Uzmanlar tarafından sağlıklı görülmeyen hazır yemeklerin tüketimi her geçen yıl artış gösteriyor. Bu tür yemeklerin sağlıklı olmadığını gazetemize anlatan Diyetisyen Neslihan Kılınç Köküsarı, vatandaşlara yabana atılmayacak bilgiler verdi. Neslihan Kılınç Köküsarı, “Hızlı aç bitir mantığındaki yiyecek ve içeceklerin geneli sağlık için zararlıdır. Burada 3 büyük zarar var; Hızlı olması, hazır olması ve katkı maddesi barındırması. Hızlı tüketmek bırakın hazır ve ambalajlı gıdaları evde yaptığınız yemeği bile hızlı yemeniz bir sorundur. Bunun haricinde ambalajlı gıdalar, raf ömürlerini uzatmak için pek çok katkı maddesi barındırır. Fakat maalesef tüketim alışkanlıklarımız gittikçe daha fazla hazır yemeğe doğru kayıyor” ifadelerini kullandı.

TÜRK İNSANI TUZ KONUSUNDA SON DERECE SINIRDA YAŞIYOR

İnsanın yediği yemeğe ne kattığını bilmesi gerektiğini de söyleyen Neslihan Kılınç Köküsarı, “Nitekim evde yapılan yemeklerin bile hazırları artık her yerde. Fakat bu doğru değil. İnsanın yediği yemeğe ne kattığını bilmesi gerekiyor. Bakın Türk insanı tuz konusunda son derece sınırda yaşıyor. Dünya Sağlık Örgütü insanın günde 5 gram tuz tüketmesi gerektiğini belirtiyor fakat biz günlük ortalama 15 gram tüketiyoruz. Üstelik bu 5 gram sınırını biz sadece ekmek tüketimimizden bile sağlayabiliyoruz” dedi.

EVls7PNXgAAhWBp

BİZİM İÇİN ÖNCELİK SAĞLIK

Kahramanmaraş’ta hafif ticari araç tıra çarptı: 1 yaralı Kahramanmaraş’ta hafif ticari araç tıra çarptı: 1 yaralı

Toplumun gıda anlayışı ve vücut yapısıyla ilgili de konuşan Neslihan Kılınç Köküsarı, “Beslenme sorunları üzerine bize gelen vatandaşlarımızın hemen hepsi fiziki görünümlerinin düzelmesi için geliyorlar. Fakat bizim için öncelik sağlık. Bize gelen her bir kişiden kan tahlilleri ve yeme içme düzenine dair bir rapor istiyoruz. Evet, fiziği düzelmiş bir kişi kendini iyi hisseder fakat asıl başarı sağlıklı bir şekilde istenilen fiziğe kavuşmaktır. Zaten dikkat ederseniz toplumsal fiziki yapımız kiloludur. Göbek bölgesinde ki yağlanmalar iç organların da yağlanma konusunda alarm verdiğini gösterir. Zaten normal ve ideal fizik kavramları kendi başına tartışmaya açıktır. Kişi sağlıklı besleniyor, kan değerleri normal seviyelerde fakat dış görünüşü dergi ve televizyonlarda görülen mankenler gibi değil diye bir bozukluk olduğunu söyleyemeyiz. Kişinin kendisiyle barışık ve mutlu olması öncelikli. Fakat toplumsal yapımız elma tipi ve armut tipi dediğimiz vücut tiplemesine yatkın ve bu tip fizik çok fazla. Bel çevresinin kadınlarda 88 santimden, erkeklerde 102 santimden fazla olması birçok hastalığın riskini arttırır” şeklinde konuştu.Başlıksız-1-99

“TOPLUM OLARAK SPOR YAPMIYORUZ”
Neslihan Kılınç Köküsarı, son olarak şunları kaydetti: “Sağlıklı beslenme spor ve genetik bu işin vazgeçilmezidir. Toplum olarak spor yapmıyoruz. Benim spor yapmayı önerdiğimde genelde kadınlar bir araya gelerek sohbet muhabbet eşliğinde yürüyüşü anlıyorlar fakat insana faydalı olan yarım saatlik tempolu ve zorlayıcı bir yürüyüştür.”

unnamed

Haber: Abdulsamet İspir