banner117

“Sağlıklı bir yaşam için spor vazgeçilmeziniz olsun”

“Sağlıklı bir yaşam için spor vazgeçilmeziniz olsun”
Kahramanmaraş’ta 2015 yılında vücut geliştirme sporuna başlayarak 8 ay gibi kısa sürede 2 kez Türkiye üçüncülüğü elde eden İlhan Topuz, kendi spor salonu olan Elit Body Fitness Spor Merkezinde kendi ekibi ile spor yapmak isteyenlere profesyonel bir şekilde yardımcı olmaya devam ediyor.
Uzun zamandır vücut geliştirme sporu ile uğraşan İlhan hoca 2015 yılında profesyonel olarak müsabakalara katılmaya başladı ve bu spor için kısa bir süre olan 8 ayda 2 kez Türkiye 3’üncüsü olarak büyük bir başarı elde etmeyi başardı. Bu başarılarının devamı için kendi spor merkezinde hazırlıklarına devam eden Topuz, sağlıklı bir yaşam için sporun önemi konulu röportajımızda bildiklerini Manşet Gazetesi Spor Servisi için anlattı.

İşte İlhan Topuz ile yaptığımız röportaj:
 
Sağlıklı yaşam için sporun önemi nedir?
Günümüzde teknolojinin de gelişmesi ile birlikte insanlarımız istedikleri şeylere yerlerinden kalkmadan ulaşabiliyorlar. Bu günümüz insanlarının hareketsizleşmesine neden oluyor. Böyle bir toplumda sporun insan hayatının vazgeçilmezi olması gerekiyor. Günümüzde birçok insan hareketsizlikten kaynaklanan kas, eklem ve kalp hastalıklarına yakalanıyor. Bunları da göz önüne aldığımız zaman sporun tıpla da iç içe olduğunu görürüz. Bu yüzden sağlıklı bir yaşam için spor vazgeçilmezdir.

Kış aylarında beslenme ve spor nasıl yapılmalıdır?
İnsanlar yaz aylarında çeşitli şekillerde spor yaparken kış aylarının gelmesi ve havaların soğuması ile birlikte spor yapma alanları kısıtlandı. Bu durumda yapılması gereken en mantıklı şey spor salonlarında sporsal aktivitelere devam etmektir. Bu da çeşitli özel spor salonlarında olduğu gibi Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’nün çeşitli spor salonlarında olabilir.

İnsan hayatı için düzenli ve dengeli beslenmenin önemi nedir?
Düzenli ve dengeli beslenme bizim hayat tarzımız olması lazım. Yani spor yaparken beslenmeye dikkat et spordan sonra beslenmeyi bırak şeklinde olmamalıdır. Biz burada Elif Spor Merkezi olarak insanlara nasıl beslenmeleri gerektiğini öğretiyoruz. Hem sporla hem de spordan sonra nasıl düzenli ve dengeli bir şekilde beslenilmesi gerektiğini öğretiyoruz. Beslenme disiplin isteyen bir şeydir. İnsanlar bu disipline uydukları sürece sağlıklı bir yaşama kavuşurlar.

İnsanların kilo verme adına yaptığı yanlışlar nelerdir?
Bizim insanlarımız genel olarak kilo verme adına kendilerini aç bırakıyorlar. Bu insanlar için kilo vermeden ziyade kendilerine verdikleri bir cezalandırmadan başka bir şey değildir. Aç kalınarak kesinlikle kilo verilmez. İnsanlar böyle yaparak belki kısa vadede kilo verebilirler ama bu yöntemle yağ yakmak yerine sağlıklı kaslarını kaybettikleri için tamamen kendilerine büyük bir zarar vermiş olurlar. Bu noktada önemli olan kilo vermek değil yağ yakmaktır. Bu da vücutta bulunan kas kütlesini koruyarak yine vücutta bulunan yağ kütlesini minimum seviyeye indirme ile olur. Bunun oluşması için de kişinin düzenli bir şekilde spor yapması ve düzenli bir şekilde beslenmesi ile olur.

İnsanları spor sevdirmek için neler yapılmalı?
Biz sporun içinde olduğumuz için bizlere spor yapmak oldukça kolay geliyor. Fakat dışarıdaki insanlar spor merkezlerine getirmek hiçte kolay bir iş değil. İnsanların sporu sevmeleri ya düzenli bir şekilde spor yapmaları için kendi yanlarına spor yaparken keyif alacağı bir arkadaşını almalarıdır. Bu şekilde gelen arkadaşlarımız daha kolay sporu seviyor ve daha istekli bir şekilde spora adapte oluyorlar. Ya da bizim ki gibi spor solanlarına gelenler için belli bir antrenör eşliğinde spor yapmak onlara çok hoş geliyor ve böylelikle spor insanlar için eğlenceli hale geliyor. Tabi tüm bunların yanında spora gelen insanların kendilerindeki değişikliği görmesi onları spora daha da teşvik ediyor ve spor artık o insanlar için hayatlarında vazgeçilmez bir unsur olarak yer alıyor.

Hareketsiz kalan bir vücut neden yağ üretmeye başlar, bunun bilimsel açıklaması nedir?
Bazı arkadaşlarımız 60-70 kilo bir kas yapısına sahipken, taşıdıkları ağırlık 100- 110 kilo civarında. Bu arkadaşlarımız üzerlerinde yaklaşık 40-50 kilo fazladan yük taşıyor. Bunu bilimsel olarak ele alacak olursak bu yağlanmanın temel sebebi hormonlarla ilgilidir. Hareketsiz kalan bir vücut testesteron hormonu üretmeyi bırakıp östoröjen hormonu üretmeye başlar. Bu hormon ise hareketsizliğe başlı olarak vücuda yağ üretmeye başlar. Yine hareketsiz kalan vücut kas sağlığını ve eklem sağılığını kaybetmeye başlar. Hareketsiz kalan vücut aynı zamanda mutsuz bir vücuttur.

Çağımızın hastalığı olan obezitenin en önemli nedeni nedir?
Çağımızın hastalığı olan obezitenin günden güne daha da çok yayılması tamamıyla insanlarımızın beslenme alışkanlığından geliyor. Günümüz toplumlarında aile düzeni olmadığı için insanlar yemeklerini genellikle dışarıda yiyor. Dışarıda özellikle fast-food tarzı beslenme insanlar için en kötü beslenme tarzıdır. Çünkü bu yiyeceklerin içerisinde en kalitesiz yağlar ve yine en kalitesiz gıdalar yer alıyor. Bu da insanların sağlıksız e hızlı bir şekilde kilo almalarına neden oluyor.

Sporun sosyal yaşam üzerindeki etkileri nelerdir?
Burada kendi spor salonumuzda spor yapmak amaçlı gelen birçok arkadaşımız fazla kiloları yüzünden sosyal hayatta birçok sıkıntı yaşıyorlar. Sporsuz bir hayat onlara toplumdan dışlanmışlık hissi vermiş ve bu yüzden daha içine kapanık insanlar oluvermişler. Biz onları burada doğru bir şekilde yönlendirerek hayatlarına olumlu anlamda katkılar sağlamaya çalışıyoruz. Burada bizimle birlikte kilo vermeye başlayan arkadaşlarımızın öncelikle giyimi değişmeye başlıyor. Bununla birlikte daha fazla sosyalleşerek daha atılgan özgüveni yüksek insanlar haline geliyorlar. Bu da onların hayata bakış açılarını sosyal çevrelerini değiştiriyor. Bu şekilde sporu sosyal yaşam üzerindeki etkilerini de açıkça görebiliyoruz.

Kilo verme amaçlı alınan ilaçlar hakkında neler düşünüyorsunuz?
Bu tür ilaçların gerek sosyal medyada gerekse de televizyon kanallarında birçok reklamı yapılıyor. Bu tür reklamlarda da genellikte fit model insanları kullanarak insanların zaaflarından yaralanmaya çalışıyorlar. Bunlar tamamen düzmece ve aldatmadır. Biz bile bir yarışma formunu yakalayabilmek için en az bir yıl mücadele veriyoruz. Hayatımızı iyi bir şekilde disipline ederek yarışma için gerekli formu yakalamaya çalışıyoruz. Bu ilaçlarda gösterileni kişilerin verdikleri sürede formunu yakalamak ise tamamen imkansız. Bunların sattıkları ilaçların birçoğu kalitesiz, sahte ve merdiven altı denilen sağlıksız koşullarda üretilen ilaçlar. Biz kesinlikle bu ilaçları tavsiye etmiyoruz. Sağlıklı bir şekilde kilo verilmek için sıkı bir diyet ve iyi bir sporsal aktiviteye ihtiyaç vardır.

Elit spor merkezi olarak zayıflamak amaçlı size gelenlere nasıl yardımcı oluyorsunuz?
Biz buraya gelen arkadaşlarımıza ilk söylediğimiz şey bizden 1-2 ay gibi kısa bir sürede bir şey beklememeleridir. Çünkü spor istikrar isteyen bir şeydir. Bizim buradaki amacımız doğruya giden yolda insanlara yardımcı olmaktır. Biz burada ekibimizle birlikte bu arkadaşlarımıza yardımcı oluyoruz. Antrenörlerimiz eşliğinde çeşitli antrenmanlarla birlikte iyi bir diyet programı ile buraya gelen arkadaşlarımızın istediği vücuda kavuşmalarını sağlıyoruz.

Vücut geliştirmek için kullanılan ilaçların herhangi bir zararı var mıdır?
Bu ilaçlar genel olarak yardımcı ilaçlar olarak geçiyor. Düzenli spor yapan ve vücut geliştirme sporu ile uğraşan insanlar ister istemez bu tür takviyelere ihtiyaç duyuyorlar. Bunların vücuda hiçbir şekilde zararı yoktur. Fakat insanlar hangi ürünü ne zaman ne şekilde kullanacaklarını bilmedikleri için bu ürünler insanlara zarar veriyor. Bu ilaçlar bilinçli ve doğru bir şeklide kullanıldığı sürece insanlara hiçbir şekilde zararı yoktur.

Diyetisyenle kilo verme ile sporla kilo verme arasındaki fark nedir?
Diyet listeleri genel olarak insanları cezalandırmaktan başka bir şey değil. İnsanların yediklerini büyük ölçüde kesiyorlar. Biz burada diyet programı hazırlarken kişinin kilosuna ve vücut yapısına göre bir liste hazırlıyoruz. Böylelikle bizim sporcularımız güçten düşmeden daha sağlıklı ve sıkı bir şekilde kilo veriyor.
Haber: Mahmut Beyaz

 
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER