Kitaplar devletten, çantası ve kırtasiye malzemeleri Onikişubat’tan

Kitaplar devletten, çantası ve kırtasiye malzemeleri Onikişubat’tan

Türkiye’nin dört bir yanıyla beraber Kahramanmaraş’ta da 2015-2016 eğitim öğretim yılı başladı. Onikişubat Belediyesi geçen yıl olduğu gibi bu yıl da okula yeni başlayan miniklere çanta ile defter kalem ve boya gibi kırtasiye malzemeleri hediye etti.

Okulun ilk günü ders kitaplarını sıralarının üzerinde bulan öğrencilerin diğer kırtasiye ihtiyaçlarının da karşılanmasından memnun. Şehit Yusuf Çavuş İlkokulunda yapılan hediye dağıtım törenine AK Parti Kahramanmaraş milletvekili ve aynı zamanda milletvekili adayı Mehmet Uğur Dilipak da katılarak bir konuşma yaptı. İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt, Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Kaymakam Mustafa Anteplioğlu’nun da birer konuşma yaptığı törende hep beraber çocuklara çantaları ve diğer kırtasiye malzemeleri dağıtıldı.  

DİLİPAK; GENÇLERE ÖNEM VERİYORUZ

Yeni eğitim öğretim yılının hayırlara vesile olması dileğiyle sözlerine başlayan Dilipak şöyle devam etti: Hükümetimiz 13 yıllık iktidarı döneminde sosyal belediyecilik alanında çok ileri gittik. Hanefi Başkanımız; ‘Biz bu işi biliyoruz ve tevazu sahibi olmayacağız’ dedi. İnşallah bundan önce olduğu gibi bundan sonra da devam edeceğiz. Kahramanmaraş’ta 3 milyon 600 bin kitap dağıtılmış. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Bizim ufkumuz geniş. Biz diyoruz ki 2023 de ülkemiz dünyada ilk on ekonominin içine girecek. Bunun için yerli otomobil, uçak, tank, helikopter vs yapmak var. Bu ne ile olur? Tabi ki eğitimli gençlerle olur. Bunun için çocuklarımızın eğitimine önem vereceğiz. Öğrencilerimizin eğitim alanında ne ihtiyacı varsa hepsini karşılamak için bizler çalışacağız” ifadelerinde bulunan Dilipak, şehit düşen güvenlik güçleri için Allah’tan rahmet ve gazilere hayırlı ömürler dileyerek sözlerine son verdi.  

Konuşmaların ardından eğitim öğretim yılı açılışı münasebetiyle öğretmenlere çiçek takdim edildi. Son olarak heyecanla alanda bekleyen 5 yüz öğrenciye kırtasiye malzemeleriyle çantaları dağıtıldı.

2 YÜZ 83 BİN ÖĞRENCİ DERS BAŞI YAPTI

İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt, velileriyle birlikte bekleyen öğrencilere ve protokolü selamladı, yeni eğitim öğretim yılının hayırlı olması dilekleriyle sözlerine başladı. Kahramanmaraş’la ilgili birkaç istatistiki bilgi paylaşan Akkurt şunları söyledi: “İlimizde bin 50 eğitim kurumunda yaklaşık 15 bin öğretmen, 2 yüz 83 bin öğrencimizle eğitim öğretime başladık. Öğrencilerimizin ders kitaplarını okulun açıldığı ilk gün sıralarının üzerine koymanın onuru, gururu ve sevincini yaşıyorum. Kahramanmaraş’ta 3 milyon 600 bin kitabı bu sene öğrencilerimizle buluşturduk. Dile kolay bu kadar kitabın öğrencilerin masasına gelişinin çok ciddi bir süreç olduğunu düşünüyorum.

Onikişubat Belediyemiz de bizim vermiş olduğumuz bu kitapları içine koyacak bir çanta ile kırtasiye malzemeleri ile birlikte öğrencilerimize 1’inci sınıftan itibaren dağıtıyor. Bugüne kadar Onikişubat ve Büyükşehir Belediyemizle yapılan çalışmalarımızda bize hep olumlu katkılar verdiler. Eğitim camiası adına yaptıkları bütün katkılardan dolayı teşekkür ediyorum.”

MAHÇİÇEK; EĞİTİME KATKILARIMIZ DEVAM EDECEK

Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da kırtasiye ve çanta dağıtımı yapan Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek konuşmasında şunları söyledi: “ Kitaplar öğrencilere ücretsiz veriliyor. Çocuklarımıza ve ailelerinin bütçelerine ufacık da olsa bir katkı sağlamak için ‘Kitaplar devletten defter, kalem, çanta da Onikişubat Belediyesinden’ projesini başlattık. Özellikle gelir düzeyi düşük olan mahallelerimizde bu dağıtımlara devam edeceğiz.

Köyden mahalleye dönüşen 81 yerleşim yerimiz var. Bu mahallelerin tümüne içinde kırtasiye malzemeleriyle beraber çantalarımızı teslim ettik. Kayıt için okula gelecek çocuklara bu çantalar belediyemizin hediyesidir.

Onikişubat Belediyesi’nin eğitime katkısının sadece kırtasiye malzemeleriyle sınırlı kalmadığını ifade eden Mahçiçek; “ İlçede 7 veya 8 tane imam hatip okulu yapacağız. Bunların 2 tanesinin yurtlarıyla beraber yapımına başladık. Yurtlar genelde kız öğrencilerin kalacağı yurtlar olacak. 2-3 sene içerisinde bu okulların tamamına başlanmış olacaktır. Çocuklarımızı seviyoruz, ömür boyu başarılar diliyoruz” ifadelerinde bulunan Başkan Mahçiçek; yeni eğitim öğretim yılının hayırlara vesile olmasını temenni etti.

KAYMAKAM ARTAN NÜFUSA DİKKAT ÇEKTİ

Söz alan Onikişubat Kaymakamı Mustafa Anteplioğlu Onikişubat belediyesine etkinlikten dolayı teşekkür ederek sözlerine başladı. Onikişubat ilçesinde 85 bin 500 öğrencinin ders başı yaptığını kaydeden Anteplioğlu bu rakamın toplam nüfusun dörtte birine tekabül ettiğini söyledi. Kaymakam Anteplioğlu şöyle devam etti: “Onikişubat ilçesi çok ciddi şekilde göç alıyor. Öğrencilerimizin eğitim ihtiyaçlarını gidermek için var gücümüzle çalışıyoruz. Çocuklarımızı en iyi şekilde yetiştirmek boynumuzun borcudur” dedi ve yeni eğitim öğretim yılının kazasız belasız sonuçlanmasını temenni etti.

Haber: Şenol Güneş

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER