Şengül: “Direnme gücümüzü demokratik kurallar içinde yürüteceğiz”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kahramanmaraş İl Başkanı Esat Şengül, Enis Berberoğlu’nun davasına ilişkin, “CHP ailesi olarak direnme gücümüzü demokratik kurallar içinde yürüteceğiz” dedi.

Şengül: “Direnme gücümüzü demokratik kurallar içinde yürüteceğiz”

MİT TIR'ları davasında 25 yıl hapis cezası verilen CHP Milletvekili Enis Berberoğlu hakkında verilen karara karşı çıkan Cumhuriyet Halk Partisi, (CHP) Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, önderliğinde başlatılan Adalet yürüyüşlerine devam ederken, CHP Kahramanmaraş İl Teşkilatı ise ‘Adalet’ Çağrısında bulundu. CHP Kahramanmaraş Yöneticileri, İl Kadın Kolları, Gençlik Kolları İlçe Başkanları, Disiplin Kurulu Başkanı ve üyeleri ile birlikte Müftülük Meydanı’nda halka seslenen CHP İl Başkanı Şengül, karar karşısında direnerek demokrasiye sahip çıkacaklarını söyledi.

ADALET İSTİYORUZ’
Türkiye’de sorunların derinleştiğini ve bunun karşısında adalet istedikleri söyleyen Şengül, “Türkiye’de sorunlar derinleşmektedir. Pek çok insan hangi suç sebebiyle açığa alındığını ve görevden neden uzaklaştırıldığını bilmemektedir. İşini, aşını ve yaşamını onuruyla kazanıp, çalışmak isteyen demokratik koşullarda mücadele eden tüm emekçiler, eğitimciler, basın mensupları, kadınlar, demokrasi mücadelesinde cezaevlerinde bulunan tüm yurtseverler adına 100. gününe girdikleri açlık grevinde bize çığlık olan, bizlere insanlığımızı hatırlatan, direnmekle kazanılacağını gösteren Nuriye ve Semih için de adalet istiyoruz” diye konuştu.

CHP CUMHURİYETİN TEMEL DEĞERLERİNE SAHİP BİR PARTİDİR’

Hak ve Hukuk kararını sürdürmeye kararlı olduklarına işaret eden Şengül, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Hak, Hukuk ve Adalet arayışımızı dün olduğu gibi bugünde sürdürmeye kararlıyız. Olmadık bir işten mağduriyet yaratarak hukukun temel kuralları yok sayılıp keyfi tutuklamalar yapılarak insanlar sorgusuz sualsiz maddi temeli ve ispatı olmadığı halde, dünya görüşleri ne olursa olsun düşünce ve ifade özgürlüğü noktasında davranarak insanların özgürlüğünün elinden alınmasına ve cezaevlerine gönderilmesine her zaman karşı çıktık, her zaman ezilenin, mağdur edilenin, ötelenenin yanında yer aldık. Çünkü biz demokrasiye, Hukukun üstünlüğüne, Cumhuriyetin temel değerlerine sahip bir partiyiz. Biz Cumhuriyet Halk Partisiyiz.

HUKUK, DEVLETİN TOPLUMSAL DÜZENİDİR
CHP İstanbul Milletvekili ve gazeteci Enes Berberoğlu hakkında MİTe ait tırların durdurulması ile ilgili görüntülere ilişkin davada İstanbul 14. ağır ceza mahkemesi “Devletin gizli kalması gereken bilgilerini, siyasal ve askeri casusluk maksadıyla” açıklamak suçundan müebbet hapis cezasına hükmetti. Cezada indirime giden mahkeme 25 yıl hapis cezası verdi ve tutuklanarak cezaevine konmasını karara bağladı. Milletvekilimiz şu an İstanbul Maltepe Cezaevindedir. Temiz aşaması varken, Anayasanın milletvekillerinin tutuklanmasıyla ilgili güvenceleri ortadayken, ikametgâhı belliyken, mahkeme tutuklama kararı verebiliyor. Ama bu ülkede damatlar, FETÖ  terör örgütünün siyasi kanadındaki imamlar, hırsızlık, talan yapan bakan ve milletvekilleri yine aynı şekilde Atatürk’ün manevi şahsına hakaret eden sapkınlar, çocuklarımıza yurtlarda tecavüz edenler, kadınlarımıza acımasızca katledenler, kısacası siyasi iktidara yakın ve yandaşı olanlar serbest bırakılarak, elini kolunu sallayarak bu ülkede yaşamaya devam etmektedirler. Bu hukuksuz ve adil olmayan tutumlarıyla toplumu yozlaştırıyorlar. Toplumun adalete ve hukuka olan güvenini zedeleyerek kamu vicdanında derin yaralar açmaktadırlar. Aristo’nun dediği gibi “Adalet ilkin devletten gelmelidir. Çünkü Hukuk, devletin toplumsal düzenidir.” Bu ülkede adaletten, hukuktan, temel hak ve özgürlüklerden bahsetmemiz söz konusu olabilir mi? Adalet mumla aranır, adalet dağıtıcıları ise siyasi iktidarın iki dudağının ve talimatlarına bakarak karar verme durumuna gelmiştir.
“O TIRLARDA GIDA MALZEMESİ VARDI” DİYEN KENDİLERİ DEĞİL MİYDİ?

Asıl suçluların yargılanmadığı, masum insanların yargılanıp hapsedildiği ve ölüme terkedildiği bir süreç yaşıyoruz. “O tırlarda gıda malzemesi vardı” diyen kendileri değil miydi? Yasadışı yollardan silah kaçakçılığı yapan birilerini gazetecilik gereği ortaya çıkartmak ve bunun için görevini yerine getiren Enes Berberoğlu, Can Dündar, Erdem Gül ve Cumhuriyet gazetesi cezalandırılıyorsa ve bu ülkenin siyasi iktidarı bunun hesabını vereceksiniz diyerek tehditler ediyorsa, bu ülkenin çivisi çıkmıştır. Ama şu bilinmelidir ki tarih hiç kimsenin yaptığının yanına kâr kalmadığını da bize göstermektedir. Gün gelecek onlar yargılanacaklardır. Onlar hukukun ve adaletin terazisinde tartılıp hak ettikleri cezayı alacaklardır. Ve değerli arkadaşlarım o gün geldiğinde “Adalet istiyoruz” dediklerinde bu ülkede demokrasi, düşünce ve ifade özgürlüğü, hukukun üstünlüğü, bağımsız yargı ve yargıçlar vicdanlarının sesiyle hukukun temel kurallarını hayata geçireceklerdir.  Dünyanın en soylu kavramı adalet bu ülkede halkın ve Cumhuriyet Halk Partisinin iktidarında uygulanacaktır.

YÜRÜYÜŞLERİMİZ, BASKILARDAN KURTULUP DEMOKRASİYİ, ADALETİ İNŞA ETMEK İÇİNDİR’
Laiklik için, demokrasi için, sosyal demokratik hukuk devleti için, özgür, mutlu, barış içinde yaşamak için, tarihten gelen kader birliğimizin ve dayanışma duygumuzun devamlılığı için, bağımsız bir Türkiye için, 16 Nisan kardeşliğimizi çoğaltarak yaşam alanlarımızı, zeytinliklerimizi, mera ve kıyılarımızı koruyarak, kimsesizlerin kimsesi olmak için, bugüne kadar bütün sabrımızı zorlamamıza rağmen bu iktidarın hak, hukuk, adalet tanımayan uygulamalarına karşı çıkmak için Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte Cumhuriyet halk partimizin cesur, yürekli, yiğit üyeleri ve vatandaşlarımızla birlikte Ankara Güvenpark’tan İstanbul Maltepe cezaevine kadar yürüyeceklerdir. Bu yürüyüş ülkenin, geleceğin, çocuklarımızın, kimsesizlerin, çalışanların, işsizlerin, yoksulların, esnafların, toplumun her kesiminin korkudan endişeden sirkelenip, diktatörlükten, baskılardan kurtulup demokrasiyi, adaleti inşa etme yürüyüşüdür. “Kaç gün sürerse sürsün. Hepimizin bu ülkeye, insanlara, şehitlerimize ve çocuklarımıza sorumluluğumuz var.”

CHP AİLESİ OYUNA GELMEYECEK’

Ülkede uygulanan keyfi yönetim artık son damlasını da düşürdü. Burada amaçlanan CHP’lileri sokağa dökmek, bu iyi niyetli hareketi bozmak için araya sokacakları provokatörler ile olay yaratmak, sonra da bozulan düzene CHP’nin sebep olduğunu söyleyerek, kendilerini biraz daha iktidarda tutmayı düşünmektedirler. Ama CHP ailesi bu oyuna gelmeyecek, direnme gücümüzü demokratik kurallar içinde yürüteceğiz. Hiç birimizin fevri hareket etmeyeceğini, birlik içinde sorunların üstesinden geleceğimizi, demokrasiye ve Adalete inanan milyonların buna katkı sağlayacağına olan inancımla saygılarımı sunarım. Ayrı ayrı değil hep beraber çalışarak, emek vererek hayatı yeniden inşa edeceğiz.”

Haber: Emre Akkış

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.