Kentin önemli siyasi isimlerinden olan İş insanı Mehmet Sabancı, her hafta Cuma günleri canlı olarak yayınlanan ‘Manşet’le Açık Oturum’ programının 19. bölüm konuğu oldu. Manşet Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Mahmut Beyaz’ın sunumuyla Manşet Gazetesi’nin Facebook ve Youtube sayfalarından ve Radyo Fresh 99,1 frekansından canlı yayınlanan programda 2023 seçimleriyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Sabancı, Kahramanmaraş’a hizmet etmek istediğini dile getirdi.
IMG_7338
11 YÖNETİCİDEN 1’İ OLMAK İSTİYORUM
Kahramanmaraş’ta 11 yöneticiden biri olmak isteğini belirten Sabancı, şunları kaydetti: “AK Parti’de görev yapmış insanların bir çırpıda kaybolmalarını kınıyorum. Bu şık bir olay değil. Parça parça kopuyorlar, zaman zaman anlatıyorum. Deva Partisi, Gelecek Partisi ve Yeniden Refah Partisi, bu partiler bizlerden kopan partiler. Hatta Büyük Birlik Partisi’nden arkadaşlarımız da var. Dolasıyla böyle yürünen bir yolda bizlerin bir sonuç alınmamasını görüyoruz. Bu tarz hareketler ve üslubu doğru bulmuyorum. Ben bu şehirdeki 11 yöneticiden biri olmak istiyorum. Horlanmak, yok sayılmakla, ötelenmek ile olmayacaksa bir yol arıyorum. Bu yol şerefli bir yol olmalı. Haysiyetli olmalı. Bu son seçimim bundan sonra yokum. Önümüzdeki seçimlerde milletvekili ve belediye başkanlığı seçimlerine son kez katılacağım. Bu son seçimimde 11 kişiden 1 kişi olacağım kararında başka partiye de kapalıyım. Bulunduğum camiada yok sayıldığım partimde bana başka partilerden teklif getiren arkadaşlara çok teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum.
BİR YOL ARIYORUM!
İstişareler yapıyorum. Farklı partilerden de teklifler alıyorum. Bir yol arıyorum açıkçası ama kapalı olan yollar da var. Anavatan Partisi’nin kuruluşundan, kapanıncaya kadar 30 yıl o kapıyı beklemiştim. Anavatan’ın benim için bir şeref sahnem olduğunu düşünüyorum. Muhalif partili hemşerilerime de çok saygı duyuyor, şahsıma bunun yakıştığını düşünüyorum. Sonrasında AK Partiye geldik. AK Parti’de niyetlendik, aday adaylıkları oldu. Rabbim lütuf etmedi. Buradan bir kısmet vermedi. Kısmet vereceği anlamında da bir görüntü de yok. Bugün itibariyle AK Parti’den istifa etmiş bir adam değilim. Ben AK Partiden yakın zamanda bir tek toplantıya davet edilmedim. Şahsım programlar yapıyor, bu programlarda kanaatler belirtiyorum. Hizmet anlamında şehre fikirler sunuyorum. Gençlerimiz için fikirler sunuyor, istihdam anlamında düşüncelerimi anlatıyorum şunları yapacağız diyorum. İktidar yönetimde oldukları için AK Partiyi muhatap alıyorum. AK Partiyi idare eden arkadaşlarımdan bir tanesi de, Mehmet ağabey bu konuştuklarını değerli buluyoruz. Fikirlerinizi önemli buluyoruz. Seçim zamanı araştırmalarda birinci oldunuz. İlk geldiğiniz seçimlerde anketlerde birinci oldunuz dediniz. Sizler yönetim olarak bir yere gitmediniz. Üstüne üstlük her seçim önce farklı partilerden teklifler alıyorsunuz. Bu kamuoyu tarafından da biliniyor. Bizlerde biliyoruz. Sizin bu alanda duruşunuzu biliyor, sizlerden de istifade etmek istiyoruz demedi. Milletvekili, Belediye Başkanı olarak illa istifade edilmez. Fikir, görüş ve kanaatlerle de istifade edilir. Bir gün muhatap alınmadık. Bir gün bu konularla ilgili kanaatlarımız sorulmadı ve değer verilmedi.IMG_7344IMG_7344
AK PARTİ BİZE BİR TÜRLÜ BİR ŞAHSİYET VERMEDİ!
Bugün itibariyle benim cebimdeki kâğıtta iki partinin aday talep isteği bulunuyor. “Gelecek seçim AK Parti’den aday olma imkânınız görünmüyor abi bizim partiden aday olur musun?” diyenler var. Bu şu demek olmuyor. Başka partiden teklif gelmiyor da bizler burada mıhlandık falan da değil, duruyoruz. Niye durduk, Mehmet Sabancı’nın bir çizgisi var. Mehmet Sabancı’nın bir duruşu var. AK Parti bize bir türlü bir şahsiyet vermedi. Bizleri bir dost, bir kardeş ve yarınları olan bir mesaj veren insan hukukuyla yaklaşmadı. Ben AK Parti’nin genel merkezini bilmem. Genel Başkanımız Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir hukukum yok onu bilmem. Ben Kahramanmaraş yönetiminden bahsediyorum. Buradaki idareden bahsediyorum. O zaman diyorum bu kapıdan bir şey çıkmayacak kanısına varıyorum.
BAĞIMSIZLIK YOLU KALIYOR
Ben şimdi bir meclise gittiğimde en üst düzeydeki insandan daha az bir itibar görmüyorum. Belki daha fazla gördüğüm zamanda vardır. Yönetim anlamında söylüyorum. Bu nereden kaynaklanıyor? Rabbim beni korudu, beni iktisadi ve siyasi anlamda ayakaltına düşürmedi. Bizde bunun karşılığını vermek için çaba gösteriyoruz. Yarında bir imkânlarımız olduğunda bu değerlerle yürüyeceğiz.  Bu şehirde ben bir güç odağıyım diyen insanlarla bir muhabbetim yok. Kahramanmaraş’ta, rakamlar büyüdü ama altını güzelliklerle dolduramayan bir irade oluştu. Şimdi bunlar benim defterimde yok, yarında olmayacak. Belki de yarın bu iradelerle mücadele edeceğim. Şunu diyeceğim bu kadar büyümenin karşılığını bu şehrin evladı olarak vermeniz lazım. Herkesin fikrini alarak bir millet harekâtı oluşturabilir miyim ümidi taşıyorum. Millet harekâtından kastım şu; bırakın Kahramanmaraş’ı Türkiye’ye örnek olamaz mıyız diyoruz? Benim gibi siyaset mazlumu olan her kim varsa şerefli ve haysiyetli kalmış ama niyetlerine nail olamamış her kim varsa onların adına bir ses verebilir miyiz? Kime genel başkanlara, kime yukarıdaki isimlere. Kahramanmaraşlı siyasetçiler siz bizi yok saydınız ama bizim temsil ettiğimiz bir irade var. Temsil ettiğimiz irade, demokratik bir irade, bir mazlumun sesi, bir garibin sesi, ömrünü şerefle yaşamışın sesi, bu şehir için gazilikler unvanını almışın sesidir. Bir Millet Hareketini oluşturabilir miyiz diye soruyorum? Aldığım intibalar bunu gösteriyor. Benim aziz hemşerilerim benim sorularıma ilgi duyuyor. Mehmet kardeşim çok iddialı şeyler düşünüyorsun demiyor elhamdülillah. Oturuyoruz eksikleri ve fazlalıkları konuşuyoruz. Ama sen layık değilsin demiyor. Senden bir hamle bekliyoruz Mehmet Sabancı diyor. Senden bu şehre bir hizmet hamlesi bekliyoruz diyor. Arkadaşlarımızdan bir kısmı daha kolay bir yol olması açısından herhangi bir partiden aday olmamı söylüyorlar. Bir parti, bana dese ki seçilecek yerden Mehmet Sabancı sana teklif ediyoruz, birimiz garanti mi garanti sana bir veriyoruz dese buna da kapalıyım. Mehmet Sabancı olarak kendi fikrimi bir başka partide sonuçlandırmayı uygun görmedim. Soruyorum bunu, araştırıyorum bunu. Tekrar ediyorum ben siyasetin mazlumuyum. Bir mazlumun sesinden bir gücü oluşturabilir miyiz? Bir haysiyet hareketini oluşturabilir miyiz? Bir millet hareketini oluşturabilir miyiz? Bu şehre 50 yıl mührünü vuracak hadiseden bahsediyorum. Belki tek başına bir sonuç olmayabilir. Bir kilit olabilir miyiz? Bir iradenin, bir düşüncenin, bir ortak aklın temsilcisi olabilir miyiz? Biz olursak bizden sonra 50 yıl daha temsil ettiğimiz iradenin bu şehirde etkisi olacağına inanıyorum. Onun için bu konuda bir gayret göstermeye devam ediyoruz.  Bir başka partiye de kapalı olduğum için, bağımsızlık yolu kalıyor.

IMG_7346

Kahramanmaraş’ta Araç İcradan Satılacak Kahramanmaraş’ta Araç İcradan Satılacak

KENTTEKİ İŞ İNSANLARI ÖĞRENCİLERE BURS VERMELİ

Yavrularımız karar vermiş, üniversiteyi kazanıp okuma kararı almış. Üniversite baraj puanının kalkmasıyla bu sene müthiş sayıda öğrenci sayısı arttı. Öğrenci sayısı çok fazla artıp üniversiteyi kazanlar olunca Eğitim Burslarının çoğalması ve artması talebiyle karşı karşıyayız. Bu şehirde önemli yeri olan Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) en tepesindeki yetkili Meclis Başkanı Hanefi Öksüz ve üyeleri, KASİAD, Ticaret Borsası, MÜSİAD ve Belediye Başkanlarının bir araya gelerek, burs hamlesi veya burs rüzgârı estirmelerini, masa etrafında öğrencilere burs desteğinin verilmesi gerektiğini geçtiğimiz günlerde dile getirdik. Herhangi bir sesin çıkmadığı ve hareketlenmenin olmadığını gördük. Bu iradeler, ekonomik anlamda ilk 500 şirket arasında bulunan Kahramanmaraşlı firmaların sahibi, odalar ve yetkili makamlar bununla ilgili çalışma yapmayıp harekete geçmediler. Bu burs desteği ile öğrencilere yardım verilmesini temin ediyorum. Ekonomik sıkıntılı ortamda bu öğrencilere verilecek bursların, onlara nefes ve ne kadar faydalı olacağını biliyorum.
İLK 500’DE 16 ŞİRKETİMİZ VAR
İktisadi ve ekonomik anlamda büyük olan yetkililere sesleniyor, harekete geçilmesini, geçmiyorsanız bizlere bildirmenizi istiyoruz. Bizlerde bu olayla ilgili yolumuza bakarız. İlk 500 şirket arasında 16 tane firma var. Milyarlık bütçeleri gözüküyor. 1 milyar dolardan fazla gelirleri olan Kahramanmaraşlı firma sahipleri var. Yavrularımız için bu burslar çok ufak rakamlar. Gerekenlerin yapılmasını ve yetkililerin oturup masa etrafında bu konuyla ilgili çözümün bulunmasını istiyoruz. Bugünkü sanayici arkadaşlarımız bizim Anavatan partisi dönemimizde Kahramanmaraş’a getirdiğimiz teşviklerle sanayici olup buralara geldiler. Benim kimseyle şahsi alakam, ilgim yok. Eğitim Bursu için öğrencilere yardım bulunulması ve ihtiyaçlarının giderilmesi önemli mesele olduğundan eğer ki yardımcı olmayacaklarsa ben ayrı bir kulvar, yol arayacağımı belirtmek isterim. Devletimiz yardımcı oluyor lakin yetmediği için Ekonomik anlamda gücü olanlara sesleniyorum. Bu şehrin yavrularına ve evlatlarına borcumuz var.”
Haber: Muhammet Çay