Üniversite/Meslek Tercihi İçin Öneriler

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçları kısa bir süre önce (31.07.2018) açıklandı. Üniversite tercihleri ise 7-14 Ağustos tarihleri arasında yapılacak. Bu yazının yayınlandığı bugün (07.08.2017) üniversite tercihleri başlayacak.

Adaylar YKS sınavındaki Temel Yeterlilik Testi (TYT), Alan Yeterlilik Testi (AYT) ve Yabancı Dil Testi (YDT) puanlarına göre tercih yapacaklar…

Önlisans programlarını (2 yıllık MYO diye okuyun) 2018-TYT’den 150 ve üzeri puan alanlar; lisans programlarını ise AYT’den180 ve üzerinde puan alanlar tercih edebilecek.

Tercih

Milyonları ilgilendiren bir konu olduğundan üniversite tercihleri önemli bir gündem maddesi…

Birçok şey yazılıp çizilmekle birlikte tercih yaparken “idealist ve realist yaklaşımı optimal olan bir tercih yapmanızı öneririm.

Çünkü siz gelecekte yapmak istediğiniz mesleği/işi belirlemeye çalışıyorsunuz…

Hayatın gerçekleri yüksek tutulan hayallere (gerçekleşmesi özlenen şey) her zaman galip gelmektedir…

Gölge (hayal) aşırı sıcakta serinletici değildir…

Tercih yaparken (a)-kendinin, ailenin ve ülkenin gerçekleri, (b)-eğitim göreceğin üniversitelerin özellikleri ve (c)- bu eğitim sırasında alacağın hizmetler (lojistik) dikkate alınmalıdır…

Gerçekçi olmak…

Öğrenci ve veliler gerçekçi olarak şu 3 hususu çok açık ortaya koymalıdır: Yetenek, istihdam ve gelecekte önemli olacak meslekler…

Tercih sürecinde ilk olarak “yetenek, ilgi, beceri” dikkate alınmalıdır. Adaylar kendilerini tanımalı ve yeteneklerinin farkında olmalıdır.

Üniversite çağına gelen gençlerin önemli bir kısmı, aslında hangi mesleği yapmak istediğinin veya hangi mesleğe daha yatkın olduğunun bilincinde değildir.

Yetenek ve ilgi alanına uygun bölüm seçimi ideal bir tercihtir. Yetenek, beceri, ilgi alanı ve kişiliğe göre uygun mesleği seçmek, başarı ve mutluluğu belirleyen önemli bir husustur.

İkinci olarak; tercih yaparken iş bulma potansiyelinin (istihdam) dikkate alınmasını öneriyorum. Normal bir akademik zekâya sahip bir birey eğitimini aldıktan sonra birçok mesleği rahatlıkla icra edebilir. Her şeyden önce adaylar iş bulabilme imkânı olan bölümleri tercih etmelidir. Bu durum sosyo-ekonomik durumu düşük aileler için daha da önemlidir.

Bugün üniversiteye girenlerin mezun olduğunda hangi mesleklerin istihdamı daha yüksek olacaktır?

Bu soruya “gelecekte önemli olacak meslekler” hangileri olacak onu açıklayarak cevaplayabiliriz.

Bu aslında realist tercih başlığımın üçüncü ilkesidir…

Gelecek 10 yılda işgücü piyasasında ön plana çıkması beklenen alanlar olarak mimari, mühendislik (inşaat ve makine), matematik, helal gıda sektörü, sağlık, yaşlı bakımı, bilgisayar (yazılım) vb. meslekler öngörülmektedir.

Bu hususları tercih yaparken dikkate alın; ancak üniversiteler ile ilgili bazı hususları da ihmal etmemenizi öneririm…

Üniversiteler…

Üniversitelerin durumunu YÖK’ün internet sitesinde ki ‘Yükseköğretim Program Atlası’ndan’ öğrenmek mümkün... Bu programda bölümün mevcut akademik kadrosunu görme imkânınız da var. Program içerisinde yer alan ‘Mezun Başarı Atlası’nda herhangi bir Türk üniversitesinden mezun olanların girdiği sınavlardaki başarı durumu bölüm başarısı olarak öğrenebilirsiniz.

Adaylar tercihlerine yeteneklerine uygun bölümleri seçerek başlamalı; sonra bu bölümün olduğu fakülteyi ve daha sonra da bu fakültenin olduğu üniversiteyi belirlemeliler. Adaylar sırf iyi bir üniversitede bulunuyor diyerek yeteneklerine ve gelecekte istihdam imkânı olmayan bölümleri tercih etmemelidir.

Tercihlerde uygulama ve staj ağırlıklı bir eğitimi dikkate almalısınız. Mezuniyet sonrası iş hayatına bunun karşılığını fazlasıyla alabilirsiniz... Bazı üniversitelerde intörn mühendislik vb. uygulama imkânları var.

Lojistik…

Eğitim hayatında lojistik olarak adlandırdığım sosyal ve kültürel yaşam, ulaşım ve barınma gibi konular da tercihlerde dikkate alınmalıdır…

Doğru karar vermek için tercilerin yapılacağı önümüzdeki 7-8 gün iyi değerlendirilmelidir.

Adaylara dikkatli ve hayırlı tercihler dilerim…

Son söz: Tercihleriniz gelecekte kurmak istediğiniz hayatın yol taşlarıdır…

YORUM EKLE
YORUMLAR
Talib Adayoğlu
Talib Adayoğlu - 9 ay Önce

Ben ve kardeşim üniversite tercihi yapıyoruz. Evimizde huzur kalmadı. Zaten bakanlıkta görevden almalar yanlışlığın en büyük delili. Bizler sistemin kurbanı olmamalıydık. Hocam sizlerde olmasanız dertlerimizi kimse dile getirmeyecek

banner96

banner103