Abartı egzozlara abartı denetimler

Abartı egzozlara abartı denetimler

Kahramanmaraş Emniyet Müdürlüğü, Trafik Şube Büro Amirliği ekipleri otomobillerine abartı egzoz taktırıp gürültü kirliliği yaratan araçlara ceza yağdırdı.

Son yıllarda sayısı hızla artan, özellikle Tofaş marka eski model modifiyeli araçlar trafikte çok sıkı denetimlerden geçiyor. 155 polis imdat hattına yapılan ihbarlar doğrultusunda harekete geçen ekipler abartı egzoz taktırıp trafiği tehlikeye sokan araçlara göz açtırmıyor. Yola yakın evlerde yaşayan vatandaşları ve yoldan geçen yayaları kimi zaman korkutan, kimi zaman rahatsız edip çileden çıkaran abartı egzozlara yönelik denetim uygulamaları sıkı şekilde devam ediyor. Belirli noktalarda yol kontrolü yapan ekipler yoldan geçen şüpheli araçları durdurarak sıkı şekilde inceliyor. Kurallara uymayan araçlara cezai işlem uygulanıyor.

ABARTI EGZOZUN CEZASI

Abartı egzoz ve benzeri şekilde aslına uygun olmayan araçlara ekipler Karayolları Trafik Yönetmeliği madde 30’a göre ceza yazıyor. Trafik Cezası Madde 30/1-b şöyle: Diğer eksiklik ve bozuklukları bulunan araçlarla, görüşü engelleyecek veya bir kaza halinde içindekiler için tehlikeli olabilecek süs, aksesuar, eşya ve çıkıntıları olan araçları kullanmak, karayolunu kullananlar için tehlike yaratacak şekilde olan veya görüşü engelleyecek ve çevredekileri rahatsız edecek derecede duman veya gürültü çıkaran araçları kullanmak.

Ceza Miktarı : 189,00 TL ( Peşin 141,75 TL) Para cezasının yanı sıra sürücülerin ehliyetlerine 20 ceza puanı eklenmekte. Yönetmeliğe göre sürücü ihtar edilir, tekrarı halinde ise diğer hususlar – açıklamalar şöyle: Bu ceza için kullanılan ifadeler araçta bulundurulması yasaklar araç aynada görüşü engelleyen süs, araçta tehlikeli eşya, fazla duman cezası, (egzoz dumanı çok) çok gürültülü, araç trafikten men edilir. Karayolları trafik kanunu 30.madde.

Haber: Şenol Güneş

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER