29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla, Elbistan, Afşin, Göksun, Andırın, Türkoğlu, Pazarcık, Ekinözü, Çağlayancerit ve Nurhak ilçelerinde, kutlama programı düzenlendi.

PAZARCIK
Pazarcık ilçesinde, Celal Tekşen Stadı'nda düzenlenen törende, Pazarcık Kaymakamı Mehmet Boztepe, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Uğur Bucak, Belediye Başkanı Yakup Hamdi Bozdağ, öğrenci ve vatandaşların bayramını kutladı.

Boztepe, burada yaptığı konuşmada, Cumhuriyetin temel hedefinin, görevlerini yerine getiren haklarını kullanabilen, özgüveni gelişmiş ve üretken bireyleri topluma kazandırmak olduğunu söyledi.

Ulu Önder Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkarak milli mücadeleyi başlattığını anımsatan Boztepe, "29 Ekim 1923 tarihinde Türk milletinin karakterine ve adaletine en uygun olan idare olarak ilan ettiği Cumhuriyet, Türk milletine bırakılmış en büyük bir miras ve vazgeçilmez bir değer olarak 92 yıldır asli varlığı olarak değerini korumuştur. Türkiye için sadece bir yönetim şekli değil, aynı zamanda tarihimizin en kapsamlı çağdaşlaşma hamlesi olan Cumhuriyet getirdiği çağdaş atılımlarla Türk insanının ufkunu genişletmiştir" diye konuştu.

Konuşmanın ardından, Cumhuriyet Bayramı nedeniyle hazırlanan yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Etkinlik, geçiş töreninin ardından sona erdi.

ANDIRIN
Andırın ilçesinde, Atatürk Ortaokulu bahçesinde düzenlenen kutlamalarda, Andırın Kaymakamı Mustafa Maslak, İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Onur Keysan ve Belediye Başkanı Baki Tezcan, halkın ve öğrencilerin bayramını kutladı.

Maslak, törende yaptığı konuşmada, Atatürk'ün hatırası ve gençlere emaneti olan Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş yıl dönümünün ülkeye, millete ve tüm bireylere hayırlar getirmesini diledi.

Milletin şanlı tarihindeki en önemli dönüm noktalarından birisi olan Cumhuriyetin, 92. yıl dönümünün coşkuyla kutlandığını dile getiren Maslak, "İdrak ettiğimiz, coşkusunu en derin duygularla yaşadığımız bu günlerde inanıyoruz ki hem Cumhuriyet değerlerimizin bütünlüğü hem de birlik ve beraberlik içerisinde hareket etme düşüncesi her zorluğun üstesinden gelinmesini sağlayacaktır" dedi.

Maslak, Cumhuriyet'in, milletin istiklalini kazanabilmek için giriştiği milli mücadele sonucunda elde edilen büyük zaferin sonucu olduğunu sözlerine ekledi.

Okul öğrencilerinin günün anlamını belirten şiirler ve oratoryo sunumundan sonra program geçit töreni ile son buldu.

AFŞİN
Afşin ilçesinde, Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü Spor Salonu'nda düzenlenen programda, Kaymakam Ali Edip Budan, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Mehmet Demir ve Afşin Belediye Başkan Yardımcısı Nusret Karataş, öğrencilerin ve vatandaşların bayramını kutladı.

Budan, burada yaptığı konuşmada, 29 Ekim 1923'te ilan edilen Cumhuriyetin, 92. kuruluş yıl dönümü coşkusunun, millet olarak hep birlikte paylaşıldığını belirtti.

Cumhuriyetin 92 yıllık tarihinin, milletin en zor şartlarda nasıl yeniden ayağa kalkabileceğini gösteren, geleceği için insanlara umut veren, atılan her adımda ders alınması gereken bir dönem olduğunu dile getiren Budan, "600 yıllık bir cihan devletinin enkazı üzerinde yükselen genç Cumhuriyetimizi, Gazi Mustafa Kemal'in veciz bir şekilde ifade ettiği 'muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkarma' mücadelesini, ilk günkü heyecanla, azimle ve şevkle sürdürüyoruz" ifadesini kullandı.

Budan, ülkede zaman zaman yaşanan dış destekli terör olayları, cehalet vahşetleri ve Müslüman ülkelerde yaşanan acıların herkesi derinden üzdüğünü, birlik ve beraberliği koruyarak vatanı bölmeye, milletin bütünlünü bozmaya çalışan yapılara en uygun şekilde mücadele verildiğini kaydetti.

Öğrenciler tarafından şiirlerin okunması, akrobasi ve halk oyunları ekibinin gösterisiyle devam eden etkinlik, tören yürüyüşüyle son buldu.

Törene, İlçe Emniyet Müdürü Sebahattin Poçulu, kurum amirleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütü temsilcileri ile öğrenciler katıldı.

GÖKSUN
Göksun ilçesinde, Belediye İş Merkezi Meydanı'nda düzenlenen programda, Kaymakam Cengiz Ayhan, Askerlik Şubesi Başkanı Personel Yüzbaşı Ali Arı ve Belediye Başkanı Hüseyin Coşkun Aydın, öğrenci ve vatandaşların bayramını kutladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Kaymakam Ayhan, yaptığı konuşmada, Türkiye Cumhuriyetinin, bağımsız ve hür yaşama arzusuyla, her türlü yokluk ve zorluğa rağmen büyük bir inançla elde edilen bir zaferin adı olduğunu söyledi.

Birlik beraberlik ve bağımsızlık vurgusu yapan Ayhan, şunları kaydetti: "Bu zaferi sürekli kılmak isteyen Mustafa Kemal Atatürk, özgürlük mücadelesi veren insanları ve zafere kadar geçen süreci çok iyi bildiği için hedefi en baştan tam bağımsızlık ve çağdaş uygarlık seviyesini aşma olarak belirlemiştir. Cumhuriyet, bizim için sadece bir yönetim şekli değil, aynı zamanda tarihimizin en kapsamlı çağdaşlaşma hamlesi, toplumsal ve siyasal değişim projesidir. Cumhuriyetle yönetilen ülkemiz, 92 yıl içerisinde önemli mesafeler almıştır. Aziz milletimiz her ne pahasına olursa olsun gerektiğinde bağımsızlığı ve Cumhuriyeti muhafaza etmek için dün olduğu gibi, bugün ve yarında hiçbir fedakarlıktan kaçınmayacaktır."

Öğrenciler tarafından günün anlam önemini belirten şiirlerin okunmasının ardından program geçit töreni ile sona erdi.

Türkoğlu, Ekinözü, Çağlayancerit ve Nurhak ilçelerindeki kutlamalar ise düzenlenen programlarla son buldu. AA