Yaklaşan Kurban Bayramı’yla birlikte Kahramanmaraşlı vatandaşları bayram alışverişi telaşı sardı. Kapalı Çarşı esnafı, para kazanma, vatandaş ise bayram öncesi uygun fiyattan alışveriş yapmak ve hediyelik eşya almak için çarşı- pazarın yolunu tuttu. Bazı esnaflar, kalabalığın kuru kalabalık olduğunu söyledi.

Bayram yoğunluğunun en çok yaşandığı iş yerlerinin başında şekerciler, kahve ve lokum satıcıları, bıçakçılar, tuhafiyeciler, bakırcılar, mağazacılar, bijutericiler ve hediyelik eşya satan yerler geliyor. Bayram alışverişi esnafın yüzünü güldürürken vatandaş ise bayram öncesi eksiklerini tamamlamak için çarşı-pazar dolaşıyor.

VATANDAŞ ÇARŞIYA AKIN ETTİ
Kahramanmaraş Kapalı Çarşı’sında hediyelik bakır eşya satıcısı Salman Er, Kurban Bayramı’nın gelmesiyle birlikte vatandaşların çarşılara akın ettiğini belirtti. Kurban Bayramı’nda bazı masrafların çok olduğunu söyleyen Er, hediyelik eşyaya olan ilginin azaldığını vurguladı. Er, “Kurban Bayramı’nda masraf çok olur. Alışverişe pek para harcamazlar. Çarşı çok kalabalık fakat hepsi kuru kalabalık. Çarşıya gelen vatandaşlar daha az-çok bir şeyler alıyor. Mayıs ve şubat arasında daha çok satım gerçekleşiyor. Eylül ayında biraz durgunlaşır. Şubat geldiği zaman alışveriş durur. Mutfak eşyası satıyorum. Kurban Bayramı’nda mutfak eşyası pek satılmıyor. Satışlar iyi. Kurban Bayramı’nda kullanılacak eşyaların fiyatları 10 liradan 40 liraya kadar değişiyor” şeklinde konuştu.
Haber: Emre Akkış