banner263

Altınşehir Anadolu Lisesi’nden önemli başarı!

Altınşehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, 2020-2021 eğitim öğretim yılında Türkiye Ulusal Ajansından 2020-1-TR01-KA202-093481 numaralı “Mesleki Eğitimde Sanal Şirket Uygulamaları” isimli projesi ile hibe almaya hak kazandı.

Altınşehir Anadolu Lisesi’nden önemli başarı!

Proje, mesleki eğitim kurumlarındaki öğrencilerin son sınıftaki staj eğitimlerine teknik olarak daha iyi hazırlanmalarını, staj yaptıkları kurumlarda daha faydalı ve etkin olmalarını organize etmeyi amaçlıyor. Ayrıca özel sektör ile okullar arasındaki kopukluğun ve uyumsuzluğun ortadan kalkarak öğrencilerin güncel iş piyasasına daha uyumlu olması hedefleniyor. Bu sistem Avrupa’da birçok ülke tarafından uygulanıyor. Öğrenciler kurdukları sanal şirketlerde sanki gerçek bir şirkette çalışıyormuş gibi çalışırken, bir şirketin tüm işleyiş sürelerini öğreniyor. Hatta Avrupa’daki okullarda bu eğitimi alan öğrenciler CV’lerine iş tecrübesi olarak bu çalışmalarını yazabiliyor.

 Kurulan sanal bir sistem ile öğrenciler

  • Bir şirketin kurulum aşamalarını
  • Şirket hiyerarşisini
  • Finansal okur yazarlığı
  • Sanal olarak ürün alıp satmayı
  • İhracat ve ithalat için gerekli evrak işleri ve prosedürleri
  • Mesleki yabancı dillerini
  • Ürün pazarlama pratiklerini
  • Tasarım ve reklam yeterliliklerini

Geliştirecek ve tecrübe sahibi olacak. Proje ortakları, Slovakya’dan bir meslek okulu ve Sanal şirket uygulamasından sorumlu resmi bir kurum olan SIOV, Slovenya’dan bir meslek okulu ile Onikişubat ilçe MEM ortaklığından oluşuyor. Proje kapsamında, Türkiye, Slovakya ve Slovenya’da çalışma toplantıları düzenlenecek, Altınşehir M.T.A.L Öğrencileri Slovakya’da yapılacak sanal şirket uygulaması fuarında Türkiye’yi temsil edecek. Projeye öncelikle Kahramanmaraş’taki mesleki eğitim kurumlarının katılımı sağlanacak, eğitim süreci sonunda yapılan çalışmalar kentte bir fuar düzenlenerek duyurulacak. Projenin nihai hedefi ise çalışmayı ülke geneline yaygınlaştırmak.

 Emre Akkış

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2021, 16:43

Ahmet Güneçıkan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER