banner117

“TAHLİYELER KADINA ŞİDDETİ ARTTIRDI”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse, yeni infaz yasasının yarattığı tahliyelerin şiddeti artıran önemli bir unsura dönüştüğünü belirterek, “Caydırıcı yasalar uygulanmadıkça, Erkek akıl, erkek yargı, erkek devlet anlayışı değişmedikçe, kadınları güçlendirici önlemler alınmadıkça şiddet önlenemeyecek” dedi.

“TAHLİYELER KADINA ŞİDDETİ ARTTIRDI”

Son yıllarda artan kadın cinayetleri, kadına yönelik şiddeti ve küçük yaştaki kız çocuklarına yönelik cinsel istismarı kınamak amacıyla CHP Kadın Kolları Başkanlığı tarafında Türkiye’nin 81 ilinde eş zamanlı olarak basın açıklaması gerçekleştirilirken Kahramanmaraş’taki basın açıklamasını Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse yaptı. CHP Kahramanmaraş İl Başkanı Esat Şengül, CHP Kahramanmaraş Kadın Kolları Teşkilatı ve parti üyelerinin katıldığı basın açıklamasında kadına yönelik şiddet kınandı. Başkan Köse konuşmasında, caydırıcı yasalar uygulanmadıkça, Erkek akıl, erkek yargı, erkek devlet anlayışı değişmedikçe, kadınları güçlendirici önlemler alınmadıkça şiddet önlenemeyeceğinin altını çizdi. Katillere hak ettikleri cezaları vermeden, toplum içine bırakanlarında bu suça ortak olduğunu belirten Köse, “Katillerin hak ettiği cezayı alması için bütün davaların sonuna kadar takipçisi olacağız” ifadelerini kullandı. Kahramanmaraş’ta kadın şiddetinden nasibini alan illerden bir tanesi olduğunu ifade eden CHP Kahramanmaraş İl Başkanı Esat Şengül de konuşmasında “Dövdüğümüz, kırdığımız bayanlar ya anamız ya avradımız ya bacımız ya kızımız. Bu Vandallar hakikaten bu işin tadını kaçırdı. Yasa çıkmış olmasına rağmen kimse yasa dinlemiyor. Yasa da ayrıca tartışılır. Yasada da iyi hal göz önünde bulundurularak salıverildiğinde tabii ki bunun önü alınmaz” dedi.

“DAHA DA VAHİM BİR NOKTAYA GELDİĞİNİ GÖRDÜK”

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Tüm dünyada ve Türkiye'de korona virüs ile birlikte olağanüstü bir dönemden geçiyoruz. Biliyoruz ki korona salgını süresince en çok etkilenen kesim: işçiler, emekçiler, işsizler, yoksullar ve tabii ki kadınlardı. Bu süreçte ne yazık ki kadına yönelik şiddet çeşitli başvuru ve yargı mekanizmalarının işletilmemesinden kaynaklı olarak daha da vahim bir noktaya geldiğini gördük. Yeni infaz yasasının yarattığı tahliyeler ise şiddeti artıran önemli bir unsura dönüştü. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformunun açıkladığı verilere göre Mayıs ayında 21 Kadın kardeşimi, Nisan ayında ise 20 kadın kardeşimiz erkekler tarafından katledildi.

“KADINLARI GÜÇLENDİRİCİ ÖNLEMLER ALINMADIKÇA ŞİDDET ÖNLENEMEYECEK”

Daha birkaç gün önce Konya'da Nurgül Yıldız, Muğla'da Zeynep Şenpınar. Manisa'da Gülnur Kocabaş, Rize'de Rukiye Çerman ve Diyarbakır'da Nurcan Polat ve niceleri erkekler tarafından katledildi. Caydırıcı yasalar uygulanmadıkça, Erkek akıl, erkek yargı, erkek devlet anlayışı değişmedikçe, kadınları güçlendirici önlemler alınmadıkça şiddet önlenemeyecek! Katillere hak ettikleri cezaları vermeden, toplum içine bırakanlar da bu suça ortaktır. Biz Şiddeti öven tüm yaklaşımları teşhir edeceğiz, Katillerin hak ettiği cezayı alması için bütün davaların sonuna kadar takipçisi olacağız.

NAFAKA İLE İLGİLİ DEĞİŞİKLİK YAPMANIZA İZİN VERMEYECEĞİZ”

Nafakayı kaldırmak için yasa hazırlıkları yapanlar 6284 sayılı yasayı kaldırmak isteyenler, İstanbul Sözleşmesi'nden devletin imzasını çekmesi için uğraşanlar katledilen kız kardeşlerimizin cinayetlerinin sorumlusudur. Tüm bu olumsuzluklara rağmen yasam hakkımızı savunmaya devam edeceğiz! Nafaka ile ilgili değişiklik yapmanıza izin vermeyeceğiz. 6284 sayılı yasaya dokunmayacaksınız, İstanbul Sözleşmesi'ni tartışmaya açmanıza izin vermeyeceğiz.

“AİLE İÇİNDE ÇİZDİĞİNİZ O SINIRDA YAŞAMAYI KABUL ETMEYECEĞİZ”

Aile içinde çizdiğiniz o sınırda yaşamayı kabul etmeyeceğiz. Kadınların "Ölmek istemiyorum', Ölmeden koruyun beni", ‘Beni öldürdükten sonra mı tutuklayacaksınız ‘ çığlıklarının yükselmediği bir hayatı kuracağız! Yan yana gelerek, dayanarak, yılmayarak, mücadele ederek kazanacağız. Hiçbir kadın saçının teli zarar gelmeyene kadar tam eşitlik sağlanana kadar, meydanlarda olmaya devam edeceğiz! Bu memlekette özgür ve eşit yaşayacağımız, emeğin sömürülmediği şehirleri inşa edeceğiz. Yaşasın kadınlar! Yaşasın mücadelemiz!”

“MİLLETVEKİLLERİMİZ BUNUN TAKİPÇİSİ”

CHP Kahramanmaraş İl Başkanı Esat Şengül, ise şu ifadeler yer verdi: “Eş zamanlı olarak kadın şiddetini kınamak anlamında bugün Türkiye’nin 81 ilinde saat 13.00 itibariyle bu eylem gerçekleştirildi. Kahramanmaraş’ta kadın şiddetinden nasibini alan illerden bir tanesi. Zeynep kızımız hunharca katledildi. Bundan önce bir heyetimiz Milletvekilimiz Ali Öztunç tarafından Pazarcık’a getirildi. Aileye taziye ziyaretinde bulunuldu. Zeynep’in katili bir süre hastanede yattıktan sonra an itibariyle tutuklandı. Heyetimiz, gelen Milletvekillerimiz bunun takipçisi, ilk mahkemesinde de Muğla’ya gidecekler.

“YASA ÇIKMIŞ OLMASINA RAĞMEN KİMSE YASA DİNLEMİYOR”

Buradan kadınlarımızla ilgili bir şeyler ifade etmem gerekiyorsa bakın Peygamber Efendimiz şöyle buyururlar: ‘Cennet anaların ayağının altında’ deriz vurduğumuz, dövdüğümüz, kırdığımız bayanlar ya anamız ya avradımız ya bacımız ya kızımız. Bu Vandallar hakikaten bu işin tadını kaçırdı. Yasa çıkmış olmasına rağmen kimse yasa dinlemiyor. Yasa da ayrıca tartışılır. Yasada da iyi hal göz önünde bulundurularak salıverildiğinde tabii ki bunun önü alınmaz. Yine Peygamber Efendimizin Hadis-i Şerifinde ‘Bir elmanın yarısı gibidir kadınla erkek’  buyururlar dolayısıyla biz kendimin de katarak söylüyorum tüm bayanlardan erkekler adına özür diliyorum.

“BU VANDANLIĞIN SONU NEREYE VARACAK BUNU ÇOK MERAK EDİYORUM”

Her şeyimizi onlara yaptırmak suretiyle tabir yerinde ise çamaşırımızı yıkatmadan tutun her türlü hizmetkârlığımızı yaptırdığımız halde söz konusu bir şeyi paylaşma noktasına geldiğinde erkek egemen, erkek otoriter anlayışını ön plana çıkarıyoruz, egolarımızı tatmin ediyoruz. Bu vandanlığın sonu nereye varacak bunu çok merak etmekle birlikte ben bir açıklamamda yine söylemiştim buradaki basın aracılığı ile bir kez daha söylüyorum, büyük Ozanımız Mahzuni Şerif’in dediği gibi kadına el uzatacağına kadına vuracağına sen bizim köylere gel hele hele görelim bakılım kadına vurmanın ne demek olduğu. Bu anlamda bizi acımızı paylaşan Genel Başkanımıza bu ziyaretlerinden dolayı çok teşekkür ediyoruz. Devamında aileye taziye ziyaretinde bulunacaklar.
 


(Haber: Abdulsamet İspir)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER