Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi; tiyatro gösterisinden resim sergisine, konferanstan söyleşiye çeşitli kültür sanat etkinliklerini vatandaşlarla buluşturmayı sürdürüyor. Sezai Karakoç Kültür Sanat Sezonu kapsamında Evelahir Söyleşileri’nin ikincisi gerçekleştirildi. Yedi Güzel Adam Edebiyat Müzesi’nde düzenlenen etkinliğin konuğu; Ayaklı Kütüphaneler, Karınca Huzura Varınca, Maziye Bir Bakıver, Kültür Dünyamızdan Manzaralar gibi pek çok eser kaleme alan Yazar Dursun Gürlek oldu. Yazar Ömer Yalçınova moderatörlüğünde gerçekleştirilen etkinlikte Yazar Gürlek; Kahramanmaraşlı Türk tarihçisi Mükrimin Halil Yinanç’ın hayatını ve tarihe kazandırdıklarını farklı perspektiften ele aldı.

 Dursun Gürlek konferansı (6)

Milletvekili Öztunç, “Neden Habersizce? Kime, Ne Fayda Sağladı?” Milletvekili Öztunç, “Neden Habersizce? Kime, Ne Fayda Sağladı?”

Tarihi Sevdiren Kişi

Etkinlikte konuşan Yazar Dursun Gürlek, “Biyografi eserlerini erken yaşta büyük bir zevkle okumaya başladım. Halen de bu hevesim devam ediyor. Ayaklı Kütüphaneler isimli kitabımda Mükrimin Halil Yinanç da dâhil 16 şahsın hayat hikâyesi var. Türk Edebiyatı, Türk Yurdu gibi dergilerde Mükrimin Halil hocadan bahseden yazılarla karşılaşmıştım. Bu yazılar ve Mükrimin Halil hocamız çok dikkatimi çekti. Sıradan bir tarihçiye benzemiyordu. Diğer şair ve yazarlarımızdan da dinledikçe Mükrimin Halil Yinanç’a muhabbetim arttı. Mükrimin hoca, Kahramanmaraş’ın yetiştirdiği çok değerli bir şahsiyet. Âlim ve muazzam bir tarihçiydi. En büyük özelliklerinden birisi de tarihi sohbet şeklinde çok güzel anlatmasıydı. Birçok kişiye tarihi sevdiren kişi Mükrimin Halil Yinanç’tır” ifadelerini kaydetti.Dursun Gürlek konferansı (5)