Cumhuriyet Halk Partisi Kahramanmaraş teşkilatı 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutlamak için düğün salonunda bir araya geldi.

Cumhuriyetimizin 92. yılını kutlamak için CHP Kahramanmaraş teşkilatı, teşkilat mensuplarıyla bir araya geldi. Düzenlenen etkinlikte CHP İl Başkanı Esat Şengül, Dulkadiroğlu İlçe Başkanı Barış Antürk, Onikişubat İlçe Başkanı Ünal Ateş’in yanı sıra birçok CHP üyesi vardı. Düzenlenen programda açılış konuşmasını yapan Onikişubat İlçe Başkanı Ünal Ateş, “Bugün Cumhuriyetin kuruluş yıldönümünü kutlayabiliyorsak gerçekten çok şanslıyız. 92 yıl önce bu coğrafyada canları ve kanları pahasına bu cumhuriyeti kuranlar bugün bu ülkede yapılanlardan eminim Üzüntü duyuyorlardır” dedi.

‘HEM GURULUYUZ HEM DE ENDİŞELİYİZ’
Etkinlik sırasında konuşma yapan Onikişubat İlçe Başkanı Ünal Ateş, 92. Yılda hem gururlu hem de endişeli olduklarını söyleyerek, sözlerine şu şekilde konuştu: “Bugün Cumhuriyetin kuruluş yıldönümünü kutlayabiliyorsak gerçekten çok şanslıyız. 92 yıl önce bu coğrafyada canları ve kanları pahasına bu cumhuriyeti kuranlar bugün bu ülkede yapılanlardan eminim Üzüntü duyuyorlardır. 92 yıl önce bütün can ve kan pahasına kazanılan cumhuriyet değerleri teker teker yok ediliyor. Birileri ant içmiş gibi cumhuriyete ve cumhuriyetin değerlerine her gün saldırmaya devam ediyor. Dün birileri cumhuriyet resepsiyonun da Cumhuriyet Bayramı kutlamalarını geçmişte vals yapıyorlardı şampanya patlatıyorlardı sözleriyle değerlendirdi.92. yılda gururluyuz. Aynı zamanda endişeliyiz.

‘DAHA FAZLA ÇALIŞMALIYIZ’
Cumhuriyet ve demokrasi adına endişeli olduklarını belirten Ateş, bunun için cumhuriyete daha fazla sahip çıkıp daha fazla çalışmaları gerektiğini söyledi. Ateş, “Cumhuriyet adına demokrasi adına endişeliyiz. Evet, cumhuriyet kutlamalarında şampanya patlatıldı ama şampanya patlatmak Ankara’nın göbeğinde terörist desteği patlatıp 102 tane insanın canını almaktan daha iyidir. O yüzdendir ki daha fazla çalışarak cumhuriyetin değerlerine daha fazla sahip çıkmalıyız. 1 Kasım’da yapılacak olan seçim demokrasinin ve cumhuriyetin oylanacağı bir seçim olacak. Cumhuriyet Halk Partisi’nin İlçe Başkanı olarak hepinizden rica ediyorum 2 Kasım’da ağlamamak için 1 Kasım’da sandığa hepimizin sahip çıkması gerekir” ifadelerini kullandı.

‘CUMHURİYET OLMADAN HALKIN İKTİDARI SÖZ KONUSU OLAMAZ’
Cumhuriyetin manasını bilerek kutlamanın çok önemli olduğunu söyleyen Dulkadiroğlu İlçe Başkanı Barış Antürk, cumhuriyet olmadan halkın iktidarının söz konusu olamayacağını belirtti. Antürk, “Cumhuriyet Bayramı’nın anlamını manasını bilerek kutlamak çok önemlidir. Cumhuriyet olmadan hukukun üstünlüğü olmaz. Cumhuriyet olmadan halkın iktidarı söz konusu olamaz. Cumhuriyet olmazsa milletimiz hükümete dönüşür. Cumhuriyet olmazsa bağımsız yargı olmaz. Cumhuriyet halkın iktidarının en temeli en temel ayağıdır. Mustafa Kemal Atatürk’ün de söylediği gibi, “Benim en büyük eserim Cumhuriyettir.” Demiştir. Bizim en büyük eserimiz olan cumhuriyetimiz ve kazanımları tehdit altında. Cumhuriyeti kurtaracak bir değerimiz var. Bu değer CHP’dir. Karanlıkların en yoğun olduğu zamanlar aydınlıkların en yakın olduğu zamanlardır. Medyaya yapılan saldırıyı kınıyorum. Medya çok önemlidir. Medya modern yasama, yürütme, yargıdan sonra devletin, milletin egemenliğinin kullanılmasında 4’üncü güçtür. Medyayı bağımsız ve tarafsız noktaya getirmemiz lazım. Medyası bağımsız ve tarafsız olmayan bir millet bağımsızlığını tam anlamıyla yaşayamaz” şeklinde konuştu. Program çeşitli müzik dinletileri ve Onuncu yıl marşının okunması ile sona erdi.

Haber: Emre Akkış