Cumhurbaşkanı Erdoğan yemin etti! Türkiye yeni sisteme geçti

Millet iradesiyle kabul edilen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, 24 Haziran seçimlerinden zaferle çıkan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) yemin etmesinin ardından resmen başladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yemin etti! Türkiye yeni sisteme geçti

24 Haziran seçimlerinde en yakın rakibinin 11 milyon üzerinde oy alarak tarihi farkla yeniden Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan için Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) yemin töreni düzenlendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yemin ederek göreve başlamasının ardından vesayet ve darbeler dönemi ile bürokratik oligarşi tarihe gömüldü. Erdoğan’ı TBMM girişinde Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı törenle karşıladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aracına Meclis’e girdiği sırada güller atıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın saat 16.43’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yemin etmesiyle birlikte Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi resmen başlamış oldu. CHP, İYİ Parti, HDP ve Saadet Partili milletvekilleri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı alkışlamak için ayağa kalkmadı. Erdoğan'ın yemin etmesinin ardından Meclis’te İstiklal Marşı okundu.

“BAŞKAN DİYEBİLİRSİNİZ”

Yeni sistemin kurucu başkanı da olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yemin ettikten sonra basın mensuplarına açıklama yaptı. Erdoğan, “Her şey gayet güzel oldu milletin önünde. İnşallah bundan sonraki daha güzel olur” dedi. Erdoğan, gazetecilerin “Size nasıl hitap edelim? Cumhurbaşkanı mı? Başkan mı” sorusuna ise “Başkan diyebilirsiniz” diye yanıt verdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yemin töreninin ardından Anıtkabir'e geldi. Anıtkabir özel defterine “Aziz Atatürk, Türkiye 24 Haziran 2018 tarihinde iki önemli seçimi başarıyla tamamladı. Yeni yönetim sistemimize göre seçilen ilk cumhurbaşkanlığı görevine şahsımı layık gören milletimiz, TBMM’nin 27’inci dönem milletvekillerini de belirledi. Cumhuriyetimizin ve demokrasimizin bu önemli dönüm noktasında 12'inci Cumhurbaşkanı ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin Birinci Cumhurbaşkanı olarak milletimizin birliğini ve kardeşliğini güçlendirmeye, ülkemizi büyütmeye ve devletimizi yüceltmeye devam edeceğimize bir kez daha söz veriyoruz. Zatıalinizin ve arkadaşlarınızın kurduğu gelecek nesillerin bize emaneti olan cumhuriyeti, 100'üncü kuruluş yıl dönümünde hedefleriyle buluşturmakta kararlıyız. Allah bizleri mahcup etmesin, ruhun şad olsun” diye yazdı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN YEMİNİ

Başkan Erdoğan, TBMM’de ettiği yemin ise şu şekilde, “Cumhurbaşkanı sıfatıyla, Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma, Anayasaya, hukukun üstünlüğüne, demokrasiye, Atatürk ilke ve inkılâplarına ve lâik Cumhuriyet ilkesine bağlı kalacağıma, milletin huzur ve refahı, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerinden yararlanması ülküsünden ayrılmayacağıma, Türkiye Cumhuriyetinin şan ve şerefini korumak, yüceltmek ve üzerime aldığım görevi tarafsızlıkla yerine getirmek için bütün gücümle çalışacağıma Büyük Türk Milleti ve tarih huzurunda, namusum ve şerefim üzerine and içerim.”

(Haber: Ahmet Güneçıkan)

İHA

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2018, 18:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner96

banner98

banner103