Öğrenciler sevindi esnaf üzüldü

Öğrenciler sevindi esnaf üzüldü

Türkiye genelinde olduğu gibi Kahramanmaraş’ta da okulların iki hafta geç açılacak olması hem kırtasiyecileri hem de otobüs firmalarını olumsuz etkiledi. Bu durumdan etkilenen kırtasiyeciler okulların geç açılmasından dolayı öğrencilerin derslerinde sıkıntı yaşayacaklarını söyledi. 

2015-2016 eğitim öğretim yılında okulların Kurban Bayramı dolayısıyla, geç açılacak olması birçok esnafla birlikte otobüs firmaları ve kırtasiyecileri üzdü. Konuyla ilgili Manşet Gazetesine açıklamalarda bulunan turizm satış danışmanı İsmet Sarıgüzel ve kitabevi şube sorumlusu Arif Ceyhan okulların geç açılması yüzünden ödemelerini yapamayacaklarını belirtti.

Okulların 14 Eylül’de değil de 28 Eylül’de açılacak olmasından yakınan Sarıgüzel şunları söyledi: “Okulların açılmasının ertelenmesi bizi olumsuz etkiledi. Seferlerimiz azaldı. Tabiki de bayramda bir yoğunluk yaşanacak ama okulların geç açılmasıyla öğrencilerimiz gidiş geliş yapmayacak. Okullar erken açılmış olsaydı öğrencilerimiz okulu kazandıkları şehre gideceklerdi, bayram için tekrar geri dönüş yapacaklardı. Bayramdan sonra ise tekrar okullarına gideceklerdi bu bizim 3 sefer yapmamıza neden olacaktı. Şimdi ise öğrenciler için tek sefer yapacağız. Öğrenciler sadece okullarına gidecekler bu da bizim satışlarımızı olumsuz etkiledi.”

SEKTÖRÜ OLUMSUZ ETKİLEDİ

Okulların açılmasının iki hafta ertelenecek olmasının sektörü olumsuz etkilediğini söyleyen Ceyhan, “Okul tatillerinin uzatılması turizm sektörlerini olumlu etkiledi. Fakat birçok esnafımız bu durumda mağdur kaldı. Bizim açımızdan her hangi bir sorun yok satışımızı bugün değil de iki hafta sonra yaparız alacağımız parayı o zaman alırız. Burada bizi olumsuz etkileyen tek durum ödemeler konusunda sıkıntı yaşayacağız. Satışımızı geç yapacağımız için bizde alış-veriş yaptığımız firmalara sözleşme gününde ödeme yapamayacağız. Eğer bizlere bu durumu daha önceden belirtmiş olsalardı bizde ödemelerimizi ona göre ayarlardık. Diğer bir konuda TEOG sınavı okullar açıldıktan 40 gün sonra yapılacak ve öğrencilerimiz bu sınava tam anlamında hazırlanamayacak. Bizim açımızdan da sınavla ilgili satışlar yapamayacağız. Birçok testlerimiz elimizde kalacak. Bu durumda planlamış olduğumuz ödemeleri de yapamayacağız. Bu durumun yapılması mantıklı fakat aniden yapılması bizi sıkıntıya soktu” ifadelerini kullandı. 
Haber: Yaşar Onur Türkön

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER