Kahramanmaraş’ta 156 sınıf karantinaya alındı

Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Kahraman, Kahramanmaraş genelinde 156 sınıfın karantinaya alındığını açıkladı. Koronvirüse yakalanan öğrenci sayısının 662 öğretmen sayısının da 194 olduğunu belirten Kahraman, karantinaya alınan sınıftaki toplam öğrencinin ise 3 bin 579 olduğunu ifade etti.

Kahramanmaraş’ta 156 sınıf karantinaya alındı

Koronavirüs nedeniyle yaklaşık 2 yıldır yüz yüze eğitimden mahrum kalan öğrenciler, 6 Eylül Pazartesi günü itibariyle sıralardaki yerlerini aldı. Pandeminin devam etmesinden dolayı Milli Eğitim Bakanlığı’nın uyguladığı bir takım tedbir kuralları çerçevesinde 2021-2022 eğitim-öğretim dönemine başlayan okullar, tam zamanlı olarak 1 aydır eğitim verirken, son zamanlarda ülke genelinde vaka sayılarında artış yaşanması nedeniyle okullardan da üzücü haberler gelmeye başladı. Türkiye genelinde olduğu gibi Kahramanmaraş’ta da bazı okullardaki sınıfların karantinaya alındığı duyulurken, İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Kahraman, bu çerçevede Kahramanmaraş’taki kaç sınıfın karantinaya alındığını, kaç öğrenci ve öğretmenin koronavirüse yakalandığını ve toplam kaç öğrencinin karantinaya alındığını gazetemizle paylaştı. Kahramanmaraş genelinde 156 sınıfın karantinaya alındığı açıklayan Kahraman, Koronvirüse yakalanan öğrenci sayısının 662, öğrenmen sayısının da 194 olduğunu ifade etti. Ayrıca Kahraman, karantinaya alınan sınıftaki toplam öğrencinin ise 3 bin 579 olduğu bilgisini paylaştı.

“10 GÜN İÇERİSİNDE 2. BİR VAKA ÇIKTIĞINDA O SINIFI KARANTİNAYA ALMAKTAYIZ”

Sınıflarda öğrencinin pozitif çıkması durumunda ne yapıldığını anlatan Kahraman, “İlkokul ortaokul ve liselerimizde herhangi bir sınıfımızda bir vaka çıktığında o çocukla ilgili tedbiri alıp o çocuğu evine gönderiyoruz. Aynı sınıfta 10 gün içerisinde 2. bir vaka çıktığında o sınıfı karantinaya almaktayız. Bunun istisnası sadece anaokulunda. Anaokulunda 1 tane bile çıksa çocuğumuzu hemen evine göndermek suretiyle sınıfımızı da aynı şekilde karantinaya alıyoruz. Ama ilkokullarımızda karantinaya alınan sınıflarda diğer öğrencilerde herhangi bir vaka tespit edilmez ise o sınıfımızı karantinaya almakla beraber o çocuklarımız eğitim-öğretimlerine başka bir öğretmen ya da idareci vesilesiyle devam etmekteler” dedi.

“156 TANE SINIF KARANTİNAYA ALINMIŞ DURUMDA”

Kahraman, konuşmasının devamında şunları söyledi: “6 Eylül 2021 tarihi itibariyle Milli Eğitim Bakanlığımızın kararlı duruşu ve sahada bizim aldığımız tedbirlerle eğitimimizi yüz yüze ve tam gün olarak başlatmış bulunmaktayız. Tabii bu süreç içerisinde okullarda vakaların artması, sınıfların kapanması, okulların karantinaya alınması, sınıfların karantinaya alınması, öğrencilerin durumları, öğretmenlerin PCR testleri gibi değişik konular ister istemez gündeme geldi. Çok şükür bu konuda öğretmenlerimizin karşılıklı anlayışları ve okul idarelerinin tutumları neticesinde bir problem olmadan süreç atlatılmış oldu. An itibariyle de şu anda önümüzde problem olarak durmakta olan 1 sınıfta 2. vaka çıktığında sınıfların karantinaya alınma durumları. Bugün itibariyle il genelimizde toplam 156 tane sınıf karantinaya alınmış durumda. Pozitif öğrencimizin sayımız 662 pozitif öğretmenimizin sayısı da 194. Bu 156 tane karantinaya alınan sınıftaki öğrencilerin toplam sayısı ise 3 bin 579. Bu sayıda doğal olarak ilçelerimizdeki nüfus ve öğrenci sayısıyla orantılı olarak değişmekte. Bu sayıları gün gün almakta ve alınması gereken tedbir varsa okul idarelerimizle ve diğer ilgili, ilişkili kurumlarımızla tedbirlerimizi almaktayız.

“GÜZEL GÜNLERE HEP BİRLİKTE ULAŞACAĞIZ”

Tabii okulların açılmasıyla beraber bu sayıların artacağını öngörmekteydik ve şu anda planlanan veya ön görülen durumun ötesinde farklı gelişen bir süreç yok. Planlanan öngörülen süreç devam etmekte. Herhangi bir şey olduğunda farklı bir durum gerçekleştiğinde de herhangi bir tedbir alma hususunda da tereddüt etmeksizin o okulla ve o sınıfla ilgili tedbirimizi alacağımızı velilerimizin bilmesi lazım. Şu anda okullarımız en güvenli alan. Oluşturulmak istenen algının tam tersine okullarımızda şu anda maske boyutuyla, dezenfektan boyutuyla veya sosyal mesafe boyutuyla alınan tedbirlerle salgın sürecini en az şekilde seyrettirmek için gayret etmekteyiz. Tabii bu sadece okul idarelerimizin, gayretlerimizin veya öğrencilerimizin tedbirleriyle olacak husus olmayıp bu hususta başta velilerimiz olmak üzere tüm toplumun bize bu nokta katkı sunmasını bekliyoruz. İnşallah güzel günlere hep birlikte ulaşacağız.”

Haber: Abdulsamet İspir

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2021, 14:07

Ahmet Güneçıkan

YORUM EKLE
YORUMLAR
Öğrenci
Öğrenci - 4 hafta Önce

20 günde buralara geldik, buraya da yazıyorum 1 aya kalmaz kapanmalar başlar. Ülkeyi yönetemediler salgını da yönetemiyorlar, eğitim zaten hak getire

SIRADAKİ HABER