“Üniversitemiz bir cazibe merkezi haline geldi”

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesinin (KSÜ) gerek hoca kalitesiyle gerekse fiziki altyapısıyla 27 Eylül’de öğrencilere yüz yüze eğitim vermeye hazır olduğunu söyleyen Rektör Prof. Dr. Niyazi Can, “Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi akademik kadrosu, öğrencileri, fiziki altyapısı, sosyal donatıları ve son teknoloji argümanlarıyla bir cazibe merkezi oldu. Üniversiteyi tercih eden öğrencilerimiz burada ne kadar kaliteli bir eğitimin olduğunu kendileri görecekler” dedi.

Tüm dünyayı etkileyen koronavirüs pandemisiden dolayı yaklaşık 2 yıldır yüz yüze eğitim veremeyen üniversiteler 27 Eylül Pazartesi günü itibariyle kapılarını öğrencilere açacak. Uzun zaman sonra öğrencileriyle buluşacak olmanın heyecanı içerisinde olan üniversiteler, pandemi kurallarına uyaraktan öğrencilerine eğitim verecek. Bu çerçevede Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi de tüm hazırlıklarını tamamlayarak öğrencilerini beklerken, Üniversitenin Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can, yüz yüze eğitime ilişkin gazetemize özel açıklamalarda bulundu. Pandemiyi fırsata çevirerek üniversitenin alt yapısını birkaç kat daha güçlendirdiklerini belirten Can, yüz yüze eğitime hazır olduklarını dile getirdi. Üniversitesinin gerek hoca kalitesiyle gerekse fiziki altyapısıyla çok nitelikli bir üniversite olduğuna da dikkat çeken Can, “Tüm fakültelerimiz, tüm Yüksek Okullarımız ve Meslekyüksek Okullarımızda gerçekten çok nitelikli bir kadro var. Dünyanın ve Türkiye'nin en iyi üniversitelerinde doktorasını yapmış, doçentliğini profesörlüğünü almış, çok değerli hocalarımız var. Geldiklerinde öğrencilerimiz bunu görecekler. Geldiklerinde öğrencilerimiz üniversitemizdeki bu laboratuvar ve gerekli uygulama imkanlarını kullanacaklar” dedi.

“YÜZ YÜZE EĞİTİMİN BÜTÜN ŞARTLARININ ALT YAPISI ZATEN ÜNİVERSİTEMİZDE VAR”

Can, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitemiz 27 Eylül 2021'de faaliyete eğitim-öğretim başlıyor. Biz öğrencilerimize kavuşuyoruz. Bir buçuk yıldır uzak kaldığımız ancak uzaktan eğitimle onların eğitim öğretimini ihmal etmeden sürdürdüğümüz o üç dönemi geride bıraktık. Mart 2020'de uzaktan eğitimle Türkiye de dersler başladı. Biz de Mart 2020'den itibaren Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi'nde bu pandemi koşullarının gereği olarak hem öğrencilerimizin hem öğretim elemanlarımızın hem de idari personelimizin bu salgından en az bir şekilde etkilenmesi için uzaktan eğitim sürecini başlattık ve her geçen gün de bu dijital altyapımızı sürekli güçlendirdik, zenginleştirdik. Öğrencilerimiz kendi bulundukları mekanlarından, evlerinden, köylerinden ya da ilçelerinden bu hocalarımızın organize ettiği programlara katıldılar ve öğrencilerimiz hiçbir sıkıntı yaşamadı. Tabii öğrencilerimizin bulunduğu ortamdan kaynaklanan internete ulaşamama gibi o bölgesel sorunlar dışında üniversitemiz her an bir sorun yaşamadı. Bu üç dönem biz üniversite olarak gayet verimli başarılı bir şekilde atlattık. Uzaktan eğitimi en başarılı şekilde yürüten üniversitelerdeniz. 27 Eylül 2021’de de 2021-2022 eğitim öğretim yılı güz dönemini başlatıyoruz. Yüz yüze eğitimin bütün şartlarının alt yapısı zaten üniversitemizde var. Üniversitemizin ilçelerdeki kampüsü dahil merkezdeki iki kampüsünde de: bir birisi Bahçelievler, birisi de Rektörlük ve Dekanlıkların bulunduğu Avşar Kampüsü. 5 ilçemizdeki Yüksekokul ve Meslekyüksek okullarımızda uzaktan eğitim başlıyor. Tabii pandemi koşulları devam ediyor. Umuyoruz ki bu değerler olabildiğince düşsün, vaka sayıları düşsün, vefat edenlerin sayısı düşsün ve biz bu başlattığınız yüz yüze eğitim herhangi bir için intibaya uğramadan devam etsin arzuluyoruz.

“BAZI FAKÜLTELER UZAKTAN EĞİTİME DEVAM EDECEK”

Tabii bunu sağlamak için hem öğrencilerimizin hem akademik ve idari personelimizin uyması gereken pandemi kuralları var. Yine maske, mesafe ve hijyen kurallarına kesinlikle uymaya devam edeceğiz. Yani bu doğal değerler sıfıra düşünceye kadar, vaka sayısı sıfıra yaklaşınca kadar biz bu kurallara uymaya devam edeceğiz. Bu arada Sağlık Bakanlığımızın, YÖK'ün ve Cumhurbaşkanlığımızın zaman zaman gönderdiği talimatlara da aynen üniversitemizde uyuluyor ve öğrencilerimizin, akademik ve idari personelimizin aşı olmasını büyük bir hararetle öneriyoruz, tavsiye ediyoruz. Araştırmalar gösteriyor ki aşı çok önemli. Bu virüsten uzak kalmanın, kurtulmanın çok önemli bir aracı. Özellikle aşıyı olmalarını istiyoruz. Tabii devletimizin kuralı gereği aşı olmamış öğrencilerimiz ve hocalarımızın PCR testi yaptırması gerekiyor. Bu da ayrı bir zaman alacak. Haftada iki kez PCR testi yerine öğrencilerimizin ve hocalarımızın ve idari personelimizin bu asgari aşı ve ondan sonra diğer aşılarını mutlaka olmasını istiyoruz; ki bu yüz yüze eğitimimiz, bu mutluluğumuz, bu öğrencilerimizin okullarına, sınıflarına, laboratuvarlarına kavuşması bizlerin öğrencilerimize kavuşmamız, şenliğimiz bir kesintiye uğramasın istiyoruz. Burada derslerin bir kısmını yine uzaktan yürüteceğiz. Yani bazı fakültelerde yüzde 20, bazısında yüzde 30, yüzde 40 uzaktan eğitim devam edecek.

“HOCA KALİTESİ ANLAMINDA ÇOK CİDDİ BİR FARKLILIK GÖRMÜYORUM”

Türkiye’de Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa gibi illerin dışındaki mühendisliklerin genel bir sorunu var: Bunun için bu 300 bin tabanına ulaşmamış öğrenciler batıdaki üniversiteleri tercih ediyor. Batıda da bu tercih ettikleri üniversiteler üçü beşi geçmiyor. Bu saydığımız büyük illerin dışındaki gerek İç Anadolu'da, gerek Karadeniz'de gerekse Doğu’da ve Akdeniz bölgesindeki üniversitelerin bu mühendisliklerinin kontenjanlarının dolmadığını görüyoruz. Bizim üniversitemizde de arzuladığımız bu mühendislik fakültelerindeki doluluk olmadı. Yani Türkiye'nin yaşadığı kaderi bizim üniversitemizde yaşadı. Ama biz bu arada üniversitemizin hoca kalitesini, laboratuvar kalitesini, teknoloji altyapısının zenginliğini anlatmaya devam ediyoruz. Her türlü iletişim kanallarını kullanarak. İnşallah ek kontenjanlar açıldığında ben öğrencilerimizin biz de açık bulunan bu bölümleri tercih etmelerini tavsiye ediyorum. Öğrencilerimiz geldiklerinde kesinlikle ben tam istediğim üniversiteyi buldum, istediğim üniversiteye kaydımı yaptırdım diyecekler. Bunun sözünü veriyorum. Neden bunun sözünü veriyorum. Üniversitemizin Mühendislik Fakültesinin de dahil olduğu tüm fakültelerimiz, tüm Yüksek Okullarımız ve Meslekyüksek okullarımızda gerçekten çok nitelikli bir kadro var. Dünyanın ve Türkiye'nin en iyi üniversitelerinde doktorasını yapmış, doçentliğini profesörlüğünü almış, çok değerli hocalarımız var. Geldiklerinde öğrencilerimiz bunu görecekler. Geldiklerinde öğrencilerimiz üniversitemizdeki bu laboratuvar ve gerekli uygulama imkanlarını kullanacaklar. Ben Ankara Üniversitesi lisans ve yüksek lisans mezunuyum ve doktoramı yine Ankara'daki Hacettepe Üniversitesi'nde tamamladım. Oradaki üniversitelerle de karşılaştırdığı zaman yapısal, teknolojik ve insan kaynakları, hoca kalitesi anlamında çok ciddi bir farklılık görmüyorum.

“EĞİTİM FAKÜLTEMİZ BİR ÖĞRETMEN YETİŞTİRME MODELİ GELİŞTİRİYOR”

Tabii üniversitelerin bazı bölümlerinin bazı üniversitelerde öne çıktığını bizde de bazı fakültelerin, bazı bölümlerinin öne çıktığını görüyoruz. Bu normaldir. Mühendislik fakültemizin tüm bölümlerinde gerçekten çok nitelikli hocalarımız var. Çok sürekli projeler üreten, sürekli araştırmalar yapan hocalarımız var. Örneğin tekstil mühendisliği diyelim; tekstil mühendisliğimizde gerçekten çok yeni teknolojilerin içinde bulunan işte yanmaz kumaşı üretimi, bu piyasanın, teknolojinin, hayatın istediği iplik ve kumaş üretiminde dünyadaki standartları yakalamış, daha da önüne geçmiş gerçekten çok önemli projeler var. Bu projeleri yürüten hocalarımız var. Bu hocalarımız bu projeleri yürütürken öğrencileri de işin içine katıyorlar. Kesinlikle biz proje, araştırma ve yeni teknoloji üretiminde hocalarımız öğrencilerini kesinlikle devreye sokuyor. Çünkü öğrencilerimiz mezun olduğunda hocalarından daha uzakta gerek özel gerekse devlet sektörlerinde çalışacaklar ve hocalarımız tüm bilgi birikimini ve tecrübelerini öğrencilerle paylaşıyorlar. Diğer makina mühendisliği, inşaat mühendisliği ve bilgisayar mühendisliği gibi bölümlerimizde de çok önemli hocalarımız var. Bunu geldiklerinde net olarak görebilirler. WEB sayfalarımıza girdiğinde görebilirler. Yine Fen-Edebiyat Fakültesini diyelim fizik, kimya, biyoloji her bölümde 10, 15, 20 tane Doçent Profesör var. Buralarda gerçekten dünyanın çok önemli üniversitelerinde eğitim almış hocalarımız var. Eğitim fakültemiz bir öğretmen yetiştirme modeli geliştiriyor. Şu anda bizim mezunlarımızı dört gözle özel sektör, özel kolejler bile ‘Ne zaman mezun vereceksiniz? Biz sizin mezunlarınızı tercih edeceğiz’ diyen özel kolejler biliyorum. Gerek Kahramanmaraş'ta gerekse Türkiye de. Güzel Sanatlar Fakültemiz’de resim, müzik ve tekstil tasarım bölümleri var. Orada çok kaliteli hocalarımız var. Sağlık Bilimleri Fakültemiz malumunuz 3 yıl önce açıldı. Orada çok nitelikli hocalarımız ve Sağlık Bilimleri Fakültemize bağlı öğrencilerimiz çok büyük bir tıp fakültemiz var. Orada stajlarını rahatlıkla yapabiliyorlar. Orman Fakültemiz gelince Türkiye’de 12-13 tane orman fakültesi var. Bunların içerisinde ilk 3’e 4’e giren çok önemli değerleri var, araştırmalar var. Orman Fakültemizi tercih etmek isteyen tercih etmeden önce gelsin Orman Fakültemizi görsün. Mühendislik Fakültemizin laboratuvarlarını gelsin görsün. Eğitim Fakültemizdeki o nitelikli öğretmen yetiştirme heyecanını gelsin bir görsün. Fen-Edebiyat Fakültemizi bir görsün. Yine son üç yılda faaliyete geçen Diş Hekimliği Fakültemiz muhteşem binasına kavuştu. Tıp Fakültemizin binasında bazı sorunlar vardı. Bu ocak şubat ayında o muhteşem binasına, morfoloji binasına üniversitemiz kavuşuyor. Yani diğer fakültelerimiz da öyle. İlçelerimizde de yine çok önemli, mezun olduğu zaman istihdam edilebilir bölümlerimiz var. Ben burada öğrencilerimiz yakında ise gelsin görsün. Uzaktalar ise WEB sayfamıza girsin. Görecekler ki Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi gerek hoca kalitesiyle gerekse fiziksel altyapısıyla çok nitelikli bir üniversite. Sosyal, kültürel ve sanatsal etkinlikleri çok önemsiyoruz. Öğrencilerimizi kültür ve sanat etkinlikleriyle eylülün ilk son haftası, Ekim'in ilk haftası karşılayacağız.

“ŞİMDİDEN EK KONTENJANDA ÜNİVERSİTEMİZİ TERCİH ETSİNLER”

Üniversitemizde kültür, sanat, spor etkinlikleri için gerçekten çok zengin bir altyapı var. Yarı olimpik yüzme havuzumuz 5 bin kişilik. Kapalı spor komplekslerimiz, basketbol, voleybol ve diğer spor dallarını da öğrencilerimizin serbest zamanlarını geçirebilecekleri o imkanları, altyapıyı kesinlikle görsünler. Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu malumunuz bu öğretim yılı itibariyle Spor Bilimleri Fakültesi haline geldi. Oraya tabii yetenek sınavıyla öğrenci alındı ve çok sayıda müracaat içinden maalesef her programa ortalama 40 öğrenci alabildik. Şunu da görüyoruz. Öğrencilerimiz başka illeri tercih edip başka üniversitelere yerleşiyorlar. Nasıl olsa diyor bir yıl iki yıl orada okuyayım. Yatay geçişle oradaki şartları beğenmezsem Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitemize dönelim diyor. Bu yatay geçişle gelmek de kolay değil. Yani ortalama 3 bine yakın yatay geçişle başvuru oluyor. Biz ancak bunu  500 alabiliyoruz. Yani yatay geçişle gelmek isteyen Tıp, Diş Hekimliği, Fen-Edebiyat, Eğitim, Orman, Güzel Sanatlar ve Spor Bilimleri gibi tüm fakülte ve yüksek okullarımıza tabii yatay geçişle de öğrenci alıyoruz ancak her bölüme kontenjanımız 3-4-5. Çünkü sınıflarımızın kontenjanı dolduğu için yatay geçişte çok sınırlı sayıda aldığımız için müracaat edenlerin ancak yüzde 20'sini biz kabul edebiliyoruz. Kontenjan sınırlılığı nedeniyle. O açıdan şimdiden ek kontenjanda üniversitemizi tercih etsinler. Yani yatay geçişle gelmek gibi bir tercihe ertelemesinler diye ben tavsiye ediyorum.

“4 GÖZLE ÖĞRENCİLERİMİZİ BEKLİYORUZ”

Öğrencilerimiz hem etkili bir ders işleniş ortamıyla karşılaşacaklar. Uygulamalı dersleri burada bulacaklar. Etkili stajları üniversitemizde görecekler. Diğer serbest zamanlarında da öğrencilerimiz gerek bu mevcut öğrenci topluluklarının içine girerek kendi yeteneklerini geliştirici, kendi girişimcilik ve liderlik özellik ve niteliklerini geliştirici imkanlara ve imkanları bizzat yaşayacaklar. Bu kültür, sanat, spor etkinliklerini bu öğrenci topluluklarının içinde kendileri gerçekleştirecekler. Bunun alt yapısı var. Gençlik ve Spor Bakanlığı ile işbirliği içerisinde Gençlik Otağını açtık. Şu anda öğrencilerimizi bekliyor. Burada kültür, sanat ve spor etkinlikleri yapacaklar. Kongre merkezimiz öğrencilerimizi bekliyor. Yine Diyanet İşleri Başkanlığı ile ortaklaşa yürüttüğümüz gençlik merkezimiz var. Orada öğrencilerimiz çaylarını, kahvelerini içerek kültür sanat etkinliklerini gerçekleştirecekler. Yani üniversitemizin altyapısını bu pandemi döneminde bir kaç kat daha güçlendirdik diyebilirim. Biz 4 gözle öğrencilerimizi bekliyoruz ve öğrencilerimiz geldiklerinde ‘Tam da ben zihnimdeki beklediğim, beklentilerime uygun üniversite buldum’ diyecekler. Bizi tercih eden öğrencilerimize ve tabii tercih etmeyen öğrencilerimize de hepsine başarılar diliyorum. Bu ek kontenjanların açıldığında üniversitemizi tercih edeceklerini umuyorum.”

(Haber: Emre Akkış-Samet İspir)

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2021, 17:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

bahis ekbonus.com Bonus Veren Siteler

taksim escort