Kahramanmaraş siyasetinin çıtası yükseldi

25. Dönem Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Milletvekili Sefer Aycan’ın MHP Genel Başkan Yardımcısı olması ile birlikte Kahramanmaraş siyasetinin çitası yükseldi. Başbakan Yardımcılığı, Bakanlıklar, Genel Başkan Yardımcılıkları ve Genel Başkan makamları bu şehre hizmet etti.

Kahramanmaraş siyasetinin çıtası yükseldi

Kurtuluş savaşında yardım almadan kendini kurtararak savaşın seyrini değiştiren Kahramanmaraş, aradan geçen zamanda her alanda söz sahibi olmaya başladı. 2001 yılında AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın partinin resmi olmayan ilk mitingini Kahramanmaraş’ın Tekir Mahallesi’nde yapması ile başlayan siyasette söz sahipliği, Başbakan Yardımcılığı, Bakanlıklar, Genel Başkan Yardımcılığı ve Genel Başkanlık ile devam etti.

Siyasette Genel Başkan Yardımcılığına yükselen son Kahramanmaraşlı ise Prof. Dr. Sefer Aycan oldu. Önceki günlerde12. Olağan kongresini yapan MHP’de Devlet Bahçeli tekrar genel Başkan seçilmişti. Bahçeli’nin A takımında yer alacaklar merak edilirken 25. Dönem Milletvekili Sefer Aycan’ın MHP Genel Başkan Yardımcısı olduğu açıklandı.

AK PARTİ KAHRAMANMARAŞ’TA KURULDU

17 yıllık siyasi hayatında birçok ilke imza atan yaptığı diplomasi ile Ortadoğu’nun, Batının ve tüm dünyanın çekindiği AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AK partinin kurulmadan önceki resmi olmayan ilk mitingi Kahramanmaraş Tekir’de yaptı. Daha sonraki süreçlerde AK partinin içinde Kahramanmaraşlı siyasetçiler etkin olarak yer aldı.

BAŞBAKAN YARDIMCILIĞI

65. Dönem Hükümeti’nde AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Veysi Kaynak, Başbakan Binali Yıldırım’ın isteği ile Başbakan Yardımcısı olmuştu. Kent siyasi tarihinde ilk kez bir Kahramanmaraşlı, Başbakan Yardımcısı olmuştu.

BAKANLIKLAR

Necmettin Erbakan’ın 54. Hükümetinde Milli Eğitim Bakanı olarak görev yapan Kahramanmaraşlı Mehmet Sağlam’ın hemen ardından 1999 yılında Ali Doğan’ın Devlet Bakanı olması şehre sevince boğmuştu. 17 yıl sonra 2015 yılında AK Parti’den Mahir Ünal’ın Kültür ve Turizm Bakanı olması ise şehri tekrar sevince boğdu.

TBMM BAŞKAN VEKİLLİĞİ

7 Temmuz 2011 tarihinde dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın isteği üzerine TBMM Başkanvekilliğine Kahramanmaraşlı olan Mehmet Sağlam getirildi. Başarılı bir grafik izleyen Sağlam’ın yönettiği TBMM’de sakinlik ve sükûnet hâkimdi.

GENEL BAŞKANLIK

2011 yılında Aslen Kahramanmaraşlı olan Mustafa Kamalak Saadet Paritesinin Genel Başkanı oldu. Böylelikle şehir siyasi tarihinde ise ilk kez bir Genel Başkan çıkmış oldu. 2016 yılında tekrar yapılan Genel Başkanlık seçiminde ise yine Kahramanmaraş doğumlu Temel Karamollaoğlu oldu.    

GENEL BAŞKAN YARDIMCILIĞI

Mahir Ünal’ın Bakanlığı devretmesinin ardından, Kahramanmaraş’a yeni bir müjde yine AK Partiden geldi.  2017 yılında ise AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal oldu.

Son yaşanan gelişmeler sonrası Milli İttifak çatısı altında 2019 seçimlerine birlikte girecek MHP’nin yapılan 12. Olağan kongresinde Kahramanmaraşlı Sefer Aycan MHP Genel Başkan Yardımcısı olması şehirde memnuniyetle karşılandı. Öte yandan siyasette birçok Kahramanmaraşlının ise birçok görevi bulunuyor. AK Parti ve MHP’nin Genel Başkan Yardımcılarının ileriki dönemlerde Kahramanmaraş için yeni projelerinin olacağı öğrenildi.

Haber: Mustafa Kılınç- Tuğçe Kayar  

     

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2018, 16:56
YORUM EKLE
YORUMLAR
Yaşar Yıldız
Yaşar Yıldız - 13 ay Önce

Büyük Birlik Partisi genel başkan yardımcıları; Remzi Çayır ve Haşim Yanar'ı da unutmayalım.

Selami T
Selami T - 13 ay Önce

TBMM Başkan vekliği yapan Nevzat Pakdil beyi unuttunuz galiba

kahraman
kahraman - 13 ay Önce

nerede otoyol,nerede hızlı tren,nerede şehir hastanesi,nerede yeni stad,nerede büyük kapalıspor salonu,nerede uçak seferlerinin arttığı iyi bir havaalanı biz bunları öldükten sonramı göreceğiz

Mehmet kavak
Mehmet kavak - 13 ay Önce

Mustafa kamalak ilk degil..ferruz bozbeyli demokratik parti genel başkani idi...ufuk söylemezoglu da sanirim 80 li yillarin sonunda bir parti kurmuştu..şuan konuya tam vakif degilim ama dönemin ünlü siyasetçilerinden birisiydi...birde eski adalet bakanlarindan birisi hemşerimizdi..soyismi bayezit ti..ahir dagındaki bağ evinde çikan yanginda vefat etmişti..

Mevlüt şakalar
Mevlüt şakalar - 13 ay Önce

K.Maraş lı ilk genel baskan ülkü söylemezoğludur

SIRADAKİ HABER

banner96

banner98

banner103