Yüzyıllardır kırılmayan Gölbaşı-Türkoğlu segmenti ile büyük bir risk içerisinde olan Kahramanmaraş’ın deprem gerçeği yaklaşık 10 gündür 1.3 ile 4.6 arası yaşanan depremlerle bir kez daha gündeme geldi. Son olarak Kandilli Rasathanesinin paylaştığı veriye göre, 3.8 büyüklüğünde sallanan Kahramanmaraş için yetkililerin harekete geçmediğini belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, sert eleştiride bulundu. Hükümetin ve yerel yönetimlerin deprem için gerekli tedbirleri almasını söyleyen Öztunç, ‘Bir an evvel Kahramanmaraş’ın yapı stoku çıkartılmalıdır. Depreme dayanıklı olmayan yapılar tespit edilmelidir. Güçlendirmeler yapılmalıdır.’ şeklindeki uyarılarının önemsenmediğini kaydetti. Ayrıca, Necip Fazıl Hastanesinin fay hattının yakınına yapıldığını anımsatan ve yaşanan 4.6 şiddetindeki depremle hastane duvarlarında çatlaklar oluştuğunu, kolonların zarar gördüğünü vurgulayan Öztunç,  “Bazı AK Partili yöneticiler, ağalar daha da çok zengin olsun diye bunu yaptılar. ‘Etmeyin eylemeyin’ dedik dinlemediler” diye konuştu.

KAHRAMANMARAŞ’I YÖNETEN ANLAYIŞ KULAĞININ ÜSTÜNE YATMAKTADIR

Öztunç, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Değerli Kahramanmaraşlı hemşerilerim; bir kaç gündür memleketimiz maalesef depremlerle sarsılıyor. Günlerdir çok sayıda 1.3 ile 4.6 arası büyüklükte deprem yaşandığını Kandilli Rasathanesinin verilerinden görebiliyoruz. Bu bize bir kez daha Kahramanmaraş’ın deprem gerçeğini gösterdi. Ben bu gerçeği daha önce defalarca dile getirdim ve yetkilileri uyardım. Basın toplantısı yaptım söyledim, TBMM’de konuştum anlattım. ‘Bir an evvel Kahramanmaraş’ın yapı stoku çıkartılmalıdır. Depreme dayanıklı olmayan yapılar tespit edilmelidir. Güçlendirmeler yapılmalıdır. Deprem öncesi tedbirler alınmalı, deprem anı İçin bilgilendirme yapılmalı ve deprem sonrası İçin hazırlıklı olunmalıdır’ dedim. Ama maalesef Kahramanmaraş’ı yöneten anlayış kulağının üstüne yatmaktadır.

BUNLARI SÖYLÜYORUM DİYE WHATSAPP GRUPLARINDAN TALİMATLARLA BANA SALDIRACAKLAR

Hiçbir şeyi umursamıyorlar para dışında. Örnek mi? Deprem fay hattı üzerine Necip Fazıl Şehir Hastanesini yaptırdılar. Bazı AK Partili yöneticiler, ağalar daha da çok zengin olsun diye bunu yaptılar. ‘Etmeyin eylemeyin’ dedik dinlemediler, şimdi 4.6 büyüklüğündeki depremde hastanede çatlaklar oluştu, kolonlar zarar gördü. Ve maalesef hem AK Partili yerel yönetim hem de AK Parti - MHP koalisyon hükümeti Kahramanmaraş’ın deprem gerçeği ile ilgili kılını kıpırdatmıyor. Şimdi ben bunları söylüyorum diye hemen trollerini harekete geçirecekler, parti teşkilatlarının WhatsApp gruplarından talimatlarla bana saldıracaklar. İstediklerini yapsınlar umurumda değil. Ben bu gerçekleri söylemeye devam edeceğim. Allah göstermesin büyük bir deprem şehrimizi sıkıntıya sokar çok can kaybına sebep olur. O gün geldiğinde ah vah dememek için artık harekete geçmek gerekir. Ben uyarıyorum. Sorumluluğumun gereği olarak görevimi yapıyorum. Şehri yönettiğini zanneden beceriksizler de artık harekete geçmeli ve ciddi, somut çalışmalar yapmalıdır.”