banner64

“Emekçiler haklarından bir adım dahi geri atmayacak”

Kahramanmaraş Emek Büroları Yönetim Kurulu Başkanı Hürriyet Gürsel Taşın, Emek Büroları olarak kıdem tazminatının fona devredilmesini kabul etmediklerini belirterek, “Emekçiler var olan haklarından bir adım dahi geri atmayacak” dedi.

“Emekçiler haklarından bir adım dahi geri atmayacak”

Emek Büroları Yönetim Kurulu Başkanı Hürriyet Gürsel Taşın, Kıdem Tazminatı hakkında basın açıklaması yaptı. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Binası’nda düzenlenen basın açıklamasında konuşan Taşın, “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun bu yıl içerisinde kıdem tazminatını fona devredecek adımı atacaklarına dair açıklaması, emekçiler nezdinde bir tehdit olarak algılanmaktadır. Hükümet yetkililerinin bir müjde olarak açıkladıkları bu sözde “reform” emekçilerin yıllar süren mücadeleler sonucu kazandığı hakkı ortadan kaldıracaktır. Öncelikle sorulması gereken şudur; madem kıdem tazminatının fona devredilmesi emekçiler açısından yararlı bir gelişmedir, neden referandumdan önce hayata geçirilmiyor? İktidar partisi müjde olarak gördüğü bu sözde reformu, referandumda evet çıkması için neden kullanmıyor? Madem bu değişiklik çok hayırlı olacak, neden 15 yıldır bu kanun çıkarılmadı? Biz açıklayalım. Çünkü hükümet bu sözde reformun emekçilerin aleyhine olduğunu, işçilerin kazanılmış haklarına bir darbe vuracağını biliyor ama gizliyor. İktidar partisi, emekçilerin tepkisinden çekindiği için, referandum sonucunu kendileri açısından olumsuz etkileyeceğini bildikleri için bu değişikliği 16 Nisan sonrasına bırakmıştır” ifadelerini kullandı.

EMEKÇİLER HAKLARI OLANI ALABİLMEK İÇİN MÜCADELEYE DEVAM EDECEKTİR’

Emekçilerin hakları olanı alabilmek için mücadeleye devam edeceğini ifade eden Taşın, sözlerinin devamında şunları söyledi: “Biz Emek Büroları olarak, kıdem tazminatının fona devredilmesini kabul etmiyoruz. Kıdem tazminatının her ay bir fona düzenli olarak ödenmesi, işverenin işçileri keyfi olarak işten çıkarabilmesinin önünü açacaktır. Çünkü toplu halde yapılması gereken ödeme, işçilere dolaylı yoldan da olsa bir iş güvencesi sağlamaktadır. Ayrıca hükümetin planı, 30 gün üzerinden hesaplanan tazminatın 15 güne indirilmesidir. Bu kazanılmış hakkın kaybı olacaktır. Emekçiler var olan haklarından bir adım dahi geri atmayacak, hakları olanı alabilmek için mücadeleye devam edecektir.”

KEYFİ İŞTEN ÇIKARMALARA HAYIR DİYORUZ’
“Kıdem tazminatının fona devredilerek keyfi işten çıkarmalara yol verilmesine hayır” diyen Taşın, son olarak sözlerine şunları ekledi: “Türkiye’de hali hazırda, iş güvencesinden yüzde 13,5 gibi çok küçük bir kesim yararlanabilmektedir. Hükümet bu az sayıdaki emekçinin hakkına da göz dikmiştir. 16 Nisan’da önümüze gelecek sandıktan “Evet” çıkması durumunda iktidar partisi emekçilerin hakkını gasp edecek bu sözde reformu hayata geçirecektir. Ancak sandıktan çıkacak bir “Hayır” hükümete bir mesaj ve uyarı olacaktır. Emek Büroları olarak, emekçilerin kazanılmış haklarının tırpanlanmasına, iş güvencesini yok edecek düzenlemelere ve işçilerin alın teri ile kazandığı üç kuruşa göz dikenlere Hayır diyoruz. Kıdem tazminatının fona devredilerek keyfi işten çıkarmalara yol verilmesine hayır diyoruz.”

Haber: Emre Akkış

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.