. Altın geçmişte 2 bin dolarları görmüştü ama o dönemde gümüş 25 doları geçmedi. Benim beklentim gümüşün bir süre sonra 50 dolara yaklaşacağı yönünde. Dolar arttıkça gümüşün fiyatı da artıyor. Gümüşün gramı geçen yıl 2,5 TL idi, bu yıl 7,5 TL. Gümüşün işçiliği tıpkı altın işçiliğine benziyor. Gümüşe olan rağbet son 5 yıla göre yüzde 200 oranında arttı. Biraz daha popüler oldu. İnsanlar gümüşe daha çok ilgi göstermeye başladılar.”

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2021, 18:50

Ahmet Güneçıkan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER