BİR BAŞARI HİKAYESİ: OSMAN ÇULLU

BİR BAŞARI HİKAYESİ: OSMAN ÇULLU

Kahramanmaraş’ta yüzme deyince ilk akla gelen Osman Çullu, başarılarına her gün bir yeni halka daha ekliyor.
Kahramanmaraş’ta yüzme sporuna ve özelliklede engelli vatandaşların spora kazanılması konusunda sürekli ilkleri gerçekleştiren Osman Çullu, kendisini yüzme sporuna ve engellilere adamış bir spor adamı. Kahramanmaraş’ta ilk defa kapalı yüzme havuzunu 1992 yılında hizmete açan Osman Çullu, 1998 yılından bu yana engelli vatandaşları spora kazandırmaya devam ediyor. Spor hayatında sayısız başarılara imza atan ve sürekli ilkleri gerçekleştiren Osman Çullu’nun başarısı sadece Kahramanmaraş’la sınırlı kalmamış, Milli Takıma kadar uzanarak oradan da yurt dışına taşmış.Öyle ki Sidney 2000 Olimpiyatlarına Osman Çullu’nun Kahramanmaraş’tan götürdüğü bir engelli sporcu sayesinde Türkiye bu olimpiyatlara kabul edildi.
Kendini tamamen yüzme sporu ve engellilere adayan ve bu konuda da beş kuruş maaş bile almadan tamamen gönüllü olarak hizmet veren Osman Çullu’nun 24 yıllık spor başarı grafiğine kısaca bir göz atalım:“1992 yılında Kahramanmaraş’ta ilk defa kapalı yüzme havuzunu hizmete açtı.1998 yılından beri Bedensel Engelliler, 2004 yılından beri Görme Engelliler sporuna adım attı. Hala da devam ediyor. Şu anda Bedensel Engelliler Spor Federasyonunda Teknik Kurul üyesi ve Milli Takım Antrenörü ve Görme Engelliler Spor Federasyonunda Yüzme Teknik Kurul Başkanı olarak görev yapıyor. 2005 yılında Dünya Görme Engelliler Sporu IBSA da Yüzme Teknik Kurul Üyesi oldu.
Bedensel ve Görme Engelliler Yüzme sporunun gelişmesinde çalışmalar yaparak büyük başarılar kazandı ve bu branşların IPC (Uluslararası Paralimpik Komite) sisteminde yürütülmesi için büyük çalışmalarda bulundu. Türkiye tarihinde ilkleri yaşatan bir Antrenör olan Osman Çullu, 2011 yılında Almanya Berlin’de yapılan Avrupa Yüzme Şampiyonasında ülkemize bir altın, bir gümüş ve bir de bronz madalya kazandırdı. Olimpiyat Oyunlarında finaller yüzdürdü. Milli Takıma Kahramanmaraş’tan da 15 sporcu kazandırdı. Milli Takım sporcularını 30 ülkede yarışlara götüren Osman Çullu, 24 yıldan beri bu güne kadar engellilerden tek kuruş maaş almadan gönüllü olarak hizmet verdi. Osman Çullu Engelli çocuklar için gerçekten büyük bir umut oldu. Türkiye genelinde sürekli aranılan, aileler ve engelli çocuklar tarafından yaptığı çalışmalar nedeniyle büyük sevgi duyulan Osman Çullu, engelli sporcular için sürekli hedef büyüttü.


“Hayatta olduğum sürece ve ayakta kaldığım sürece Engelliler için durmadan çalışacağım” diyen Çullu, engelliler için yüzme sporunun en iyi rehabilitasyon aracı olduğunu belirterek bütün illerde engellilerin su sporunu yapmasını öneriyor. Rehabilitasyon merkezlerinde küçükte olsa birer yüzme havuzu bulunmasının şart olduğunu ifade eden Çullu: “Aslında bütün rehabilitasyon merkezlerinin küçükte olsa havuzlarının olmasını doğru buluyorum. Katıldığımız bütün Uluslararası şampiyonalarda bunu gördük. Ülkemizdeki tüm engelli kardeşlerimizin de yüzme sporunu yapmasını istiyorum” diye konuştu.
Engelli çocukların Kahramanmaraş’ta Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlüğü tesislerinden koşulsuz yararlandıran Spor İl Müdürüne de teşekkür eden Çullu, bunu bütün illerin yapması için de Kahramanmaraş’ı örnek gösteriyor.
Türkiye’nin Sidney 2000 olimpiyatlarına Osman Çullu’nun çalışmaları ile katılımı kabul edilmesi ve Kahramanmaraş’tan bir sporcu ile katılarak Türkiye’nin engelliler kategorisinde kabulü ayrı bir başarı olarak çıkıyor karşımıza. İşte size Osman Çullu’nun Milli sporcularla yurt dışında katıldığı Oyunlar ve Ülkeler;

OLİMPİYAT
2000 AVUTRALYA SYDNEY
2004 YUNANİSTAN ATİNA
2012 İNGİLTERE LONDRA

DÜNYA ŞAMPİYONALARI
1998 YENİ ZELENDA CHRİSTCHURCH
2002 ARJANTİN MARDEL PLATA
2006 GÜNEY AFRİKA DURBAN
2007 BREZİLYA SAO PAULO
2010 HOLLANDA EINDHOVEN
2015 İSKOÇYA GLASGOW

AVRUPA ŞAMPİYONALARI
1999 ALMANYA BRAUNSCHWEIG
2001 İSVEÇ STOKHOLM
2011 ALMANYA BERLİN

AKDENİZ OYUNLARI
2005 İSPANYA ALMEİRA
2009 İTALYA PESCARA
2013 TÜRKİYE MERSİN

ULUSLAR ARASI YÜZME ŞAMPİYONALARI
2000 DANİMARKA KOPENHAGEN
2000 MACARİSTAN BUDAPEŞT
2000 İSVEÇ STOKHOLM
2000 SLOVAKYA BRATISLAVA
2003 ÇEK CUMHURİYETİ BRNO
2005 ÇEK CUMHURİYETİ BRNO
2008 SLOVAKİA BRATİSLAVA
2010 AMERİKA SAN ANTONİO
2010 ALMANYA BERLİN
2011 DANİMARKA ESBJERG
2012 İNGİLTERE SHEFFİELD
2012 ÇEK CUMHURİYETİ ÇESK
2013 PORTEKİZ PORTO

ULUSLARARASI MİLLİ TAKIM KAMPI
2012 İSPANYA 22 günlük NEVADA Kampı
1998-2015 Sayısız Milli Takım Kampları
Böylesine başarı grafiği sürekli yükselen Osman Çullu gibi spor adamlarımızın çoğalmasını ve başta Kahramanmaraş olmak üzere ülkemizi her alanda başarı ile temsil edilmesini temenni ediyoruz.
Haber: Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103