Bir türlü okullaşamadık!

Bir türlü okullaşamadık!

Kahramanmaraş’ta okuryazar nüfus oranı ne kadar? Derslik başına kaç öğrenci düşüyor? Okullaşma oranı yüzde kaç? Merak edilen soruların cevabını Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) açıkladı.

Eğitimde geçmişten bu yana bir türlü Türkiye ortalamasını yakalayamayan Kahramanmaraş TÜİK’in araştırmasına göre bölgede bulunan birçok şehrin de gerisinde kaldı. Grafiklere bakıldığında ilkokul ve ortaokula devam eden öğrencilerin önemli bir kısmının liseye devam etmediği görülüyor. Bu sonuçlar Kahramanmaraş’ta anne babaların “Okuyup ta ne olacak sanki” anlayışı devam ediyor mu? Sorusunu getirdi.

OKULLAŞMA ORANI  

TÜİK 2014 -2015 eğitim öğretim yılında ilkokul, ortaokul ve lise ye devam eden öğrenci sayısını belirtilen dönemdeki yaş gurubundaki nüfusa oranını açıkladı. Grafiğe bakıldığında Kahramanmaraş’ta ilkokul ve ortaokula devam eden öğrenci sayısı Türkiye ortalamasına yakınken lisede çok ciddi bir azalma görülüyor.

Türkiye’de ilkokullarda yüzde 96,3 ortaokulda yüzde 96,3 ve lisede yüzde 79,3 olarak açıklanan veriler Kahramanmaraş’ta ise şöyle: İlkokul yüzde 96,1, ortaokul yüzde 93,3 lise ise yüzde 72,6’ ya düşüyor. Yani Kahramanmaraş’ta lise çağındaki çocukların yüzde 27,4’ü eğitimine devam etmiyor. Bu rakam hem Türkiye genelinde hem de bazı çevre illerle karşılaştırıldığında, Kahramanmaraş’ın eğitim konusunda oldukça geride olduğunu gösteriyor.

Hatay’da lise çağındaki öğrencilerin yüzde 79,1’i Osmaniye’de ise yüzde 81,1’i eğitimine devam etmekte.

6 YAŞ ÜSTÜ OKURYAZAR ORANI

Türkiye’de TÜİK’in yaptığı araştırmalara göre 2011 yılında yüzde 95,1 olan 6 yaş üstü vatandaşların okullaşma oranının sayısı artarak 2014 yılında yüzde 96.1’e yükseldi. Kahramanmaraş’ta ise 2011 yılında yüzde 92,8 olan rakam 2014 de artarak yüzde 93,9 oldu. Bu sonuçla okuryazar oranı bakımından Türkiye ortalamasının altında kalan Kahramanmaraş, yüzde 93,8 okuryazar oranı olan Osmaniye’den çok az önde, yüzde 97,4 olan Hatay’ın ise gerisinde kaldı.

DERSLİK BAŞINA DÜŞEN ÖĞRENCİ SAYISI

Türkiye genelinde yapılan yeni dersliklerle kalabalık sınıflardaki sayıyı düşürmeye çalışan Milli Eğitim Bakanlığı 2014-2015 eğitim öğretim yılında derslik başına öğrenci sayısını ilkokul ve ortaokulda 27, ortaöğretimde ise 28’ e düşürdü. Kahramanmaraş’ta ise dersliklerdeki öğrenci sayısı Türkiye ortalamasından daha kalabalık. TÜİK, 2014-2015 eğitim öğretim yılında Kahramanmaraş’taki dersliklerde eğitim öğrenim gören öğrenci sayılarını açıkladı. Verilere bakıldığında Kahramanmaraş’taki ilkokul ve ortaokuldaki sınıflarda ortalama 32 kişi varken bu sayı ortaöğretimlerde yüzde 33 olarak açıklandı. Kahramanmaraş bu rakamlarla Türkiye ortalamasının üzerinde olduğu gibi Hatay ve Osmaniye gibi şehirlerin de üstünde.

Haber: Şenol Güneş

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER