Bilgisayar bakımlarına dikkat!

Özellikle günümüzde hemen hemen her alanda kullanılan ve gerek olan bilgisayarlara düzenli olarak bakım yaptırmak yüksek maliyetli büyük arızaların çıkmasını engelliyor.

Bilgisayar bakımlarına dikkat!

Birçok alanda sıklıkla kullanılan bilgisayarların rutin bakımlarının yapılıp, onarılması gerekiyor. Zamanında gereken bakımları yapılmamış bilgisayarlarda yüksek maliyetli arızalar ileri safhalarda bazı parçaların kullanılmaz duruma gelebilirken, yılda en az bir kez bilirkişiler tarafından bakımı yapılan bilgisayarların ise ömrü uzun oluyor.

“TERMAL MACUN VE PEDLERİNİN DEĞİŞTİRİLMESİ GEREK”
Konuyla ilgili konuşan bilgisayar tamircisi olan Feyzullah Gürün, şunları söyledi: “Sıfır alınan cihazların garantisi bittiğinde termal macun ve pedlerinin değiştirilmesi gerek. Bu termal macun ve pedler, bilgisayar bileşenleri ile soğutma sistemleri arasında çalışır. Değiştirilmediği takdirde ise soğutma sisteminin çalışma bozukluğu, arızalara neden olur. Bu bakımların rutin şekilde yapılması gerekiyor. Yılda en az 1 kez yapıldığı takdirde kullanılan parçaların ömrü uzar. Teknik servislerde 70 veya 80 lira gibi miktarlara bakım yaptırmaktan kaçanlar ilerleyen süreçte daha büyük arızalarla karşı karşıya kalır. Isınma kaynaklı olarak işlemcide ve ekran kartında problemler oluşabilir. Bin liranın üzerinde masraflar oluşabilir hatta direk bazı bileşenler kullanılmaz hale gelebilir. Özellikle gençler artık nasıl bilgisayar kullanması gerektiğinin bilincinde. Birçok ısı ölçen kontrol uygulamaları var. Bunları kullanabilirler. Bu uygulamalardan testler yaparak veya laptoplarını kucağa aldıklarında fazla ısı gelip gelmediğini anlayabilirler. Bilgisayarı kullanırken donma, kasma, yavaşlama gibi problemler başladıysa bakım zamanı gelmiştir. Bu ve bunun gibi reaksiyonları gördüklerinde ertelenmeden bilgisayara bakım yapılması gerekiyor.”

Haber: Emre Akkış

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2021, 17:33

Ahmet Güneçıkan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER