Altın kısa vadede yükseldi ama...

Son haftalarda artan altın fiyatlarını değerlendiren Tarihi Kapalı Çarşısı kuyumcu esnaflarından Muhammet Akif Zabun, “Şu anda her ne kadar altın fiyatları yüksek gibi görsek de esasında geçen yılla ilgili notlarımıza bakarsak altının henüz daha geçen yılki fiyatı bulmadığını gözlemleyebiliriz” dedi.

Altın kısa vadede yükseldi ama...

Zabun, yükselişe geçen altınla ilgili şunları söyledi: “Altında dövizde yaklaşık birkaç gündür hareketlenmeler görüyoruz. Her ne şekilde kısa vadede fiyatlar Türk Lirası bazında yükselmeler olsa da esasında konuya objektif bakıp geçen yılla bu yıl arasındaki fiyatları kıyas yaptığımızda TL bazında aslında altının da dövizin de çok fazla yükselmediğini gözlemleyebiliriz. Nasıl diye sararsınız. Geçen yılki fiyatlara baktığımızda doların 8 bin 500 seviyelinde eorunan 9 bin 950 seviyelerinde altınında geçen sene bu ay döneminde yaklaşık 483-485 aralığında olduğunu gördüm. Eğer geçen yılın kasım ayına gidecek olursak yanı bundan 1 ay sonraki fiyatlarla da kıyas yaptığımızda aslında şu anda özellikle altının geride kaldığını görüyoruz. Geçen yılın Kasım ayında 540’ları gören altın şu anda külçe altın bazında 528-529’larda hemen hemen seyrediyor. O nedenle her ne kadar kısa vadede gerek dövizin gerek altının hareketli bir fiyatlanmasını her ne kadar izlesek de genel olarak uzun vadede aslında altının henüz daha geçen yılki fiyatı bulmadığı dolar ve euronun da çok da öyle fazla bir fark etmediğini aslında gözlemleyebiliriz.

“ALTIN BU SAATTEN SONRA BİR YÜKSELİŞ GÖSTERECEK Mİ, BUNU BERABER İZLEYECEĞİZ”

Altında bundan sonraki fiyatlanmalar nasıl olur onun için onstaki hareketlenmeye bakacağız. Onstaki hareket eğer yukarı yönde olursa dövizdeki bu bir miktar yükselişle beraber fiyatların biraz daha yukarı seviyelere geleceğini söyleyebiliriz. Tabii bundan gelecek haberlerin alınacak tedbirlerle ilgili birbirini takip edeceğini söyleyebiliriz. Yatırımcı arkadaşların almaya satmaya dediğim gibi pozisyonları olanların bu söylediklerimi değerlendirmelerinde fayda var. Diğer emtialara değinecek olursak, altın her ne kadar en kıymetli metal ama bir alüminyuma bir bakıra ve demire baktığımızda fiyatının arttığını görüyoruz. O nedenle altının son 1 yılda geride kaldığını, bu saatten sonra bir atak yapacak mı, bir yükseliş gösterecek mi bunu da beraber izleyeceğiz. Ama şu anda her ne kadar fiyatları yüksek gibi görsekte esasında geçen yılla ilgili notlarımıza bakarsak altının henüz daha geçen yılki fiyatı bulmadığını gözlemleyebiliriz. Bu arada şu an bu röportajı yaptığımızda çeyrek altın 851 TL’den yarım altın, 1701 TL’den, cumhuriyet altını 3 bin 402 TL’den, 22 ayar gram altın 510 TL’den ve 24 ayar gram altın ise şu anda 528 TL 75 kuruştan işlem görüyor.

Haber: Abdulsamet İspir

Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2021, 14:08

Ahmet Güneçıkan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER