Kahramanmaraş Gençlik Spor Müdürlüğü Spor Salonunda, gerçekleştirilen organizasyona katılan Avrupalı öğrenciler Türkiye’de ve Kahramanmaraş’ta olmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti. Doğa Seni Çağırıyor projesi tanışma etkinliğinin ardından, Kahramanmaraş Gastronomisinin tanıtılacağı bildirildi.

AVRUPA ÜLKELERİNİN YOLU AÇILIYOR

Grup Efsane öncülüğünde gerçekleştirilen Doğa Seni Çağırıyor projesi sayesinde Avrupa ülkelerinin kapılarının açıldığını ifade eden Grup Efsane’nin Başkanı Mustafa Ak, “Öncelikle Avrupa Birliği kapsamında Romanya, Makedonya ve Türkiye'deki Katılımcı arkadaşlarımıza hoş geldiniz diyorum. Sizleri grup arkadaşlarımızla birlikte ülkemizde ağırlamaktan mutluluk duyarız. Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı Avrupa Birliği Eğitim Merkezi Başkanlığı gençlik çalışmaları koordinatörlüğü tarafından 'Doğa Seni Çağırıyor' adlı projeyi yürütmekle görevlendirildik. Grup Efsane olarak katılımcı ekip ile birlikte Türkiye'nin müzakere üyesinin birer üyesi olduk. Bu proje ile bir yandan Avrupa Birliği standartlarını yakalama süreci artıyor diğer yandan insanımıza Avrupa ülkelerinin yolu açılıyor. Aynı zamanda sizleri ülkemizde misafir ederek kültürümüzü, misafirperverliğimizi ve başarımızı tanıtmaya amaçlıyoruz. Bu ulusal ajans sayesinde ülkemiz ile Avrupa'nın birbirine yaklaşmak istediği açıktır. Bu projeler sayesinde Avrupalılar bizi mutlaka iyi tanımalıdır’’ şeklinde konuştu.

ÜLKEMİZİN GÖNÜLLÜ ELÇİSİ OLUN

Erasmus ile Türkiye’ye Kahramanmaraş’a gelen misafirlere karşı ülke adına herkesi gönüllü elçi olmaya davet eden Başkan Ak, “Elbette aynı kültür ve inancın insanı değiliz. Tarihimiz, geleneklerimiz, yaşantılarımız farklı olabilir. Ancak küçülen bu dünyada insanlar mutlaka bir yerlerde karşı karşıya geleceklerdir ve bu projenin hepimize ciddi katkıları olacağı şüphesizdir. Grup Efsane olarak biz Avrupa Birliği ülkelerinden gelen siz değerli misafirlerimiz ile Avrupa'dan ve ülkemizde yepyeni dostluk köprüleri ve iletişim kanalları inşa edeceğiz. Bu kararlılık içinde hareket ederek projemize destek verip buralara kadar gelmenizden dolayı tekrardan teşekkür ediyorum. Sizden istediğimiz buralarda gördüğünüz barış, sevgi ve huzur ortamını başta anne babanıza, kardeşlerinize, okul arkadaşlarınıza anlatarak ülkemizin gönüllü elçisi olmanızdır. Önce bir insan olarak biz sizi, sizde bizi çok seveceksiniz. Hepimiz bir insan evladıyız” dedi.

NE KADAR MİSAFİRPERVER OLDUĞUMUZU GÖSTERMEK İSTİYORUZ

Doğa Seni Çağırıyor projesi ile Makedonyalı ve Romanyalı öğrencileri 10 gün Kahramanmaraş’ta kalacaklarını dile getiren Grup Efsane’nin Başkanı Mustafa Ak, “10 gün boyunca ‘Doğa Seni Çağırıyor’ projesini Kahramanmaraş’ta yürüteceğiz. Bu süre zarfında Kahramanmaraş’ımızın doğa ile ilgili kamp çadırları kuracağız, kamp ateşleri yakacağız, bisiklet parkurlarında bisiklet süreceğiz, zirveye tırmanacağız bunun gibi etkinliklerle projemizi sürdüreceğiz. Projeye Makedonyalı, Romanyalı ve Türk olmak üzere 35 katılımcı katıldı. Gelen misafirlerimizi en şekilde ağırlayacağız onlara Kahramanmaraş halkının ne kadar misafirperver olduğunu göstermek istiyoruz’’ ifadelerini kullandı.